NSA znów rozstrzygnie kwestię pakietów medycznych

Niekorzystna interpretacja pracowniczych przychodów z nieodpłatnych świadczeń nie jest przesądzona - jak można było się tego spodziewać po uchwale NSA z 24 maja 2010 r. Do poszerzonego składu 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynęło ponowne zapytanie o opodatkowanie pakietów medycznych.

Sprzeczne wyroki

Wątpliwości składu orzekającego NSA powstały między innymi w związku z zaskarżeniem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 stycznia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1916/08) uchylającego interpretację Ministra Finansów w przedmiocie opodatkowania abonamentów medycznych. Sąd Administracyjny, uchylając skarżoną interpretację uznał, że "gdy wartości świadczeń medycznych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, czyli tak jak w rozpoznanej sprawie, gdzie opłata jest wnoszona ryczałtowo za określoną grupę pracowników bez względu na to, czy pracownik z usług medycznych korzystał, czy też nie korzystał, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów usług medycznych". Sprawa dotyczyła więc ryczałtowych abonamentów medycznych dla pewnej grupy pracowników.

Reklama

Rozpoznając kasację, NSA nie zastosował niekorzystnej dla pracowników uchwały NSA z 24 maja 2010 r. (sygn. akt. II FPS 1/10), ale uznał, że w kwestii opodatkowania abonamentów są wciąż wątpliwości. Oprócz tego, że odmienne zdanie mają MF i WSA, to mimo majowego wyroku NSA, w dalszym ciągu wrze dyskusja, tym bardziej, że ci pracodawcy, którzy wcześniej nie odprowadzali podatku, są zmuszeni do dokonania korekt PIT i odprowadzenia zaliczki wraz z odsetkami.

NSA zadał zatem jeszcze raz poszerzonemu składowi zapytanie: "czy wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania, przychód z nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy?" (postanowienie NSA z 5 października 2010 r. sygn. akt II FSK 541/09).

Aktualnie bezpieczniej potrącać zaliczkę?

Poszerzony skład NSA będzie zatem ponownie rozważał zasadność opodatkowania pracowniczych przychodów z nieodpłatnych świadczeń. Można mieć nadzieję, że zajmie się przy okazji kompleksowo metodologią ich ustalania, a w przypadku negatywnego dla podatników stanowiska wskaże rozwiązanie, jak w praktyce ustalać ich wysokość. Nie wiadomo, kiedy NSA sformułuje odpowiedź.

Niemniej jednak, obecnie obowiązuje rygorystyczna interpretacja zasad opodatkowania pakietów medycznych wynikająca z majowej uchwały NSA. Bezpieczniej jest więc, do czasu zmiany zasad przewidzianych w tej uchwale, opodatkowywać abonamenty, tym bardziej, że po ewentualnej korzystnej odpowiedzi poszerzonego składu NSA będzie można skorygować rozliczenia podatkowe.

Krzysztof Klimek

Specjalista płacowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »