Pracodawcy coraz hojniejsi

​Blisko połowa firm zamierza zwiększać wynagrodzenia - wynika z najnowszego badania "Plany Pracodawców" przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS Polska. To najwyższy zanotowany w siedmioletniej historii badania wynik - podkreśla Katarzyna Gurszyńska z Randstad.

Jak wyjaśnia, 44 procent badanych pracodawców deklaruje, że w kolejnym półroczu będzie powiększało wynagrodzenia pracownikom. W stosunku do poprzedniego kwartału jest to wzrost o 19 punktów procentowych, a w stosunku do roku ubiegłego jest to wzrost o 9 punktów procentowych.

Taki wynik badania nie dziwi ekspertów rynku pracy. Jak podkreśla Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, przedsiębiorcy podwyższając wynagrodzenia będą chcieli zatrzymać najlepszych pracowników, konkurując nie tylko z przedsiębiorcami z kraju, ale i z zagranicy, którzy chętnie zatrudniają tych najlepszych. Poza tym przedsiębiorcy będą chcieli wymienić gorszych pracowników na lepszych, co oznacza, że będą musieli lepiej im zapłacić.

Reklama

Katarzyna Gurszyńska z Randstad zaznaczyła, że z badania wynika, iż największe podwyżki wynagrodzeń planowane są w produkcji i w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Badanie wykazało jednocześnie, że nieco mniej firm przewiduje zwiększenie zatrudnienia. Wzrost zatrudnienia przewiduje 32 procent firm, co oznacza spadek liczby wskazań o 5 punktów procentowych wobec poprzedniego kwartału. Nie zmieniły się jednak oceny odnośnie własnej, w większości dobrej lub bardzo dobrej, sytuacji finansowej firm.

Badanie zrealizowano na przełomie października i listopada tego roku na reprezentatywnej próbie tysiąca firm.

Informacyjna Agencja Radiowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »