Pięć kroków do znalezienia pracy za granicą

Pracy za granicą w nadziei zdobycia wiedzy i międzynarodowych doświadczeń szuka więcej osób niż kiedykolwiek. W odpowiedzi na ubiegłoroczne zamieszanie gospodarcze coraz więcej ludzi szuka zatrudnienia na rynkach wschodzących, takich jak Bliski Wschód, Indie, Europa Wschodnia i Chiny.

Korzyści wiążące się z posiadaniem międzynarodowego doświadczenia zawodowego mogą być ogromne, należy jednak podjąć właściwe kroki, by znaleźć i dostać odpowiednią pracę. Poniżej przedstawiamy pięć z nich.

1. Zbierz wszystkie informacje. Podobnie jak w przypadku szukania pracy bardzo ważny jest etap zbierania informacji. Poświęć czas na sprawdzenie struktury i stabilności gospodarczej, politycznej i kulturowej każdego miejsca, do którego planujesz się przeprowadzić oraz wpływu, jaki praca za granicą będzie mieć na równowagę między twoim życiem prywatnym i zawodowym oraz karierę.

Reklama

Na zdjęciach: Jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną przez internet

Na zdjęciach: Siedem kroków do skuteczniejszego nawiązywania przydatnych kontaktów

Na zdjęciach: Sześć sposobów na wyróżnienie się w internetowych serwisach rekrutacyjnych

Na zdjęciach: 10 najlepszych wskazówek dla kandydatów na pracowników

Naszym studentom przypominamy, że zbieranie informacji o obcym rynku ma niezwykłą wagę. Należy koniecznie zrozumieć niuanse kultury, prawa pracy i wymagania językowe. Nie należy się przykładowo przeprowadzać do Chin, jeżeli nie jesteśmy gotowi pracować 80 lub 90 godzin tygodniowo. Na Bliskim Wschodzie pracuje się od niedzieli do czwartku, a weekendy wypadają w piątek i sobotę zamiast w sobotę i niedzielę. Zmieni się również twoje życie prywatne. Przeprowadzając się z Nowego Jorku do Rzymu, musimy być przygotowani na to, że wiele sklepów będzie zamkniętych w niedzielę i poniedziałek rano.

SZUKASZ PRACY ZA GRANICĄ? CZYTAJ RAPORT INTERII.PL

Bardzo ważne jest także, aby zebrać dokładne informacje o wizach i pozwoleniach na pracę wymaganych w każdym obcym kraju. Powinno się to zrobić w miarę wcześnie, zanim złoży się podanie o jakiekolwiek stanowisko. Jeżeli nie masz już wizy, twoje podanie może nawet nie zostać rozpatrzone. Wiele firm może kogoś zatrudnić tylko wtedy, jeżeli udowodnią, że na dane stanowisko nie ma żadnej odpowiedniej osoby posiadającej wizę.

2. Wykorzystaj swoje kontakty. Jak się dowiedzieć wszystkiego, o czym trzeba wiedzieć? Wiele można się dowiedzieć z anglojęzycznych gazet dla obcokrajowców mieszkających za granicą, np. z wychodzącego w Bangkoku w Tajlandii dziennika Post oraz z Internetu i bibliotek. Nieocenione jest jednak zasięgnięcie porad u przyjaciół lub rodziny, którzy mogą podzielić się osobistymi doświadczeniami. Aby zdobyć najpełniejszy obraz potencjalnych problemów, porozmawiaj z innymi obcokrajowcami pracującymi na stanowiskach podobnych do tego, które chcesz zdobyć Wykorzystaj swoje kontakty, aby dotrzeć do specjalistów zatrudnionych w danej dziedzinie. Nie lekceważ potęgi portali internetowych, takich jak LinkedIn i Facebook.

Nie zapominaj także o zwróceniu się do kolegów ze szkoły lub uniwersytetu, którzy mogą być w stanie podać kontakty międzynarodowe. Każdy student London Business School jest powiązany z ponad 28 tys. absolwentów tej szkoły rozproszonymi po całym świecie. To powinno ułatwić dowiedzenie się czegoś o praktycznie każdej dziedzinie, pracy czy firmie. W roczniku 2011 studiów MBA reprezentowanych jest 59 różnych narodowości.

ZOBACZ FILM: Człowiek-pająk walczy z kryzysem!

3. Zadbaj, aby twoje podanie się wyróżniało. Gdy już się zdecydujesz, do jakiego pracodawcy chcesz się zwrócić w wybranym kraju, przygotuj podanie, które będzie się wyróżniać. Przyjrzyj się wymaganiom na danym rynku w zakresie posiadanych umiejętności oraz najlepszemu sposobowi, aby się spodobać potencjalnemu rekrutującemu. Istnieje zaskakująca powtarzalność, co do podstawowych umiejętności poszukiwanych przez rekrutujących. Nasza współpraca z międzynarodowymi menadżerami zajmującymi się rekrutacją pokazuje, że poszukują oni osób o dużych umiejętnościach komunikacyjnych, które potrafią dobrze zarządzać ludźmi i mają potencjał lidera. Bądź szczery, co do poziomu swoich umiejętności mówienia i pisania w języku biznesowym. Prowadzenie rozmowy z babcią w dialekcie włoskim przy niedzielnym obiedzie to nie to samo, co praca przez lata w Mediolanie.

Bądź gotowy na różnice w procesie rekrutacji w różnych krajach, zwłaszcza w zakresie ilości informacji osobowych. We Francji amerykańskie "résumé" nazywa się "C.V." i zawiera zdjęcie, datę urodzenia, stan cywilny oraz liczbę dzieci. Gdy z Chicago ubiegamy się o pracę w Warszawie, to podanie zyska na atrakcyjności, jeżeli będzie zawierało miejscowy adres lub zarezerwowaną datę przyjazdu. Nawet jeśli tylko poprosisz kogoś stamtąd o udostępnienie numeru telefonu komórkowego lub adresu domowego, to da Ci to równiejsze szanse w stosunku do lokalnych kandydatów.

4. Przygotuj się dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej. Gdy już dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną, zbierz więcej informacji, aby uniknąć niespodzianek. W Japonii pierwsza rozmowa o pracę może mieć formę obiadu z potencjalnymi współpracownikami, aby mogli oni dowiedzieć się więcej o tobie i twojej rodzinie zanim przystąpią do interesów. W Wielkiej Brytanii można być zaproszonym do udziału w ćwiczeniach mających na celu ocenę kandydata, m.in. scenkach, zadaniach typu case study lub testach psychometrycznych. Upewnij się, co jest dopuszczalne w danej kulturze. Amerykanie są przyzwyczajeni do obnoszenia się ze swoimi dokonaniami. W Brazylii, gdzie ceni się pracę grupową i hierarchię, takie zachowanie może wydać się egocentryczne, a nawet niegrzeczne.

W każdym kraju pierwsza rozmowa kwalifikacyjna może się odbyć przez telefon. Nawet jeżeli nie spotykasz się przeprowadzającym rozmowę osobiście, to ubierz się odpowiednio, stój, kiedy mówisz, by mieć mocny głos i uśmiechaj się. Będziesz musiał wykazać się pewnością siebie bez pomocy żadnych bodźców wizualnych. Upewnij się, że wykażesz się elastycznością i umiejętnością dostosowania się do nowego środowiska.

5. Zastanów się nad wykonalnością projektu. Na końcu upewnij się, że jesteś osobiście i psychicznie gotowy na przeprowadzkę. Nawet jeżeli wybierasz się do kraju, gdzie mówi się tym samym językiem, napotkasz wiele różnic w życiu codziennym, które będą wymagać wykazania się elastycznością, cierpliwością i poczuciem humoru. Nie wydawaj pochopnych sądów o nowej kulturze i nie rób krzywdzących porównań. Gdziekolwiek się znajdziesz, rozluźnij się i ciesz się innym sposobem życia.

Na zdjęciach: Druga rozmowa kwalifikacyjna

Diane Morgan (autorka jest dyrektorką biura karier London Business School. Kieruje zespołem specjalistów zatrudnionych na uczelni, którzy przekazują studentom i absolwentom zarówno najważniejsze umiejętności, jak i porady na temat rozwoju kariery)

Czytaj również:

Praca: Wielka desperacja Polaków

Protest przeciwko niskim płacom

Hutnicy do wynajęcia

Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »