Najlepiej zarabiający absolwenci uczelni wyższych

Absolwenci szkół wyższych kończący studia w 2010 r. wkraczają na rynek pracy, na którym jest niepokojąco mało atrakcyjnych ofert pracy na stanowiskach, od których można rozpocząć karierę.

Jednak nawet teraz nie wszystkie specjalizacje są traktowane jednakowo i nowi absolwenci dowiadują się, że praca na niektórych stanowiskach wymagających specjalistycznego wykształcenia jest lepiej płatna. Aby mieć większe szanse na starcie, musisz wybrać odpowiednią specjalizację na studiach.

Na zdjęciach: Najlepiej zarabiający absolwenci uczelni wyższych

Szkoły wyższe miliarderów

Najlepsze szkoły wyższe Ameryki

10 najbardziej popularnych specjalizacji studiów dla kobiet

10 najbardziej popularnych specjalizacji studiów dla mężczyzn

Międzynarodowe stowarzyszenie absolwentów i pracodawców (NACE) wykonuje kwartalną ankietę wśród absolwentów prawie 200 uczelni wyższych, w której zestawia zarobki absolwentów w zależności od typu ukończonej specjalizacji. Wyniki ankiety na lato 2010 wykazały, że cztery spośród pięciu najlepiej opłacanych specjalizacji należą do branży inżynierskich, jakkolwiek zarobki nie są tak wysokie jak kiedyś.

Przemysł naftowy zajmuje najwyższe miejsce ze średnimi zarobkami początkowymi w wysokości 74 799 USD, mniejszymi o 10 proc. w porównaniu z zeszłorocznymi średnimi zarobkami w wysokości 83 121 USD. Wśród pięciu najlepiej opłacanych jedyną branżą inną niż inżynierska jest informatyka z zarobkami w wysokości 61 112 USD, nieznacznie mniejszymi w porównaniu z zeszłym rokiem.

Początkowe zarobki nie były wysokie

Podsumowując, średnie zarobki początkowe tegorocznych absolwentów mają wartość 48 661 USD, mniej niż 1 proc. w porównaniu z 2009 r. Średnie zarobki w branżach inżynierskich uległy zmniejszeniu o prawie 1 proc., natomiast zarobki w branżach informatycznej i biznesowej uległy małemu zwiększeniu o blisko 1 proc. Największa zmiana nastąpiła w wysokości początkowych zarobków w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, które uległy zmniejszeniu o około 4 proc.

Początkowe zarobki dla wielu absolwentów wydziałów nauk humanistycznych i społecznych nie były wysokie. W rzeczywistości stanowili oni trzy spośród pięciu najsłabiej opłacanych specjalizacji. Absolwenci psychologii zaczynają ze średnimi zarobkami w wysokości 32 358 USD, zaś w przypadku absolwentów socjologii jest to 35 175 USD.

Najmniej ze wszystkich zarabiają absolwenci wydziałów sztuk pięknych, których początkowe zarobki wynoszą średnio 29 759 USD. W końcowej części listy zostały umiejscowione biotechnologia (33 430 USD) oraz pedagogika (31 080 USD).

Jednakże, zgodnie z innym badaniem ankietowym przeprowadzonym przez PayScale, w którym przebadano 1,2 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych, absolwenci zarabiający więcej tuż po skończeniu studiów mogą nie utrzymać swojej przewagi po jednej lub dwóch dekadach. Ankieta PayScale wykazuje, że poszczególne specjalizacje wykazują zróżnicowane tempa zmian wynagrodzenia, co oznacza, że dzisiejsze zarobki początkowe absolwenta specjalizującego się w nowej ekonomii w wysokości 48 800 USD prawdopodobnie będą większe w środkowym etapie rozwoju kariery niż zarobki informatyka.

Na początku wszyscy chcą zostać reżyserami

- W perspektywie długoterminowej wzrost wynagrodzenia jest tak samo ważny jak początkowa wielkość wynagrodzenia - powiedział Al Lee, kierownik działu analizy ilościowej w PayScale. Dla przykładu stwierdził, że "pielęgniarstwo jest na 66 pozycji pod względem zarobków w środkowym etapie kariery, podczas gdy uwzględniając zarobki początkowe znajduje się na 18 pozycji".

Średnie zarobki początkowe absolwentów szkół filmowych w wysokości 36 100 USD w środkowym etapie kariery wzrastają do 77 800 USD. - Na początku wszyscy chcą zostać reżyserami - wyjaśnia Al Lee - zgadzają się więc na pracę za mniejsze wynagrodzenie, aby zyskać doświadczenie. Niektórzy awansują i zarobią dużo pieniędzy, natomiast pozostali porzucą przemysł filmowy dla lepiej płatnych posad w mniej atrakcyjnych branżach.

Niejedyna droga do wzbogacenia

Ankieta PayScale wykazuje, że zostanie inżynierem może być dobrym sposobem na szybkie zarobienie pieniędzy, ale nie jest jedyną drogą do wzbogacenia się w perspektywie długoterminowej. - W końcowym zestawieniu nie jest ważne, ile zarabia się tuż po ukończeniu studiów - mówi Lee. - Ważne jest to, ile zarobi się przez cały okres kariery.

10 uczelni wyższych z funduszami amortyzacyjnymi

Sam Feldman

Zobacz autorską galerię Andrzeja Mleczki

Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »