Licencja na... domowe wykorzystywanie

Czy po stronie pracownika, któremu pracodawca przekazał do tzw. użytku domowego oprogramowanie biurowe, powstaje przychód? Od czego jest to uzależnione? 10 czerwca br. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której odniósł się do tej kwestii.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócili się wspólnicy spółki, którzy w ramach działalności gospodarczej planowali nabyć oprogramowanie w postaci tzw. pakietu biurowego. Zakup oprogramowania miał umożliwić spółce uzyskanie prawa do dodatkowego udostępnienia pracownikom oprogramowania z prawem do użytku domowego - chodziło o możliwość zainstalowania objętych licencją programów na wybranym komputerze domowym. Licencja uprawniała pracownika do korzystania z oprogramowania tylko przez okres zatrudnienia u pracodawcy wykupującego pakiet. Pracownikowi nie przysługiwało prawo zbycia programu ani prawo do wykorzystywania go w ramach indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Reklama

Wspólnicy spółki mieli wątpliwości, czy skorzystanie przez pracownika z możliwości zainstalowania oprogramowania na komputerze domowym i użytkowania go, bez związku z własną działalnością gospodarczą, stanowi przychód ze stosunku pracy jako świadczenie częściowo odpłatne. Jeśli tak należałoby je zakwalifikować, spółka jako płatnik powinna uwzględnić taki przychód, pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Dyrektora Izby, udzielenie pracownikowi odpłatnego prawa do korzystania z licencji w ramach tzw. użytku domowego nie jest świadczeniem nieodpłatnym - pracownik nabywa bowiem prawo do ograniczonego korzystania z oprogramowania. Organ stwierdził ponadto, iż prawdopodobieństwo wykorzystywania specjalistycznego oprogramowania (arkusza kalkulacyjnego, programu pocztowego, aplikacji do obsługi baz danych) do celów prywatnych jest nikłe (interpretacja nr IPPB2/415-226/09-5/AK).

Konkludując, zdaniem Izby nabywana przez pracownika ograniczona licencja do użytku domowego nie skutkuje powstaniem przychodu. Spółka nie jest więc zobowiązana do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Maciej Szulikowski, Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.

Czytaj również:

Co jest zmorą informatyków?

Kary więzienia dla komputerowych piratów

Bezpłatne programy i skutki ich wykorzystywania

Ergo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »