Rady 60-letniej stażystki

Julie Allstrom, lat 60, asystentka dyrektora z 40-letnim doświadczeniem straciła w lutym 2009 r. pracę w profesjonalnej drużynie sportowej w stanie Wirginia, gdzie zarabiała 60 tys. dolarów rocznie.

W ramach odprawy dostała równowartość miesięcznej pensji oraz ubezpieczenie medyczne na najbliższe sześć miesięcy. Mąż i pięć dorosłych córek zaczęli ją więc zachęcać, by dokończyła studia, która przerwała po wyjściu za mąż. Jesienią 2009 r. zapisała się na George Mason University na studia obejmujące między innymi komunikację w firmie, zarządzanie kadrami i zagadnienia feminizmu. Na drugim semestrze znalazła nową pracę - niepłatny staż w państwowej fundacji w Waszyngtonie.

Ankieta CareerBuilder przeprowadzona w okresie maj-czerwiec 2010 r. wśród ponad 2,5 tys. menedżerów odpowiedzialnych za rekrutację pokazuje, że przypadek Allstrom nie jest odosobniony. 23 proc. pracodawców stwierdziło, że widziało, jak o staże ubiegali się kandydaci z ponad 10-letnim doświadczeniem w wieku powyżej 50 lat.

Reklama

Jak dostać pracę po stażu

10 wskazówek jak znaleźć pracę od ludzi, którym się to udało

8 rad dla osób w tajemnicy szukających innej pracy

9 najgorszych błędów mowy ciała w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

20 najbardziej przyszłościowych zawodów dla kobiet

Bob Edelman, założyciel i dyrektor założonej w lipcu 2009 r. witryny internetowej Interns Over 40 z ofertami pracy i wskazówkami dla stażystów po czterdziestce, którą teraz odwiedza każdego miesiąca ponad 40 tys. osób w wieku 45-55 lat, kreśli szersze tło. - Bezrobocie w USA sięga niemal 10 proc... Grupa wiekowa powyżej 40 [doświadczyła] upadku wielu dobrze prosperujących branż, który doprowadził do powstania długotrwałego bezrobocia strukturalnego. Dotknięci nim pracownicy zostali zmuszeni do szukania nowych miejsc pracy.

Allstorm pracowała wcześniej jako kierownik w instytucji samorządowej, pracownik opieki społecznej, nauczycielka, doradca klienta w call center i prowadziła własną firmę. Nigdy nie planowała podjęcia stażu, twierdzi jednak, że nie chciała mieć przerwy w życiorysie i chciała rozwinąć sieć nowych kontaktów. Oba te cele spełniał zaoferowany jej staż.

Co może sobie teraz wpisać w życiorysie? Prowadzenie badań naukowych, zastępowanie pracowników na spotkaniach oraz redagowanie i edytowanie informacji rozpowszechnianych wśród milionów członków jej fundacji.

Dziś staż, jutro wypłata

Allstrom planuje ukończyć studia w maju 2011 r., a teraz, zamiast zarabiać na czesne, pracuje jako wolontariusz dla fundacji w Waszyngtonie, by zdobyć dodatkowe punkty na studiach. I jak wielu innych studentów liczy na to, że opłacenie studiów zagwarantuje jej w przyszłości stałe źródło dochodów. - Jestem pewna, że jeśli tylko nie będzie cięć budżetowych - co się oczywiście może zdarzyć - to dostanę ofertę pracy [od fundacji] lub od poznanych dzięki niej osób.

Dobra wiadomość dla Allstrom i innych młodszych i starszych stażystów jest taka, że 52 proc. firm przebadanych w ramach ankiety CareerBuilder twierdzi, że najprawdopodobniej zatrudnią swoich stażystów na stałe.

Dla osób zainteresowanych podjęciem stażu - zdaniem Edelman duże firmy, takie jak Hewlett Packard, IBM czy Morgan Stanley, mogą być lepiej dostosowane do zatrudnienia starszych osób, a z kolei dla małych i średnich firm przyjmowanie pracowników nie pobierających wynagrodzenia jest niezależnie od ich wieku korzystne ekonomicznie. Jest szereg różnych możliwości, Edelman wskazuje jednak na jeden przyszłościową dziedzinę: - Dla starszych osób są propozycje staży w serwisach społecznościowych, a dla osób z doświadczeniem w marketingu - w działach marketingu takich serwisów.

Wiek ponad młodość

Jak jednak 40-letni kandydat może konkurować ze studentami? - Dyskryminacja ze względu na wiek zdarza się na każdym poziomie - nawet na stażach - twierdzi Edelman. Na jego korzyść działa jednak doświadczenie.

Allstrom podkreśla praktyczną stronę - w przeciwieństwie do niedoświadczonego 20-letniego studenta, nie trzeba jej przypominać o konieczności przychodzenia do pracy na czas i nie spędzaniu czasu na Facebooku, gdy inni pracują. Nie trzeba jej też pouczać czym jest zachowanie profesjonalne. Edelman dostrzega natomiast szersze korzyści: - Wiesz podświadomie jak funkcjonuje firma. Chcąc dostać stanowisko stażysty, musisz pomyśleć o umiejętnościach, które masz do zaoferowania - tłumaczy. Przełóż zdobyte w pracy doświadczenia na zalety mogące ci się przydać w innych branżach - proponuje Edelman. - To coś z pogranicza nauki i sztuki.

Allstrom zauważa też inny przypadek, kiedy przydaje się doświadczenie - pomaga ono wybrać miejsce pracy, gdzie nas docenią. - Już po pierwszej rozmowie wiedziałam, że chcę tu pracować - mówi. - Wierzę, że mój przełożony jest zadowolony, że mam tak duże doświadczenie zawodowe, ponieważ musi mnie instruować i nadzorować tylko w minimalnym stopniu.

Co będziesz z tego mieć?

Promując się, nie zapominaj zastanowić się, co będziesz z tego miał. - Zastanów się dobrze, gdzie chcesz pracować - radzi Edelman. Zadaj sobie pytania:

* Jakie umiejętności są potrzebne na tym stanowisku?

* Czy dostanę pracę na stałe w tej lub podobnej firmie lub zwiększę swoje szanse na to?

* Czy rozwinę sieć kontaktów? Czy podszkolę się na tyle, by móc otworzyć własną firmę?

Nie tylko staże - kursy, wolontariat, praktyki

Osoby, które nie mają czasu, środków finansowych lub wykształcenia potrzebnego często do podjęcia stażu, mogą spróbować innych sposobów na znalezienie nowej pracy - zapisać się na kurs, podjąć pracę wolontariacką lub praktyki albo skorzystać z doradztwa zawodowego - mówi Brian Kurth, autor książki "Test-Drive Your Dream Job: A Step-by-Step Guide to Finding and Creating the Work You Love" oraz założyciel serwisu Vocation Vacations, który za opłatą wahającą się od 549 do 2,999 dol. umożliwia ludziom poobserwowanie z bliska, przez na ogół 1-3 dni, jak pracują bardziej doświadczone osoby wykonujące jeden ze 150 różnych zawodów.

- Obserwujemy wzrost liczby osób korzystających z tego rodzaju "wakacji pracujących". Są to osoby, które na skutek recesji gospodarczej są bezrobotne i szukają nowej pracy. Dodaje, że po zapisaniu się na jeden z oferowanych przez niego programów klienci, których wiek wynosi średnio 44 lat, są w stanie odpowiedzieć na następujące pytania: Czy chcę pracować w tym zawodzie? Czy muszę podjąć w tym celu dodatkowe studia? Co muszę zrobić, by wejść w tę branżę? Niektóre firmy oferują też bardziej tradycyjne programy praktyk zawodowych.

Pracować u boku mistrza czekolad

Darcie Farrow, lat 41, gospodyni domowa i była nauczycielka, wybrała się w zeszłym miesiącu z rodzinnego Colorado Springs w stanie Kolorado do Portland w stanie Oregon, by przez dwa dni pracować u boku mistrza czekolady.

Następnie z mężem otworzyli sklep internetowy The Art of Chocolate oraz firmę cateringową. Ma z mężem nadzieję, że "pracujące wakacje", które kosztowały ją 849 dol., a także kursy internetowe i stopniowy powolny rozwój pozwolą im z czasem otworzyć kawiarnię. - Nasza firma nie zarabia na razie kokosów, ale przynajmniej dobrze się bawimy. A z czasem wszystko się opłaci.

Jedna rada, z którą zgadzają się zarówno eksperci, jak i osoby w średnim wieku szukające pracy? Cały czas się rozwijaj - w każdej możliwej dziedzinie. - Pokaż pracodawcom, że się cały czas uczysz - radzi Allstrom. - Naucz się korzystać z nowych technologii. [Pracodawców] nie obchodzi to, co robiłam wcześniej. Chcą wiedzieć, co mogę dla nich zrobić tu i teraz. Jeśli nie potrafię się posługiwać obecną technologią, to nie będą się liczyły ani moja inteligencja, ani doświadczenie.

Branże, gdzie najszybciej rośnie zatrudnienie

Mary Kearl

Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »