Muszą poczekać na emerytury

Rozmawiamy z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów

Celnicy twierdzą, że wypłata środków z uchwały modernizacyjnej nie jest powiązana z uchwaleniem nowej ustawy o Służbie Celnej. Pan minister twierdzi, że jest odwrotnie. Gdzie szukać podstawy prawnej, która na takie powiązanie wskazuje?

- Część środków, która nie jest powiązana, jest uruchomiona, jak na przykład wypłata za nadgodziny czy awanse dokonane w styczniu tego roku. Natomiast część środków przeznaczona jest na pokrycie wydatków, których podstawy prawne zawarte są w ustawie o Służbie Celnej. Nie można wskazać konkretnego przepisu w uchwale modernizacyjnej odwołującego się do ustawy, bo takiego nie ma. Uchwała przeznacza środki na wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń i wynagrodzeń, którego konstrukcja jest ukształtowana w projekcie ustawy. W uzasadnieniu do każdego aktu prawnego zawarte są wyjaśnienia ustawodawcy, po co dany akt prawny wprowadza i co chce nim osiągnąć. A celem tym jest motywacyjny system uposażeń i wynagrodzeń.

Którego w obecnej ustawie o Służbie Celnej nie ma?

- Jest, ale bardzo ułomny, ponieważ opiera się w głównej części na zasadniczym uposażeniu i ewentualnie na dodatkach wynikających z BHP, dodatku za pracę w nocy czy opiekę nad psem. Chcielibyśmy, aby dodatki motywowały do efektywniejszej pracy lub dowartościowywały tych, którzy pracują w trudniejszych warunkach: na granicy, na drodze itp.

Wróćmy do uzasadnień. Co z nich wynika?

- W uzasadnieniu do uchwały modernizacyjnej wskazano, że motywacyjny system wynagrodzeń osiągnięty zostanie poprzez wprowadzenie kategorii uposażeń na poszczególnych stanowiskach, co pozwoli na określenie czytelnej ścieżki awansu, i rozszerzony zostanie katalog dodatków, które będą miały charakter motywacyjny. Podstawy prawne tego są w ustawie, co łączy nową ustawę o Służbie Celnej z uchwałą modernizacyjną. To nowa ustawa wprowadza kategorie i korpusy, które określają czytelną ścieżkę awansu. Takich punktów wspólnych jest więcej, jak choćby świadczenie z tytułu dojazdu do jednostki na granicy czy wcześniejszy i wyższy dodatek stażowy.

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze chronią przed zwolnieniem? Zobacz poradnik Gazety Prawnej.

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »