Przyjacielu, znajdź mi pracę

Od wieków wiadomo, że dzięki kontaktom można znaleźć pracę, uzyskać informacje i zrobić interes. W dzisiejszych czasach zjawisko to podbija biznes pod szyldem networkingu.

Pielęgnowanie kontaktów, nawiązywane znajomości z jak najszerszymi kręgami przedsiębiorców z różnych branż - oto czym jest networking.

- Networking to wzajemne relacje i wymiana informacji. Nie odnosi się jedynie do rynku pracy, ale do biznesu w ogóle. Wzajemne rekomendacje, dzielenie się wiedzą czy konkretną pomocą - to główne założenia tego nurtu - komentuje Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak.

Wirtualnym przykładem budowania sieci kontaktów mogą być coraz popularniejsze portale społecznościowe - zwłaszcza te skupione wokół biznesu i rozwoju kariery zawodowej. Ponad 200 serwisów powstało tylko po to, aby wprowadzać w życie idee networkingu. Rekruterzy często podkreślają ich dużą rolę w procesie szukania pracy oraz nawiązywania kontaktów, zarówno z headhunterami, jak i osobami z interesujących branż.

Reklama

Jednak nawet w dobie internetu wielu profesjonalistów preferuje osobisty kontakt. Poznać, zobaczyć na własne oczy, uścisnąć dłoń, wymienić się wizytówkami - a więc tzw. schmoozing. W nawiązywaniu kontaktów przydatne są konferencje, prelekcje czy szkolenia - wszystkie miejsca, gdzie pojawia się szansa na spotkanie nowych ludzi. Coraz częściej powstają też profesjonalne grupy networkingowe. Specjaliści radzą, by na takich wydarzeniach być aktywnym i zaopatrzonym w wizytówki.

- Skuteczność networkingu opiera się na rozmowie. Jeśli przy okazji konferencji czy szkolenia jesteśmy wycofani lub przestraszeni, nie ma mowy o skutecznym nawiązywaniu kontaktów - ocenia Witek.

Networking to idealne narzędzie do poszukiwania pracy. Zakłada ono odejście od całodziennego przeglądania ogłoszeń na rzecz bezpośredniego nawiązywania kontaktów. Networkingu nie należy mylić z nepotyzmem, a więc faworyzowaniu członków rodziny podczas obsadzania stanowisk.

Pozytywne polecanie hołduje zasadzie "win to win", opierającej się na wzajemnych korzyściach. Znamy kogoś; wiemy, jakie ma osiągnięcia; wiemy, jak się z nim pracuje lub mamy na jego temat opinię od innych osób. Polecając daną osobę, po części bierze się za nią odpowiedzialność.

Dlatego z takich kandydatur najchętniej się korzysta, bo są to osoby rekomendowane, a wiadomo - nie rekomenduje się osoby, co do której są wątpliwości, że mogłaby nie spełnić określonych oczekiwań lub zawieść. Z tym, że jeżeli ktoś nie ma kompetencji, to go w biznesie nikt nie zatrudni. I żadne kontakty tu nie pomogą.

Jak znaleźć pracę dzięki sieci kontaktów? Jak wygląda networking w biznesie? Na te i inne pytanie znajdą państwo odpowiedzi w artykule "Networking - niech ktoś otworzy drzwi za ciebie" na portalu rynekpracy.pl

Redakcja rynekpracy.pl

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

rynekpracy.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »