Polacy wciąż uczą się równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym

​Europejczycy coraz bardziej świadomie podchodzą do work-life balance, czyli równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. 19,2 proc. Europejczyków wymienia ją jako jeden z czynników skłaniających ich do zmiany pracy (piąty najczęściej wymieniany powód po: chęci rozwoju, braku pracy, braku perspektyw do dalszego rozwoju oraz poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia). Polacy dopiero się tego uczą - tylko co dziesiąty uznał work-life balance za istotny powód do szukania nowego zatrudnienia. Jako ważniejsze oprócz czynników podawanych przez Europejczyków wskazywali także na: poszukiwanie lepszej struktury pod kątem etycznym i restrukturyzację pracodawcy. Wyniki badania "Confidence Index" za trzeci kwartał 2016 r. komentuje Piotr Dziedzic, dyrektor w PageGroup.

Perspektywa pracownika

Idea szukania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym dociera do Polski z opóźnieniem. W Europie kontynentalnej jesteśmy krajem, w którym aspekt ten jako powód do zmiany pracy jest wskazywany przez najmniejszy odsetek osób (10 proc. versus 19,2 proc.). Jednym z głównych powodów jest to, że Polacy są wciąż tzw. społeczeństwem na dorobku, które musi pod tym względem dogonić kraje Europy Zachodniej.

Młodsze pokolenie koncentruje się na stabilności finansowej, co determinuje ich podejście do pracy - "chcę mieć więcej - muszę na to zapracować". Istotna jest więc dla nich np. możliwość otrzymania kredytu oraz umowa zawarta na czas nieokreślony. Polscy pracownicy są też zdania, że na komfort w pracy trzeba odpowiednio zasłużyć, czyli starać się i dawać z siebie więcej dzisiaj, aby w przyszłości móc skupić się na osiągnięciu równowagi pomiędzy nią a czasem wolnym.

Reklama

Punkt widzenia pracodawcy

Także firmy w Polsce zaczynają zwracać uwagę na rosnące znaczenie work-life balance dla pracowników - podejście to promują przede wszystkim zagraniczne korporacje, które standardy z innych krajów przenoszą nad Wisłę. Dotychczas dla pracodawcy najważniejsze było punktualne przyjście pracownika oraz wykonanie jego obowiązków przez odpowiednią ilość godzin. Obecnie dla menedżerów istotniejszy jest finalny efekt pracy zatrudnionej osoby, niezależnie od miejsca, w którym ją wykonała, a nie ilość czasu spędzonego w biurze.

Bycie kreatywnym i entuzjastycznym, siedząc przez 8 godzin przy biurku, jest zadaniem trudnym do zrealizowania. Dlatego praca zdalna jest coraz bardziej popularna i akceptowana, a wideokonferencje z domu stają się standardem. Firmy zdają sobie sprawę, że jeśli chcą utrzymać niską rotację, muszą zapewnić ludziom komfort pracy oraz pokazać, że rozumieją ich potrzeby. Najważniejszy jest przecież pracownik, który przez cały dzień w pracy potrafi być efektywny i zmotywowany.

------------

"Confidence Index" to cykliczny sondaż przeprowadzany przez PageGroup w Europie kontynentalnej, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji i Belgii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page lub Page Personnel. W drugim kwartale 2016 roku w sondażu wzięło udział ponad 15 600 respondentów, z kolei w trzecim kwartale o dwa tysiące więcej, w tym każdorazowo ok. 660 ankietowanych z Polski. Wyniki badania są ogłaszane co kwartał.


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »