Pracownicze Plany Kapitałowe: fakty i mity

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, ale pierwsze przedsiębiorstwa muszą wdrożyć PPK od 1 lipca. Zanim jeszcze na dobre zaczął funkcjonować ten projekt, zdążyło narosnąć wiele mitów na jego temat. Sprawdzamy zatem, co jest faktem, a co przekłamaniem.

Pracownicze Plany Kapitałowe to kolejne podejście polskich władz do stworzenia systemu, który mógłby wspierać finansowo osoby przechodzące na emeryturę. Jest jednak ważna różnica między PPK a likwidowanym właśnie OFE.

- Należy zdawać sobie sprawę, że Pracownicze Plany Kapitałowe to system prywatny. To oznacza, że zgromadzone tam pieniądze będą wyłącznie własnością uczestników. Państwo nie będzie mogło ich zabrać, jak ma to miejsce w przypadku OFE - podkreśla ekspert portalu PPK.info. - Należy również zwrócić uwagę, że mamy tu do czynienia z programem oszczędzania długoterminowego. Nie tylko co miesiąc środki będą zwiększane za pomocą składek, ale będą także inwestowane przed podmioty zarządzające, czyli przez fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne lub ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Natomiast nadzór nad Pracowniczymi Planami Kapitałowymi będzie sprawowała Komisja Nadzoru Finansowego - dodaje ekspert PPK.info.

Reklama

Zanim każdy pracownik podejmie decyzję, czy pozostać w PPK, powinien zweryfikować swoją wiedzę na temat programu. Warto wiedzieć, które informacje są prawdziwe, a które są po prostu mitem. U pracowników wątpliwości budzą szczególnie kwestie, które zebraliśmy poniżej.

 

Do PPK mogą przystąpić tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę

MIT!

Rzeczywiście, najczęściej powtarza się, że do Pracowniczych Programów Kapitałowych zostaną zapisane wszystkie osoby, które zatrudnione są na umowę o pracę. To jednak duże uproszczenie. W rzeczywistości ten program jest dużo bardziej elastyczny i obejmie znacznie więcej Polaków niż tylko osoby na etatach. Z PPK będą mogli korzystać także Polacy, którzy pracują na umowę zlecenie. Przy czym dotyczy to umów, od których odprowadzane są składki emerytalne i rentowe. To jednak nie wszystko. Pracownicze Plany Kapitałowe są skierowane również do osób zatrudnionych na umowę agencyjną lub świadczące pracę nakładczą. Z tego programu skorzystają także członkowie rad nadzorczych, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych.

 

Pieniądze z PPK można wypłacić w każdej chwili

FAKT!

Ideą funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych jest długoterminowe oszczędzanie na emeryturę i dlatego przewiduje się przede wszystkim możliwość wypłacenia środków po ukończeniu 60. roku życia. Standardowo wypłaci się wtedy 25% środków, a pozostałe zostaną podzielone na 120 rat miesięcznych. Można jednak złożyć wniosek o jednorazową wypłatę lub zmniejszenie liczby rat. Wtedy konieczne będzie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych. Nie zapominajmy jednak, że pieniądze zgromadzone na PPK są prywatną własnością. Dlatego właśnie można je wypłacić w każdej chwili (zwrot z PPK), chociaż wiąże się to z różnymi potrąceniami ze zgromadzonego kapitału.

Ustawodawca przewidział także wyjątkowe sytuacje, w jakich można wypłacić pieniądze z PPK bez potrąceń: aby pokryć wkład własny przy kredycie mieszkaniowym lub 25% środków w przypadku poważnej choroby uczestnika PPK albo członków jego najbliższej rodziny.

 

PPK zwiększy emeryturę z ZUS

MIT!

Należy mieć świadomość, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie są tak naprawdę integralną częścią obecnie funkcjonującego systemu emerytalnego. To oznacza również, że nie są w żaden sposób powiązane z ZUS i ze świadczeniami wypłacanymi przez tę instytucję. Środki zgromadzone w PPK są całkowicie niezależne od ZUS i nie będą w przyszłości wypłacane przez tę instytucję. Pracownicze Plany Kapitałowe to po prostu możliwość oszczędzania długoterminowego. Środki zgromadzone w PPK rzeczywiście będą mogły być wypłacane po przejściu pracownika na emeryturę i powiększą wtedy jego miesięczny dochód. Jednak bez problemu będzie można także z nich korzystać, będąc jeszcze aktywnym zawodowo po 60. roku życia.

 

Z PPK można zrezygnować w każdej chwili

FAKT!

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem całkowicie dobrowolnym. Nikt nie ma obowiązku, żeby gromadzić tam środki. Wszystkie uprawnione osoby zostaną automatycznie zapisane do PPK, ale w każdej chwili będzie można złożyć u pracodawcy deklarację rezygnacji z uczestnictwa w programie. Należy jednak pamiętać, że co 4 lata pracownik będzie ponownie automatycznie zapisywany do PPK. Po rezygnacji można także w każdej chwili ponownie przystąpić do programu.

 

Składki z PPK przepadną po zmianie pracy

MIT!

Nic bardziej mylnego! Nie ma możliwości, żeby pieniądze prywatne mogły przepaść. Ustawodawca przewidział sytuację, że pracownik gromadzi oszczędności w ramach różnych PPK. To oznacza, że po zmianie pracy można kontynuować uczestnictwo w PPK aktualnego pracodawcy. W rezultacie po 60. roku życia wypłata środków może nastąpić z wielu różnych PPK. Istnieje również możliwość wpłacenia środków z poprzedniego PPK po zmianie pracy do innego PPK. Aby do tego doszło, należy złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program, który dopiero rozpoczyna swoje funkcjonowanie. Nic dziwnego, że na jego temat pojawiają się różne przekłamania i mity. Warto zatem weryfikować informacje o PPK w wiarygodnych źródłach.

materiał zewnętrzny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »