Łatwa kasa w kilka minut

Od 90 do nawet 200 euro w kilka minut można było zarobić, odpowiadając na oferty pracy przesyłane na e-maile. Zarobek imponujący, ale krótkotrwały. Kto skusił się na duże pieniądze, może mieć kłopoty. "To cyberprzestępstwo i pranie brudnych pieniędzy" - ostrzega policja i specjaliści od informatyki śledczej.

Użytkownicy wprost zasypywani byli ofertami pracy, przychodzącymi na e-maile służbowe i prywatne. Pisane łamaną polszczyzną, obiecywały imponujący zarobek w zaledwie kilka minut. Wystarczyło tylko wypełnić formularz, podając swoje dane osobowe i czekać na zlecenia, które miały polegać na "przetwarzaniu napływających zamówień".

W efekcie chodziło o jednokrotne wykonanie przelewu, opiewającego na wysoką kwotę, co, jak twierdziła policja i specjaliści od informatyki śledczej, mogło oznaczać pranie brudnych pieniędzy. Mimo że o sprawie zrobiło się głośno, a użytkownicy dzielili się treścią otrzymywanych ofert, ostrzegając się wzajemnie przed oszustwem, cyberprzestępcy cały czas próbują upolować nowe ofiary. Pytanie - jak?

Reklama

Pranie brudnych pieniędzy

Nadal zasypując internautów ofertami pracy, ale o zupełnie innej treści. Tytuły e-maili brzmią podobnie: "Nowa oferta pracy", "Praca w dużej firmie", a treść wygląda następująco: "Jesteśmy firmą opierającą się na technologii, która umożliwia szybkie zdobywanie nowych rynków. Z tego powodu, firma tworzy nowe stanowiska. Wakaty dostępne w firmie: Agent ds. klientów, Kierownik dystryktu sprzedaży, Agent usług terenowych. Oferujemy okres próbny w charakterze asystenta kierownika: Tylko sprawdzonym, sumiennym pracownikom będziemy w stanie zaoferować stanowisko w jednym z naszych biur".

Do obowiązku osób zatrudnionych należała będzie "współpraca z kierownikami biur w generowaniu harmonogramów płatności za transakcje". Aby wziąć udział w rekrutacji, trzeba wysłać swoje "resume" na podany adres e-mail.  Choć oferty znacząco różnią się od poprzednich, specjaliści ostrzegają przed odpowiadaniem na nie. Zwłaszcza, że zasypywani jesteśmy nimi w ilościach hurtowych.

- Rzeczywiście - w ostatnim czasie, szczególnie w czasach kryzysu, wektor ataku w internecie przesunął się na coraz większą liczbę osób, dla których dodatkowe wynagrodzenie byłoby bardzo dobrym dodatkiem bądź wręcz zabezpieczeniem finansowym. Niestety, skorzystanie z takiej oferty może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych i poważnych konsekwencji związanych z prawną odpowiedzialnością karną - twierdzi Piotr Błaszczeć, audytor ispecjalista ds. zabezpieczeń z firmy Locos.

- Okazuje się, że praca, jaką nam zlecono, dotyczy wykonywania pracy pseudoksięgowej. Naszym obowiązkiem jest wykonywanie przelewów na wiele różnych kont bankowych. W tym przypadku rzeczywiście wypłata jest wręcz natychmiastowa, natomiast trzeba wiedzieć, iż taką pracę najczęściej można zaklasyfikować jako "pranie brudnych pieniędzy", a osoba, która dała się skusić, stała się właśnie "słupem", skrywającym przestępców. W ten sposób "brudne pieniądze", np. za narkotyki, są przelewane w wiele różnych miejsc, a głównym śladem łączącym wszystko będzie nasze konto bankowe - dodaje.

Dane osobowe w cenie

Odpowiadanie na wszelkie oferty obiecujące szybkie pieniądze czy natychmiastowe zatrudnienie, a przychodzące na nasze skrzynki e-mailowe, wiąże się z poważnym niebezpieczeństwem, nie tylko jeśli chodzi o oskarżenie o współudział w przestępstwie. Celem cyberprzestępców jest pozyskanie naszych danych osobowych.

- Nasze dane osobowe mogą stanowić i stanowią bardzo intratny zasób, który następnie jest sprzedawany na ukrytych forach internetowych. Dlatego o dane i swoją prywatność powinniśmy dbać coraz lepiej, a każdą podejrzaną ofertę dokładnie sprawdzić, zanim podpiszemy jakikolwiek kontrakt. Niestety, podatność na socjotechnikę jest w każdym z nas i dlatego właśnie dostajemy wiele takich ofert. To właśnie pokazuje, jak skuteczny to sposób i ile osób już się dało nabrać - twierdzi Piotr Błaszczeć.

Portal Skarbiec.Biz

Skarbiec.biz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »