Miliard euro na rzecz zatrudnienia ludzi młodych już w 2015

Jeszcze w tym roku miliard euro z funduszy UE na pomoc 650 tysiącom młodych ludzi w znalezieniu pracy trafi do państw członkowskich. Stanie się to możliwe dzięki zmianom w Europejskim Funduszu Społecznym przegłosowanych przez Parlament wczoraj.

Jeszcze w tym roku miliard euro z funduszy UE na pomoc 650 tysiącom młodych ludzi w znalezieniu pracy trafi do państw członkowskich. Stanie się to możliwe dzięki zmianom w Europejskim Funduszu Społecznym przegłosowanych przez Parlament wczoraj.

Unijna Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych ma zasilić finansowo Europejski Fundusz Społeczny w dwudziestu krajach, w których bezrobocie wśród młodzieży na poziomie regionalnym przekracza 25%.  

Propozycja Komisji została przyjęta 632 głosami za, przy 30 głosach przeciw i 31 wstrzymujących się.  Bierzemy udział w wyścigu na czas, w którym stawką jest zatrudnienie młodych, a dzięki Europie nabieramy rozpędu. Zbudować w krótkim czasie silne i solidarne poparcie dla tych zmian było dużym wyzwaniem: to pokazuje, że kiedy udaje nam się działać z determinacją,

Reklama

Europa jest skuteczna! - powiedziała po głosowaniu posłanka Elisabeth Morin-Chantier (EPP, FR), która była sprawozdawcą projektu zmian w EFS.   Tak zwana "gwarancja dla młodzieży" ma pomóc młodym ludziom w szybkim znalezieniu zajęcia. Jest finansowana głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego, Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych jest dodatkowym źródłem środków.

Liczba osób między 15 a 25 rokiem życia, które nie kontynuują edukacji, nie biorą udziału w żadnym szkoleniu zawodowym i nie pracują alarmująco wzrasta, zwłaszcza w państwach członkowskich, które mają najwięcej trudności ze współfinansowaniem programów opartych na funduszach unijnych. Dlatego zwiększenie i przyspieszenie wypłat zaliczkowych ma dla nich ogromne znaczenie.  

Na sfinansowanie Inicjatywy w latach 2014-2020 przeznaczono 3,2 miliarda euro. Kwota ta ma być uzupełniona co najmniej 3,2 miliardami euro z środków Europejskiego Funduszu Społecznego rozdysponowanych miedzy państwami członkowskimi. Do lutego tego roku Komisja Europejska zatwierdziła 28 z 34 programów operacyjnych realizowanych w państwach członkowskich w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia.

Na każdy z nich dane państwo będzie mogło otrzymać jeszcze w tym roku jedną trzecią całej kwoty przyznanej mu w ramach inicjatywy, gdy tylko zmiany przepisów wejdą w życie. Ten miliard euro z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia pozwoli na zwiększenie poziomu zaliczek wypłacanych w 2015 roku z obecnych 1-1,5% do nawet 30.

Nie są to dodatkowe pieniądze, bo ustalony wcześniej całościowy budżet nie zmienia się, ale nowe zasady pozwolą na szybszy start programów.  

Państwa uczestniczące w Inicjatywie to Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.   Państwa członkowskie będą teraz mogły rozpocząć wdrażanie krajowych planów aktywizacji zawodowej, ale działania realizowane w ramach inicjatywy muszą zostać zakończone do końca 2018. Realne postępy poczynione w pierwszych latach będą kluczowe dla sukcesu Inicjatywy.  

Co dalej  

Zmiany w Europejskim Funduszu Społecznym muszą teraz być zaakceptowane przez Rade UE (skupiającą ministrów z państw członkowskich). Wejdą w życie dzień po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »