Nieletni odbywający praktyczną naukę zawodu dostaną stypendium

Z końcem maja weszły w życie przepisy, które przyznają stypendia nieletnim odbywającym praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych na warsztatach szkolnych prowadzonych przez szkołę działającą przy zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich.

Z końcem maja weszły w życie przepisy, które przyznają stypendia nieletnim odbywającym praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych na warsztatach szkolnych prowadzonych przez szkołę działającą przy zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich.

Takie zmiany wymusiła nowelizacja ustawy w sprawie szczegółowego sposobu określania wysokości stypendium dla nieletnich, która wprowadziła możliwość realizowania przez nieletnich praktycznej nauki zawodu w warsztatach szkolnych prowadzonych przez szkołę lub zespół szkół. Stypendia zastąpią dotychczas otrzymywane środki pieniężne z tytułu praktyk w gospodarstwach pomocniczych i warsztatach działających w obrębie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

Aby było stypendium, powinien być dochód

Zgodnie z intencją projektodawców stypendia mają być wypłacane tam, gdzie warsztaty szkolne przynoszą dochód. Takie podejście ma zapobiegać sytuacji, w której stanowiłyby one dodatkową gratyfikację tylko z tego powodu, że nieletni realizują naukę zawodu. Decyzję o przyznaniu stypendium będzie podejmował dyrektor zakładu lub schroniska. Przy określaniu wysokości stypendium brane będą pod uwagę następujące czynniki:

Reklama
  • czas trwania praktycznej nauki zawodu w okresie pobytu nieletniego w zakładzie lub schronisku w danym roku szkolnym, począwszy od momentu jej rozpoczęcia;
  • ilość i czas trwania zajęć odbywanych w ramach praktycznej nauki zawodu, w tym ilość i czas trwania praktyk zawodowych;
  • wysokość środków finansowych na organizację praktycznej nauki zawodu, którymi dysponuje zakład lub schronisko;
  • potrzeby przygotowania nieletnich do podejmowania aktywności zawodowej i dalszego doskonalenia zawodowego.

Minimalna wysokość stypendium nie może być jednak niższa w bieżącym roku niż 18,74 zł. Przepisy przewidują, że może ono być zwiększone o 50% jego wysokości, jeżeli nieletni uzyskał półroczną ocenę o jeden stopień wyższą niż w półroczu poprzednim. Ma to pozytywnie wpływać na motywację osób uczących się.

Za nieobecność stypendium zostanie zmniejszone

Przepisy przewidują, że wysokość stypendium może być zmniejszona za każdy dzień nieobecności nieletniego na praktykach zawodowych i to zarówno jeśli chodzi o nieobecność nieusprawiedliwioną, jak i usprawiedliwioną. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej przyczynami zdrowotnymi zmniejszenie może wynieść 1% za każdy dzień nieobecności w miesiącu. W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej lub usprawiedliwionej innymi przyczynami niż zdrowotne - w wysokości 10% za każdy dzień nieobecności w miesiącu.

Joanna Torbé

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 27 kwietnia 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wysokości stypendium dla nieletnich odbywających praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych w warsztatach szkolnych prowadzonych przez szkołę lub zespół szkół, działających przy zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich (Dz.U. Nr 99, poz. 576)
Ekspert kadrowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »