Niemcy najchętniej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej

64 proc.* potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski wybrałoby Niemcy jako kraj docelowy. Niemcy są również najchętniej wybieranym krajem wśród obywateli pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Najmilej widziani czujemy się w Norwegii.

Niemcy są motorem napędowym Europy

Polacy czują się bezpiecznie wybierając ten kraj. Wiedzą, że mogą nie tylko liczyć na pewną i dobrze płatną pracę, ale również poprzez opiekę socjalną zapewnią bezpieczeństwo swojej rodzinie w Polsce. Pracownik, który przepracuje w Niemczech kilka miesięcy i ma na utrzymaniu w Polsce żonę i dzieci, dostaje dodatkowo 500 euro pomocy od państwa miesięcznie.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Niemcy cieszą się największą popularnością szczególnie wśród młodych mężczyzn, którzy wybierają ten kraj ze względu na bliską odległość od ojczyzny (głównie w przypadku Polaków i Czechów), wynagrodzenie, silną gospodarkę, znajomość języka oraz warunki pracy.

Reklama

Guido Vreuls (Director Central Europe OTTO Work Force): Otwarcie niemieckiego rynku pracy w 2011 roku dla polskich pracowników, nie wywołało spodziewanej fali nagłej masowej emigracji zarobkowej. Ten proces, choć w wolniejszym tempie niż przypuszczano, jednak postępuje. Z miesiąca na miesiąc Polacy z coraz większym zainteresowaniem pytają o możliwości pracy u zachodnich sąsiadów. Niemcy kuszą nie tylko dobrymi zarobkami i opieką socjalną, ale również przychylnym dla cudzoziemców klimatem.

Również Niemieccy pracodawcy obniżyli swoje wymagania językowe. To doświadczenie zawodowe, a nie bardzo dobra znajomość języka niemieckiego jest kluczem do otrzymania pracy w Niemczech.

W których krajach chcielibyście Państwo pracować? - Top-of-Mind

Niemcy są drugim po Norwegii krajem, w którym czujemy się najbardziej mile widziani (42 proc.) i który ma jednocześnie najlepszy wizerunek (64 proc.). Kraj ten kojarzy nam się z porządkiem, dokładnością i piwem, ale również z drugą wojną światową, co wpływa na negatywny stosunek do Niemiec 14 proc. badanych. Norwegia oferuje pracownikom z Polski wysokie zarobki oraz podobnie jak w Niemczech bogatą opiekę socjalną. Firma norweskie przyjmują Polaków z otwartymi ramionami i na czele z rządem zachęcają Polaków do przyjazdu.

W jakim stopniu czują się Państwo mile widziani jako zagraniczni pracownicy w Niemczech?

Holandia na mocnym trzecim miejscu

Przez minione kilkadziesiąt lat Holandia słynęła na całym świecie ze swojej liberalności, tolerancji i bogatych możliwości, a jeszcze niecałe dwa lata temu polscy emigranci zarobkowi najchętniej wybierali ten kraj jako cel swojej emigracji. Dzisiaj Holandia zajmuje trzecie za Niemcami i Anglią miejsce, a wybiera ją w spontanicznej odpowiedzi 29 proc. Polaków i 41 proc. pracowników z Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Węgier i Estonii łącznie.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Negatywny dla migracji zarobkowej klimat polityczny w ostatnim czasie w Holandii miał znaczący wpływ na dobry wizerunek tego kraju wśród pracowników. Punkt zgłaszania skarg na zagranicznych pracowników stworzony przez partię Geerta Wildersa tylko pogorszył sprawę. Migranci z Polski (42 proc.), Słowacji (31 proc.) i Węgier (30 proc.) przyznają, że jego działalność miała wpływ na pogorszenie wizerunku Holandii. Jedna dziesiąta (10 proc.) pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej poczuła, że nie jest już mile widziana w Holandii.

Pomimo skojarzeń Holandii z działalnością Partii PVV, u 57 proc. Polaków kraj ten wciąż budzi bardzo pozytywne lub pozytywne odczucia. Wielu migrantów podjęłoby pracę w Holandii ze względu na opowieści przyjaciół, dobre warunki pracy i wysoki rozwój gospodarczy w tym kraju. W Holandii jest wciąż jedno z najniższych poziomów bezrobocia i najwyższe zarobki w Europie. Również Holandia odrobiła zadanie domowe. Wszystko wskazuje na to, iż wybory w tym tygodniu wygra proeuropejska partia lewicowa, która docenia zaangażowanie i wkład polskich pracowników w holenderską gospodarkę.

Szczegóły badania

W badaniu preferencji migracyjnych przygotowanym na zlecenie OTTO Work Force wzięli udział migranci zarobkowi z Europy Środkowej i Wschodniej (8781 respondentów). Wśród badanych było 1417 osób z Polski.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »