Praca w Wielkiej Brytanii: Miasta, które przyciągają Polaków

W Wielkiej Brytanii nie brakuje miast przyciągających polskich imigrantów, w których mieszka i pracuje liczna rzesza naszych rodaków. Są wśród nich takie miejscowości jak: Milton Keynes, Exeter, Crawley i Wrexham.

Ich popularność wśród Polaków wzrastała w pierwszych latach po otwarciu brytyjskiego rynku pracy, głównie ze względu na znajdujące się w tych miastach (z wyjątkiem Exeter) duże strefy przemysłowe. To właśnie tam ulokowały swe siedziby liczne magazyny, fabryki i zakłady produkcyjne. W każdym z tych miast można też skorzystać z bogatej oferty miejscowych agencji zatrudnienia lub poszukać zajęcia na własną rękę.

Milton Keynes...

... to miasto, w którym stosunkowo łatwo Polacy znajdują pracę. Z uwagi na sprzyjające położenie, tuż po otwarciu brytyjskiego rynku pracy przyjechało tu wielu naszych rodaków. To m.in. dzięki imigrantom z Europy Wschodniej w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców Milton Keynes wzrosła o ponad 30 tys.

Reklama

Z racji silnie rozwiniętego sektora logistyczno-produkcyjnego jest to znakomite miejsce dla osób poszukujących stałej pracy w magazynach lub na produkcji. Swoje powierzchnie magazynowe mają tu takie firmy jak: Amazon, DHL, IKEA i Carphone Warehouse, jedna z największych niezależnych sieci sprzedaży telefonów komórkowych w Europie.

Nasi rodacy pracują tu nie tyko w sektorze przemysłowym i logistyce, ale też w licznych pubach i restauracjach. W Milton Keynes znajduje się też wiele hoteli, w których można spotkać polskich pracowników. Są tu m.in. tak popularne sieci tanich hoteli jak Travelodge czy Premier Inn.

Nasi rodacy zatrudniani są tam głównie w charakterze personelu sprzątającego, ale nie tylko. Osoby znające język mogą liczyć na lepszą posadę. Imigranci z Polski pracują też w okolicznych sieciach handlowych, m.in. w dużym markecie należącym do Tesco. Swoje sklepy mają tu także takie sieci jak: Morrison czy John Lewis.

Exeter...

... to niespełna 120-tys. miasto położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego w hrabstwie Devon. Nasi rodacy przybywają tam najczęściej z oddalonego o ponad 110 km Bristolu, gdzie znajduje się najbliższe lotnisko, na którym lądują samoloty z Polski.

W Exeter mieszka i pracuje kilka tysięcy polskich imigrantów. To bardzo ważny ośrodek zatrudnienia w południowo-zachodniej Anglii, generujący wiele tysięcy miejsc pracy również dla mieszkańców okolicznych miejscowości. W samym mieście i bliskich okolicach pracuje około 90 tys. osób, z czego ponad 28 tys. na umowach tymczasowych. Dotyczy to przede wszystkim imigrantów zatrudnionych za pośrednictwem agencji.

Naszych rodaków pracujących w Exeter można spotkać niemal co w drugim pubie i restauracji. Pracujemy tam jako kelnerzy, barmani, kucharze, pomocnicy w kuchni i sprzątacze. Sporą reprezentacją możemy się też pochwalić wśród pracowników hoteli. Dotyczy to głównie pokojówek i recepcjonistów.

Problemów ze znalezieniem zajęcia w Exeter nie powinny mieć też polskie opiekunki specjalizujące się w opiece nad osobami starszymi. Zapotrzebowanie na pracowników w miejscowych domach opieki cały czas rośnie. Listę z adresami takich ośrodków znajdziemy na stronie www.homecare.co.uk/homecare/listings.cfm/searchunitary/Exeter.

Choć Exeter nie jest zbyt uprzemysłowionym miastem znajdziemy tam też oferty w zakładach produkcyjnych i magazynach. Jak możemy przeczytać na internetowej stronie miasta, średnie zarobki w Exeter oscylują na poziomie 25 tys. funtów rocznie.

Crawley...

... to główny ośrodek przemysłu i zatrudnienia pomiędzy Londynem a południowym wybrzeżem Anglii. Miejscowość tę zamieszkało w ostatnich latach liczne grono polskich imigrantów (ponad 5 tys.), którzy osiedlili się tu w poszukiwaniu pracy.

Ze względu na silnie rozwinięty sektor logistyczno-produkcyjny łatwo tu o zatrudnienie w magazynach i zakładach produkcyjnych. Pierwszą część dzielnicy przemysłowej, skupionej przy ulicy Manor Royal (w bliskim sąsiedztwie Gatwick - na południe od portu lotniczego), otworzyła ponad 60 lat temu Księżniczka Elżbieta (obecna Królowa Elżbieta II). Od tego czasu strefa ta uległa rozszerzeniu, a znajdujące się tam fabryki i zakłady przemysłowe dają zatrudnienie tysiącom ludzi. Mają tam swoje placówki tak znane firmy jak Boeing czy Siemens.

Najwięcej możliwości zatrudnienia w całym południowo-wschodnim regionie stwarza lotnisko Gatwick Airport. Port lotniczy położony jest na przedmieściach Crawley, 40 km na południe od centrum Londynu i 40 km na północ od miasta Brighton. Na samym lotnisku pracuje ok. 25 tys. osób, w tym ponad 2,4 tys. pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez Gatwick Airport. Kolejne 13 tys. zatrudniają inne firmy współpracujące z lotniskiem.

Wrexham...

... to nieduże (50 tys. mieszkańców), przemysłowe miasto w północno-wschodniej Walii. Mieszka tam już kilka tysięcy naszych rodaków. Po wschodniej stronie na przedmieściach miasta leży Wrexham Industrial Estate, gigantyczne zagłębie kilkuset fabryk. To jedna z największych stref przemysłowych w Wielkiej Brytanii. Mają tu swoje zakłady takie firmy jak: Pirelli, Sharp, Duracell, JSB, Tetra-Pak, Cadbury i wiele innych. W zależności od branży nasi rodacy pracują tam przy produkcji mrożonek (Roald Foods), płatków kukurydzianych (Kellog's,), plastikowych opakowań (EP Packaging), baterii (Duracell), maszyn budowlanych (JSB).

Sporo wakatów w Wrexham czeka również na opiekunów i pracowników domów spokojnej starości. Niewiele mniej ofert skierowanych jest do personelu sprzątającego. Nie brakuje też nowych stanowisk dla kucharzy, pomocników w kuchni, barmanów i pracowników restauracji.

Poszukiwanie zatrudnienia w Wrexham warto rozpocząć od wizyty w lokalnych agencjach. Polakom zainteresowanym pracą w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji i biegłej znajomości języka radzimy szukać zajęcia w przemyśle spożywczym i produkcyjnym.

Maciej Sibilak

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »