Programisto, czas zacząć pracę!

Każda dziedzina naszego życia jest związana z nowymi technologiami. Nic dziwnego, że ten sektor daje szansę na rozwój, stałe zatrudnienie i wysoką pensję. Zwłaszcza, że programistów jest jak na lekarstwo. Jak zostać programistą? Jaki język programowania jest najbardziej pożądany na rynku pracy?

Programista to najczęściej osoba o wykształceniu informatycznym, choć pracodawca nie zawsze wymaga dyplomu. Kluczowa w tym zawodzie jest elastyczność i ciągłe podnoszenie swoich kompetencji. Zamknięcie się na nowe umiejętności, czyli znajomość podstawowych języków programowania obniża potencjalne zarobki.

Ile zarabia programista?

Jak wynika z raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT, najmłodsi fachowcy mogą zarobić - w zależności od swoich kompetencji - ponad 4 tys. zł. Z doświadczeniem, wartość pracy wzrasta. Na doświadczonego programistę czeka wynagrodzenie rzędu 6 tys., starsi co miesiąc dostaną ponad 10 tys. zł. Teraz - jak wskazują niektórzy eksperci - najbardziej dochodowe jest projektowanie aplikacji mobilnych.

Reklama

Programiści wciąż poszukiwani

Skąd tak duży popyt na programistów? Przede wszystkim ze względu na stały wzrost branży IT. Usługi informatyczne są niezbędne w każdym obszarze codziennego życia: mała firma potrzebuje strony internetowej; większa - systemów do zarządzania. W ubiegłych latach inwestorzy zaangażowali specjalistów do większych projektów, pozostawiając sektor pustym. Wina leży również po stronie uczelni wyższych, które nie potrafią wpasować swojego programu w potrzeby zmiennego rynku, a kadra uniwersytecka, kuszona zarobkami w IT, stale się zmienia.


Który język programowania jest najbardziej pożądany na rynku?

Branża IT wciąż ewoluuje, a podążanie za nowinkami może być problematyczne. Polskie firmy wymagają nowych umiejętności, bo zlecenia projektowe pochodzą zazwyczaj od zagranicznych klientów.

Wśród najpopularniejszych obszarów znajdziemy Javę oraz .NET. Pożądana jest również znajomość technologii pozwalających na tworzenie aplikacji mobilnych, jak iOS, Android, Xamarin oraz stron internetowych czyli np. XTML i HTML. Pracodawcy szukają coraz częściej osób, które specjalizują się w AngularJS, NodeJS, ReactJS czy JavaScript. 

Jak zostać programistą?

Wbrew powszechnym przekonaniom, programistą może być osoba bez wykształcenia wyższego. Najważniejszym kryterium są umiejętności. Dobrze obrazują to statystyki. Według StackOverflow na świecie jest 46 milionów programistów, ale tylko 15% ma kierunkowe wykształcenie. Rynek należy więc do pracownika. W zależności od swoich ambicji, zatrudniony decyduje o miejscu pracy i wysokości wynagrodzenia.

Na rozmowie kwalifikacyjnej warto więc wykazać się certyfikatami ukończonych kursów. Rozpocząć je można jeszcze na studiach lub kompletować je wskutek wyboru ścieżki zawodowej.

- Do Sii dołączyłem w 2010 roku, zaczynając od pozycji architekta systemów. Postawiłem na rozwój techniczny moich umiejętności, tak aby zawsze być na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się technologiami. Informatyka nieustannie zaskakuje, a codzienne zadania, które realizuję traktuję jako wyzwanie i możliwość do dalszego rozwoju - mówi Piotr Wieczorek, Kierownik Działu Infrastruktury IT w Sii Polska.

Wbrew przekonaniom, to zawód nie tylko dla mężczyzn. Jak wynika z badań uniwersytetów Karoliny Północnej i San Luis Obispo, choć w mniejszości (kobiety stanowią jedynie 9% ogółu programistów) - panie równie dobrze radzą sobie z programowaniem.

Liczy się nie tylko praca

Branża IT, jako jedna z nielicznych, może pochwalić się świetnymi warunkami pracy. Oprócz szkoleń zawodowych, rozszerzonej opieki medycznej i elastycznego czasu pracy, zatrudnieni w tym sektorze korzystają z nowoczesnych i projektowanych dla komfortu pracownika przestrzeni. Pracownicy chętnie biorą również udział w zajęciach sportowych i tworzą własne grupy zainteresowań.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »