Młodzi lekarze skarżą się do premier w sprawie niskich wynagrodzeń

Niskie wynagrodzenie lekarza rezydenta to jedna z największych przeszkód, która uniemożliwia wielu lekarzom w Polsce zdobycie specjalizacji - oceniają w liście do premier Beaty Szydło medycy i apelują o działania w tym obszarze.

Wysłany w piątek list został podpisany przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Porozumienie Rezydentów OZZL.

Młodzi lekarze, odbywający szkolenie specjalizacyjne, apelują, by w przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty znalazł się przepis podwyższający pensje lekarza rezydenta.

"Chociaż zawiera on oczekiwane przez lekarzy przywrócenie stażu podyplomowego dla absolwentów studiów lekarskich, inne ważne problemy i postulaty zgłaszane przez lekarzy zostały zupełnie pominięte" - wskazano w liście.

Takim ważnym problemem, jak podkreślono, jest właśnie niskie wynagrodzenie dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury.

"Zwracamy się w tej sprawie do Pani premier, a nie do Ministra Zdrowia, bo wiemy że podwyżka płac lekarzy rezydentów oznacza większe wydatki z budżetu państwa (...), o których musi zdecydować cały rząd" - napisali autorzy listu.

Wynagrodzenie lekarza rezydenta jest regulowane w art. 16j. ust.3 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Wynosi ono obecnie "70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok".

W ocenie OZZL jest to wysokość nieadekwatna do wykształcenia lekarzy rezydentów, wykonywanej przez nich pracy, wielkiej odpowiedzialności, jaką ponoszą, a także do kosztów, które są zmuszeni ponieść w trakcie szkolenia.

"Niskie zarobki zmuszają rezydentów do pracy ponad siły, co obniża jakość szkolenia i odstręcza od zdobywania specjalizacji. Skutek jest taki, że 70 proc. absolwentów studiów medycznych myśli o emigracji" - wskazano w liście.

Lekarze rezydenci poprosili też premier Szydło o spotkanie w sprawie ich wynagrodzeń.

Reklama
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »