Portugalski rząd przygotowuje poważne zmiany w prawie pracy

Portugalski rząd przygotowuje poważne zmiany w prawie pracy. Mają się one przyczynić do zwiększenia konkurencyjności krajowej gospodarki.

Po kilkunastogodzinnych negocjacjach z udziałem pracodawców i związkowców rząd ostatecznie zgodził się na zrezygnowanie ze zwiększenia wymiaru czasu pracy dla sektora prywatnego o pół godziny dziennie. W zamian związki zaakceptowały, choć niechętnie, skrócenie urlopów z 25 do 22 dni. Przedstawicieli pracodawców szczególnie ucieszyła szansa tworzenia tak zwanych banków godzin. Dadzą one możliwość swobodnego przesuwania godzin pracy w miarę potrzeb firmy. Oznacza to, że na przykład pracownik restauracji w styczniu będzie pracować po pięć godzin dziennie, a w lipcu po 11 bez konieczności zapłaty za nadgodziny.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Liczba przesuniętych godzin nie może jednak przekroczyć 150 rocznie. Zmienią się też zasady organizowania długich weekendów, które co roku przynoszą gospodarce spore straty. Oficjalnie porozumienia ma zostać podpisane przez premiera jutro. Zdaniem rządu i pracodawców zmiany będą miały nie tylko dobry wpływ na portugalską gospodarkę, ale są też pozytywnym sygnałem dla zagranicy.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

- Pokazujemy światowym rynkom, że po raz kolejny przezwyciężamy trudności i dochodzimy do porozumienia. To daje dobre podstawy do pokonania kryzysu - podkreślił minister gospodarki i pracy, Alvaro Santos Pereira. W negocjacjach brali udział przedstawiciele dwóch największych portugalskich zrzeszeń związków zawodowych. Przedstawiciele jednego z nich po kilku godzinach opuścili rozmowy. Przekonywali, że planowane zmiany to atak na prawa pracownicze.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »