Praca na czarno w Polsce

W okresie spowolnienia gospodarczego wiele osób decyduje się na pracę na czarno. W 2010 roku w Polsce pracowało w ten sposób 732 tys. osób. Stanowiło to 5 proc. wszystkich zatrudnionych. To niby mało. Kiedy jednak weźmie się pod uwagę, że 19,5 proc. produktu krajowego brutto wytworzone zostaje w szarej strefie (zgodnie z prognozą Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową na 2014 rok), to te liczby zaczynają robić wrażanie. Wrażenie nie tylko na ekonomistach.

Jak się okazuje, również nasz przyszły pracodawca może być zainteresowany tym zagadnieniem, i to w kontekście analizy naszego CV. Kandydaci stosują różne "triki" żeby ukryć luki w CV, także wtedy, gdy nie chcą się pochwalić pracą nie do końca legalną.

Czy jednak słusznie? Nie zawsze. W tym przypadku stosuje się ogólne zasady konstrukcji CV. Akcentujemy w nim te pozycje, które świadczą o naszych predyspozycjach do pracy na stanowisku, o które się ubiegamy. Jeśli więc praca na czarno dobrze wpisuje się w kompetencje potencjalnego zajęcia, warto umieścić informację o tym w życiorysie. Podobnie, gdy nasze CV byłoby ubogie bez tych pozycji.

Reklama

Tu jednak ważna uwaga: lepiej nie zdradzać nazwy byłego pracodawcy, dla którego pracowaliśmy na wpół legalnie. Przez nowego szefa mogłoby to być odebrane jako przejaw braku lojalności wobec poprzedniego pracodawcy. W końcu praca na czarno zazwyczaj wiąże się ze zgodą obu stron.

Co więc zrobić? Najlepiej wpisać pracę w CV, podając szczegółowy zakres obowiązków. Przykładowo może to wyglądać tak:

01.04.2013 - teraz: fotograf, grafik

A poniżej jak w standardowym CV - zakres wykonywanych obowiązków, zdobyte doświadczenie, rodzaje prac, jakich się podejmowało, zrealizowane projekty (oczywiście bez nazwy klienta).

W przypadku pytania na rozmowie rekrutacyjnej o referencje, należy szczerze odpowiedzieć, że były to prace bez rejestracji. Wielu pracodawców zrozumie, że w obliczu trudnej sytuacji na rynku pracy wiele osób podejmuje się takich zajęć. Czasami, tak jak w przypadku przykładowego grafika, możemy też pochwalić się próbkami pracy, np. naszym portfolio.

Co sądzisz o pracy na czarno? Czy pracujesz bądź pracowałeś kiedyś na czarno? Opinie Polaków na ten temat zbiera portal rynekpracy.pl. Serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety. Jest to krótka, pięciominutowa, w pełni anonimowa ankieta. 

Zapraszamy na portal rynekpracy.pl, gdzie wkrótce pojawi się publikacja podsumowująca wyniki badania.

rynekpracy.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »