Polska w UE: Poprawa na rynku pracy?

Od czasu przystąpienia Polski do UE, w kraju odnotowano wzrost wskaźnika zatrudnienia aż o 10 punktów procentowych. To wynik, który nie został powtórzony przez żaden inny kraj z grupy UE 12. Jednak wskaźnik zatrudnienia na poziomie 60 proc. w dalszym ciągu jest jednym z najmniejszych w UE - wynika z raportu "Rynki pracy nowych państw członkowskich UE" wydanego przez Sedlak & Sedlak.

Lata 2004-2012 to okres gospodarczej prosperity w Polsce. Przeciętny roczny wzrost PKB per capita osiągał poziom niemal 5 proc. Naturalną konsekwencją tego procesu była znacząca poprawa sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia wg Eurostatu (BAEL) zmniejszyła się o połowę. W tym samym czasie w krajach "starej piętnastki" bezrobocie wzrosło o blisko 2,5 punktu procentowego. - Trzeba przy tym pamiętać, że kondycja europejskich rynków pracy jest bardzo zróżnicowana. W krajach leżących na południu Europy bezrobocie przekracza 25 proc., podczas gdy w Skandynawii osiąga wartość ok. 5 proc. - komentuje Łukasz Pokrywka z Sedlak & Sedlak.

Reklama

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

W krajach rozwijających się stopa bezrobocia kształtowała się nieco poniżej wyników grupy UE 15. W drugim kwartale 2012 roku kondycja rodzimego rynku pracy była zatem zbliżona do przeciętnej unijnej: zarówno nowych państw członkowskich, jak i "starej piętnastki". Jednak żaden inny kraj nie zdołał tak bardzo jak Polska zmniejszyć stopy bezrobocia w ciągu minionych ośmiu lat.

Obok malejącego bezrobocia, rósł wskaźnik zatrudnienia. W latach 2004-2012 Polska odnotowała jego wzrost aż o 10 punktów procentowych. - To wynik, który nie został powtórzony przez żaden inny kraj z grupy UE 12. Powściągliwość przed wystawianiem pozytywnej oceny jest jednak wskazana. Otóż wskaźnik zatrudnienia na poziomie 60 proc. w dalszym ciągu jest jednym z najmniejszych w Unii Europejskiej, a wśród nowych państw członkowskich stanowi dopiero ósmy wynik - komentuje analityk z Sedlak & Sedlak. Ponadto w obu grupach: UE 12 i UE 15, wskaźnik zatrudnienia wzrósł w okresie poakcesyjnym.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

O raporcie

Raport "Rynki pracy nowych państw członkowskich UE" został wydany przez Dział Analiz Rynku Pracy firmy Sedlak & Sedlak. Zawiera on analizę rynków pracy w dwunastu nowych państwach członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 i 2007 roku.

rynekpracy.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »