MPiPS: Zwolnienia lekarskie bez NIP

Aby otrzymać zaświadczenie lekarskiej o niezdolności do pracy nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z rozporządzeniem, zmianie ulegnie wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy - ZUS ZLA, oraz wzór zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika - ZUS ZLA/K.

Jak podkreśla MPiPS, nowelizacja wynika z wejścia w życie noweli ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Z tych przepisów wynika, że osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami - posługują się w postępowaniach przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych identyfikatorem PESEL, a nie jak dotychczas NIP i PESEL.

Zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wystawia lekarz, który podpisał umowę z ZUS.

Reklama

Niezdolność do pracy może wynikać z choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. Takiego druku nie wystawia się uczniom i studentom. Treść zaświadczenia jest poufna.

Zwolnienie lekarskie może też być wystawione po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność do pracy powstała do 14 dni od dnia ustania ubezpieczenia i trwa bez przerwy co najmniej 30 dni.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »