Małe miasto, wielka kariera?

Jeszcze kilkanaście lat temu perspektywa zamieszkania w Warszawie czy Wrocławiu, była bardzo atrakcyjna dla osób zaczynających dorosłe życie. Szeroki rynek pracy, szansa zrobienia szybkiej kariery, oferta kulturalna i rozrywkowa kusiły młodych. Jak jest dzisiaj?

Czy młodzi ludzie mieszkający na wsi i w niewielkich miejscowościach w dalszym ciągu chcieliby przenieść się do dużego miasta? Okazuje się, że nie wszyscy i nie za wszelką cenę.

Dział Analiz Biura Nieruchomości PÓŁNOC przeprowadził badania ankietowe dotyczące życiowych planów osób w wieku 16-25 lat, mieszkających na wsi i w małych ośrodkach miejskich. Wyniki analiz wskazują na zmiany preferencji młodzieży w zakresie stylu życia w porównaniu z pokoleniami, które weszły w dorosłe życie kilka lub kilkanaście lat temu.

Sielankowe życie

Większość ankietowanych (65 proc.) mieszka na wsi, pozostali (35 proc.) w miastach do 30 tys. mieszkańców. Niemal wszyscy uczą się bądź studiują. W zdecydowanej większości mieszkają z rodzicami w domach jednorodzinnych. Tylko 4 proc. wynajmuje mieszkania. Nasi respondenci doceniają uroki życia z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Jeden z nich, mieszkaniec małego miasta, odpowiadając na pytanie, gdzie chciałby zamieszkać za kilka lat, odpowiedział: "Wioska, blisko staw z rybami, kurnik, duży ogródek, 2-piętrowy dom i zero sąsiadów". Podobnych odpowiedzi otrzymaliśmy bardzo dużo.

Reklama

Ten sielankowy obraz przyszłego domu może nieco dziwić. Przyzwyczailiśmy się do sytuacji, w której osoby wchodzące w dorosłe życie masowo opuszczały wsie i miasteczka, szukając lepszych perspektyw życiowych w dużych miastach. Tymczasem wyniki badań wskazują, że 60 proc. ankietowanych na miejsce swojego zamieszkania w przyszłości wybrałoby okolice miasta lub wieś. Tylko nieco ponad jedna trzecia respondentów wybrałaby duże miasto, a kolejne 4 proc. pragnie wyjechać za granicę.

Młodych ciągnie na wieś

Z całą pewnością w ostatnich latach nastąpiły istotne zmiany w stylu życia ludzi młodych. Dzisiaj nawet w najbardziej oddalonych zakątkach kraju możemy korzystać z szerokiego dostępu do informacji. Podróżowanie stało się o wiele łatwiejsze. Oferta kulturalna, stanowiąca kiedyś istotny argument w wyborze pomiędzy miastem a wsią, zdaje się mieć coraz mniejsze znaczenie. Natomiast poziom życia w mieście i na wsi ulega stopniowemu wyrównaniu.

Zmiany stylu życia, rozwój technologiczny sprawiają, że miasta mają coraz mniej argumentów przyciągających ludzi młodych. Dotyczy to szczególnie grupy osób posiadających wykształcenie średnie i zawodowe. O ile bowiem dla absolwentów wyższych uczelni rynek pracy i perspektywy kariery ciągle są większe w miastach niż na wsi, o tyle osobom z niższym wykształceniem miasto nie daje zbyt wielu możliwości.

Jarosław Mydlarczyk

Sieć Biur Nieruchomości PÓŁNOC

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »