Nowa edycja eSkills for Jobs - satysfakcjonująca praca dzięki kompetencjom cyfrowym

​Europejski rynek pracy poszukuje pracowników z cyfrowymi kompetencjami. Według szacunków Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na profesjonalistów rośnie - rocznie potrzeba 150 tys. dodatkowych ekspertów IT [1]. Jako szczególnie rozwojowy obszar wskazywany jest Internet Rzeczy, z którym związana jest już przynajmniej ponad połowa programistów aplikacji mobilnych, czy rynek aplikacji, który kreuje 2 miliony miejsc pracy w krajach UE [2]. Ze względu na dynamiczny postęp techniczny Komisja Europejska kontynuuje program eSkills for Jobs, zachęcający młodych ludzi do nabywania i stałego doskonalenia umiejętności cyfrowych.

​Europejski rynek pracy poszukuje pracowników z cyfrowymi kompetencjami. Według szacunków Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na profesjonalistów rośnie - rocznie potrzeba 150 tys. dodatkowych ekspertów IT [1]. Jako szczególnie rozwojowy obszar wskazywany jest Internet Rzeczy, z którym związana jest już przynajmniej ponad połowa programistów aplikacji mobilnych, czy rynek aplikacji, który kreuje 2 miliony miejsc pracy w krajach UE [2]. Ze względu na dynamiczny postęp techniczny Komisja Europejska kontynuuje program eSkills for Jobs, zachęcający młodych ludzi do nabywania i stałego doskonalenia umiejętności cyfrowych.

Program eSkills for Jobs, koordynowany w Polsce przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), podkreśla rolę kompetencji cyfrowych w uzyskaniu satysfakcjonującej pracy. Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom, jak można nabywać i wykorzystywać e-umiejętności w praktyce. W poprzedniej edycji eSkills for Jobs, w 2014 roku, w cyklu uczestniczyło ponad 500 osób z całej Polski.

Jak w ubiegłym roku, w ramach projektu odbędą się Dni Otwarte - seria spotkań dla licealistów w firmach związanych z branżą ICT rozpoczęła się 28 października spotkaniem w firmie Microsoft. Kolejne odbyło się 6 listopada w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki, a następne zaplanowane jest na 20 listopada. Jak znaleźć ciekawy zawód w oparciu o kompetencje cyfrowe, jak budować swoją pozycję na rynku pracy - młodzi ludzie poznają już odpowiedzi na te pytania. W ramach Dni Otwartych licealiści mogą także spotkać się z ambasadorami programu, którzy dzięki cyfrowym umiejętnościom budują z sukcesem swoją karierę i pokazują, jak można je wykorzystywać w praktyce. "Nowością" tegorocznej edycji jest możliwość zaproszenia ambasadora eSkills for Jobs do szkoły na godzinę wychowawczą.

Reklama

Kalendarz Dni Otwartych eSkills for Jobs można śledzić na stronie programu.

- Umiejętności cyfrowe pozwalają nie tylko znaleźć pracę, ale także realizować interesujące wyzwania zawodowe. Działania podejmowane w ramach eSkills for Jobs opierają się na współpracy miedzy edukacją a biznesem, co sprawia, że wszyscy zyskują: szkoły - zadowolonych absolwentów, biznes - pracowników o pożądanych umiejętnościach, a młodzi ludzie - wartościową pracę - twierdzi Krzysztof Chełpiński, przewodniczący Komitetu Wspierania e-Umiejętności, KIGEiT. - - Program pozwala młodzieży zobaczyć, jak wygląda praca w branży ICT i otrzymać praktyczne wskazówki, jak nabywać i rozwijać kompetencje cyfrowe, co w dzisiejszym świecie zaczyna być istotne na coraz wcześniejszym etapie edukacji - dodaje Krzysztof Chełpiński.

Partnerami programu w Polsce są m.in. Microsoft, IBM Polska, Interia.pl, Pracuj.pl, stb24, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. Program wspierały także Motorola Solutions Polska, Sygnity oraz UPC Polska.

Paweł Chwaleba, członek zarządu Grupy Interia.pl: - Młodzi ludzie już od najmłodszych lat powinni starać się rozwijać swoje kompetencje cyfrowe, korzystając z technologicznych nowinek, za pomocą których mogą usprawniać swoją codzienność, począwszy od komunikacji ze znajomymi, przez zarządzanie swoimi albumami video i fotografii, aż do tworzenia projektów szkolnych, w oparciu o darmowe aplikacje w chmurze. Kompetencje te zdobywa się latami, dlatego warto zacząć od dziś. To nie jest chwilowa moda, zakorzeniona na uczelniach technicznych, lecz podstawa działania każdej nowoczesnej branży. 

 - Kompetencje cyfrowe są kluczowe na każdym stanowisku, począwszy od pracowników administracji przez redakcje, aż, co oczywiste, do zespołu IT. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez komputera, maila, komunikatora, wyszukiwarki internetowej, edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego czy sprawnej nawigacji po zgromadzonych w sieci zasobach.

Andrzej Borczyk, dyrektor HR w polskim oddziale Microsoft: - Zarówno na polskim, jak i europejskim rynku pracy kompetencje i umiejętności z obszaru ICT stają się kluczowe dla pozyskania zatrudnienia. Szacunki Komisji Europejskiej pokazują, że luka na rynku specjalistów branży ICT stale się powiększa - dziś liczba nieobsadzonych stanowisk technologicznych w UE przekracza pół miliona, a w 2020 r. ma osiągnąć nawet 913 000. Sektor IT generuje w Polsce 8% PKB, a według prognoz Ministerstwa Gospodarki jego udział w ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie do 15%. Organizując od wielu lat konkurs Imagine Cup widzimy, jakie kompetencje i kwalifikacje są najbardziej potrzebne młodym ludziom, aby rozwijać swoją karierę zawodową. Na dobrą pracę szansę mają ci, którzy nie tylko wykażą się zaawansowaną wiedzą technologiczną, kreatywnymi pomysłami, ale także posiadają wiedzę biznesową.

 Andrzej Żyławski, prezydent Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki: - Wpływ technologii ICT na wszystkie dziedziny życia stał się na tyle ważny, że obecnie jedną z powszechnie stosowanych na świecie miar rozwoju społeczno-gospodarczego oraz poziomu cywilizacyjnego są osiągnięcia w branży technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz w edukacji w zakresie kompetencji cyfrowych. Inwestycje w ICT są źródłem 50 % wzrostu produktywności w krajach Unii Europejskiej. Można bez wahania stwierdzić, że wyższy poziom kompetencji cyfrowych przekłada się wprost na rozwój innowacyjności i konkurencyjności gospodarki danego kraju.

Informacje o programie

Program e-Skills for Jobs 2015 (www.eskills4jobs.pl) zachęca do rozwijania kompetencji cyfrowych, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnego rynku pracy. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską, i prowadzony w ramach Wielkiej Koalicji dla Tworzenia Miejsc Pracy. Realizacja powierzona została DIGITALEUROPE i European Schoolnet. Program angażuje ponad 500 firm, organizacji pozarządowych i rządowych w 21 krajach europejskich.

W Polsce program koordynuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (www.kigeit.org.pl), Inicjatywę eSkills for Jobs wspierają IBM Polska, Interia.pl, Microsoft, Pracuj.pl, stb24, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki, a dotychczas również Motorola Solutions Poland, Sygnity, UPC Polska. Projekt został włączony w Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

[1] Przemówienie komisarza Oettingera, 2015, https://ec.europa.eu/commission/content/speech-digital4europe-stakeholder-meeting_en

[2] Raport Vision Mobile, 2015, dostępny: http://www.visionmobile.com/product/developer-megatrends-h1-2015/

Najważniejsze wnioski: http://www.slideshare.net/andreasc/visionmobile-developer-megatrends-h1-2015

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »