Prawie połowa marzy o ciepłej posadce

Przeciętny, polski student kierunków ekonomicznych marzy przede wszystkim o tym, bo zostać ekspertem w swojej dziedzinie.

Najchętniej pracowałby w branży marketingowej, a pracy szuka odwiedzając strony internetowe wymarzonych pracodawców - tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Universum.

Universum Student Survey to rokrocznie przeprowadzane badanie o zasięgu globalnym. Ma na celu odkrycie preferencji studentów związanych z ich przyszłym życiem zawodowym, w tym wymarzonej branży, stanowiska, czy pracodawcy, dla którego chcieliby pracować. W ubiegłym roku w badaniu USS wzięło udział 300 000 studentów z 25 krajów świata.

Spora część przebadanych studentów to adepci kierunków ekonomicznych. W Polsce odnotowano ok. 5200 respondentów, ze wszystkich niemalże uczelni ekonomicznych w kraju. Wyniki badania prowadzą do ciekawych wniosków na temat tego, jacy są obecni studenci kierunków biznesowych, do czego dążą w życiu zawodowym oraz jak i gdzie chcieliby realizować swój potencjał.

Reklama

Do czego dążą?

- Studenci kierunków ekonomicznych są ambitni. Dla większości z nich główny cel na ścieżce kariery to stać się ekspertem w danej dziedzinie - twierdzi Anna Macnar, Country Manager Universum. - Aż 50 proc. badanych studentów wymieniło go wśród trzech głównych zawodowych aspiracji. Stawiają więc oni na nieustanny rozwój i postępującą specjalizację swych kompetencji - dodaje Anna Macnar.

Drugim z kolei celem zawodowym, podzielanym przez studentów ekonomii, było posiadanie bezpiecznej i stabilnej posady. W dobie kryzysu taką potrzebę zadeklarowało aż 49 proc. badanych. Równie ważne okazało się być dla nich utrzymanie równowagi pomiędzy życiem osobistym i zawodowym. Było to istotne dla 45 proc. respondentów.

Ciekawie wypada zestawienie wyników ogólnych ze szczegółowymi rezultatami dla głównych uczelni ekonomicznych w kraju. Studenci warszawskiej SGH wybijają się na tym tle, do wcześniej wymienionych najważniejszych celów zawodowych dodają także dążenie, by w swojej przyszłej pracy móc wykazać się kreatywnością. Oni także inaczej ustawiają hierarchię swych aspiracji - na pierwszym miejscu jest u nich zrównoważenie pracy z życiem prywatnym. Z kolei dla studentów wrocławskiej UE najważniejsza pozostaje zawodowa stabilność.

Na drugim biegunie, najmniej popularnym wśród studentów ekonomii celem zawodowym, jest praca na rzecz dobra publicznego. Taką odpowiedź wymieniło tylko 17 proc. badanych.To i tak postęp względem roku ubiegłego, kiedy wynik ten wyniósł 14 proc. Dla porównania, znacznie bardziej wrażliwi społecznie zdają się być humaniści. "Celom wyższym" chce służyć aż 33 proc. respondentów z kierunków humanistycznych.

Gdzie chcą pracować?

Jedna z części badania USS dotyczyła preferowanej branży lub sektora gospodarki, w której respondent najchętniej chciałby pracować. Wyniki pokazują, że zdecydowana większość badanych adeptów ekonomii skłania się ku pracy w branży marketingowej i reklamowej - chęć taką zadeklarowało 23 proc. respondentów. Równie popularny - w świetle wyników badania - zdaje się być audyt. W branży tej chciałoby pracować 20 proc. studentów. Co ciekawe, prawie 1/5 badanych (19 proc.) swoją wymarzoną posadę upatruje w sektorze rządowym tudzież administracji publicznej.

- Kiedy porówna się to z wynikami dla czołowych uczelni ekonomicznych, widać wyraźnie, że zasadniczo realizują one te główne tendencje. Popularny jest przede wszystkim marketing, audyt, a także bankowość - ta szczególnie mocno wśród studentów SGH - podsumowuje Anna Macnar. Natomiast zatrudnienie na posadzie rządowej jest wyjątkowo atrakcyjne dla studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego - co nie dziwi - i UE w Krakowie, co może wydać się bardziej interesujące.

Jak szukają pracy?

Wyniki badania USS wnoszą także dużo, jeśli chodzi o znajomość kanałów komunikacji pomiędzy pracodawcą a potencjalnym pracownikiem. Najczęściej używanym sposobem dotarcia do pracodawcy dla studentów ekonomii pozostaje jego strona internetowa - tak informacji jak i ofert pracy szuka 31 proc. badanych. Innymi źródłami wiedzy, z którego również studenci korzystają, są karierowe serwisy w internecie (22 proc.) i targi pracy, odbywające się na uczelni (21 proc.). I znów wyróżnia się tutaj SGH, której studenci odnotowują wyjątkowo częsty udział w prezentacjach pracodawców na uczelni.

- Gdy chodzi o internetowe serwisy poświęcone pracy i karierze, to choć wielu studentów deklaruje korzystanie z nich (38 proc.), ich rola wciąż ogranicza się prawie wyłącznie do wyszukiwarki ofert pracy. Niestety, wciąż tylko niewielki procent badanych (9 proc.) twierdzi, że szuka tam porad. na przykład jak skutecznie przejść przez proces rekrutacyjny - twierdzi Michał Kalinowski, CEO Universum Global. Być może nie wszystkie z tych serwisów zawierają odpowiednio przygotowane i rzetelne informacje o tym, jak skutecznie poszukiwać pracę.

Wyniki badania Universum Student Survey 2010 prowadzą do ciekawych wniosków na temat polskich studentów ekonomii, tworząc zbiorowy wizerunek ich dążeń, aspiracji i praktyk na drodze prowadzącej do kariery.

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »