Polacy nie wierzą w powroty rodaków z emigracji

Polacy nie wierzą w rychłe powroty rodaków z emigracji. Rządzący od lat starają się zachęcić obywateli naszego kraju do powrotu z zagranicy, jednak na razie takie apele nie odnoszą skutku.

Warto przyjrzeć się najnowszym badaniom Work Service. Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku już ponad 2,5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Najwięcej naszych rodaków można spotkać w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Jak wynika z danych Work Service, już 80 proc. Polaków doświadczyło emigracji osobiście lub za sprawą relacji znajomych i najbliższej rodziny. 43 proc. badanych wskazywało, że ich przyjaciele wyjeżdżali i już wrócili do kraju. Z kolei 38 proc. respondentów wskazuje, że ich znajomi nadal przebywają na emigracji. Co czwarty badany deklaruje, że członek najbliższej rodziny zdecydował się na emigrację, ale już wrócił, a 22 proc. Polaków samemu pracowało w innym kraju.

Reklama

- Doświadczenia emigracyjne są bardzo powszechne. Z naszych badań wynika, że jedynie 19 proc. Polaków nie miało w swoim otoczeniu osób wyjeżdżających do pracy za granicą. To pokazuje, że najlepszym źródłem informacji o potencjalnych powrotach naszych rodaków mogą być właśnie osoby, które bazują na własnych doświadczeniach albo kontaktach z osobami bliskimi. Jednak tylko 36,4 proc. z nich jest przekonana, że pomimo rekordowo niskiego bezrobocia i rosnących płac, nasi rodacy będą skłonni wrócić do Polski. Z perspektywy rynku pracy, na którym lawinowo rosną niedobory kandydatów, przede wszystkim wśród pracowników średniego szczebla, ten ograniczony optymizm to bardzo niepokojący sygnał. W obecnych warunkach polscy emigranci mogliby stanowić naturalną rezerwę kadrową dla permanentnie zwiększającego się zapotrzebowania na specjalistów - mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service SA.

Wraz z rosnącą liczbą polskich emigrantów, na przestrzeni ostatnich lat notowane są spadki transferów finansowych do kraju. Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, w II kwartale 2017 roku, z tytułu pracy Polaków za granicą, trafiło do kraju 3,9 mld złotych. To wynik o 1,7 proc. niższy niż przed rokiem i o 2,6 proc. mniejszy niż dwa lata temu.

- Wielu naszych rodaków już zakorzeniło się na emigracji i wolą wiązać swoją przyszłość z nowymi miejscami zamieszkania. Widać to choćby po rosnącej konsumpcji środków zarobionych za granicą i coraz mniejszymi transferami do kraju. Stąd nie powinien dziwić brak przewidywań masowych powrotów Polaków z emigracji wśród naszych rodaków. Ponad 56 proc. badanych nie spodziewa się, aby poprawiająca się sytuacja na rodzimym rynku pracy zachęcała do przeprowadzki do ojczyzny - dodaje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service SA.

Co ciekawe, najbardziej pewni powrotów Polaków są ci, których członkowie najbliższej rodziny przebywali na emigracji i już wrócili. W tej grupie odsetek odpowiedzi "tak" wynosi aż 46 proc. Wynik na poziomie 44 proc. występuje wśród Polaków, których bliscy wciąż są poza granicami kraju. 37 proc. emigrantów, którzy już wrócili do kraju też jest zdania, że sytuacja na rynku pracy skłoni do powrotów.(js)

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »