Praca za granicą: W Szkocji poszukiwani sprzedawcy, przedstawiciele handlowi i asystenci sprzedaży

Jesteś zainteresowany pracą na Wyspach? Zwróć szczególną uwagę na Szkocję. Odnotowano tam znaczny wzrost liczby ofert pracy, szczególnie w Glasgow, Edynburgu i Aberdeen.

Do najbardziej poszukiwanych pracowników należą sprzedawcy, przedstawiciele handlowi i asystenci sprzedaży w sklepach i supermarketach. W grupie tej znajdują się też oferty dla osób niewykwalifikowanych, zajmujących się sprzątaniem i układaniem towarów na półkach.

Sporo wakatów czeka tam również na opiekunów i pracowników domów spokojnej starości. Niewiele mniej ofert skierowanych jest do personelu sprzątającego.

Nie brakuje też nowych stanowisk dla kucharzy, pomocników w kuchni, barmanów i pracowników restauracji.

Kierunek Aberdeen

To jedno z najbogatszych i najszybciej rozwijających się miast w Wielkiej Brytanii. W tym 200-tysięcznym mieście znajdują się duże zakłady przemysłowe: maszynowe, chemiczne, stoczniowe, port rybacki, ośrodek usługowy dla platform wiertniczych i gazociągów na Morzu Północnym.

Reklama

Jak wynika ze statystyk, większość imigrantów mieszkających w Aberdeen znajduje zatrudnienie przy sprzątaniu, w gastronomii oraz w charakterze pracowników linii produkcyjnych w tamtejszych fabrykach.

Dotyczy to również naszych rodaków, których można także spotkać w magazynach, zakładach przetwórstwa rybnego oraz wśród kierowców miejskich autobusów.

Do Aberdeen przyjeżdża też wielu polskich fachowców, inżynierów, monterów rurociągów, spawaczy i pracowników przemysłu naftowego i metalurgicznego. Miasto to przyciąga ich atrakcyjnymi zarobkami, choć nie wszyscy nasi rodacy mogą liczyć na tak wysokie dochody, jakie otrzymują brytyjscy specjaliści.

Aberdeen to duży rynek pracy, który stwarza spore możliwości dla nowo przybyłych imigrantów. Można skorzystać z bogatej oferty licznych agencji zatrudnienia lub poszukać zajęcia na własną rękę. Ważnym źródłem informacji o wolnych miejscach pracy są wypełnione po brzegi ogłoszeniami gazety "Scottish Jobs" oraz "Scottish Recruitment". Sporo ofert znajdziesz również w lokalnym wydaniu gazety "Evening Express" oraz na tablicach ogłoszeń w supermarketach.

Edynburg przyjazny Polakom

Stolica Szkocji to od kilku lat jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych przez Polaków przybywających na Wyspy. To doskonałe miejsce na szukanie pracy, o którą jest tu łatwiej niż w innych częściach Wielkiej Brytanii. Przekonało się już o tym liczne grono polskich imigrantów. Nasi rodacy pracują tam najczęściej w branży hotelarsko-gastronomicznej (około 25 proc.), w budownictwie (ponad 12 proc.) oraz w handlu i usługach (około 11 proc.).

Nie brakuje tam ofert dla pracowników niewykwalifikowanych, które generuje głównie przemysł spożywczy i produkcyjny. W okolicach szkockiej stolicy ulokowanych jest wiele magazynów, hurtowni, fabryk i przetwórni, w których zatrudnienie znajdują nasi rodacy. W oddalonym o 16 km od Edynburga mieście Livingstone znajduje się duży magazyn dystrybucji towarów sieci Tesco.

W stolicy Szkocji ulokowane jest też centrum obsługi amerykańskiego potentata w handlu internetowym - firmy Amazon. Wśród znanych pracodawców należy wymienić DHL, Interlink Express, czy Kerry Foods DTS.

Na osoby zainteresowane pracą branży turystycznej czekają liczne hotele, schroniska młodzieżowe, restauracje, oraz puby i kluby. Swoje hotele mają tu tak popularne sieci jak Travelodge i Intercontinental. Wśród zatrudnionych tam pracowników można spotkać polskie pokojówki.

Na imigrantów czeka też praca w porcie handlowym i rybackim oraz w przemyśle elektronicznym i maszynowym. W przypadku tych dwóch ostatnich sektorów poszukiwanie są osoby ze specjalistycznymi kwalifikacjami i dobrą znajomością języka angielskiego.

Po pracę do Glasgow

Glasgow to największe szkockie miasto liczące około 600 tys. mieszkańców. Według różnych szacunków przebywa tam ponad 20 tys. polskich imigrantów. To drugi, po Londynie, ośrodek handlowy i jedno z najszybciej rozwijających się miast Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba nowych miejsc pracy wzrosła tam aż o 70 tys. W Glasgow znajduje zatrudnienie ponad 450 tys. osób, z czego niecałe 160 tys. dojeżdża tam codziennie do pracy. Dotyczy to również Polaków mieszkających w okolicznych miejscowościach.

Poszukiwanie pracy w Glasgow warto rozpocząć od wizyty w lokalnych agencjach. W samym centrum i bliskich okolicach jest ich co najmniej kilkanaście. W niektórych z nich, w roli rekruterów można spotkać naszych rodaków, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla osób nieznających języka.

Zainteresowanym pracą w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji i biegłej znajomości języka angielskiego radzimy szukać zajęcia w przemyśle spożywczym i produkcyjnym. To m.in. w tych sektorach rośnie liczba firm, w których zdecydowaną większość zatrudnionych stanowią nasi rodacy. Przykładem takiego zakładu w Glasgow jest fabryka mydełek Soapworks Ltd. Rekrutację pracowników prowadzi tam agencja Maxwell Bruce.

Wiele magazynów, hurtowni, zakładów przemysłowych i przetwórni, w których pracują imigranci z Polski, ulokowanych jest też w okolicach Glasgow. Przykładem takiej fabryki jest położony w miejscowości Erskin zakład Hewlett Packard. Rekrutację dla HP prowadzą lokalne agencje zatrudnienia. Warto także zaglądać bezpośrednio na stronę internetową pracodawcy.

Maciej Sibilak


Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »