Kompetencje dobrego project managera

​Coraz więcej firm i instytucji realizuje swoje cele poprzez pracę projektową. Sprawdź, jakie kompetencje trzeba mieć, żeby z powodzeniem zarządzać projektami.

Edukacja project managera

Studia z zakresu zarządzania projektami oferuje wiele uniwersytetów w Polsce i za granicą. Można podjąć naukę w trybie dziennym lub zaocznym, choć najwięcej ofert dotyczy kształcenia podyplomowego.

Takie kierunki znajdziemy m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy wrocławskiej Wyższej Szkole Biznesu. Oprócz tego, znajdziemy wiele ofert kursów i szkoleń umożliwiających zdobycie międzynarodowego certyfikatu w tym zakresie.

Jednymi z najpopularniejszych są certyfikaty przyznawane przez Project Management Institute. Placówka z oddziałami na całym świecie oferuje certyfikację na ośmiu niezależnych od siebie poziomach. Certyfikaty PMI są interdyscyplinarne, więc mogą starać się o nie osoby pracujące w różnych branżach.

Reklama

Aby podejść do egzaminu dla adeptów zarządzania projektami, należy wykazać, że spędziło się 1500 godzin roboczych na pracy w zespole projektowym lub odbyć 23 godziny formalnego szkolenia w tym obszarze. Zdobywanie kolejnych certyfikatów wiąże się z dodatkową pracą i doświadczeniem w tej dziedzinie.

Alternatywą certyfikatu PMI jest PRINCE 2 (Projects In Controlled Environments). To ogólnoświatowy certyfikat, który w Wielkiej Brytanii określa standardy pracy w tym obszarze. Szkolenia w zakresie PRINCE 2 mogą być prowadzone wyłącznie przez placówki akredytowane przez APM Group.

Certyfikacja odbywa się na dwóch poziomach - Foundation i Practitioner. Do pierwszego z nich może podejść każdy - nie jest wymagana udokumentowana praca w projekcie. Poziom Practitioner skierowany jest do doświadczonych kierowników lub członków projektu, którzy chcą podnieść kompetencje w zakresie zarządzania projektami.

Kursy i szkolenia nauczą cię kluczowych umiejętności, np.: tworzenia harmonogramów i grafików projektu, planowania przedsięwzięć, analizy ryzyka, stosowania narzędzi wspierających zarządzanie projektami, określania i egzekwowania budżetu, budowania relacji z klientami czy zarządzania zmianą.

Przed przystąpieniem do egzaminów, warto uczestniczyć w kursach przygotowawczych. Zarówno proces szkolenia, jak i sama certyfikacja są odpłatne.

Kompetencje miękkie

Jak podkreślają wieloletni praktycy, formalna edukacja i wiedza w zakresie zarządzania projektami to nie wszystko. Aby skutecznie wypełniać obowiązki, należy wykazać się kluczowymi kompetencjami miękkimi.

Elastyczność - dynamiczny rynek i otoczenie biznesowe powodują, że w projektach zachodzą częste zmiany. Umiejętność ich dostrzegania i dopasowywania planu działań do nowych warunków to duży atut każdego profesjonalisty. Elastyczność to także gotowość do ciągłej nauki i dokształcania się, a także prowadzenie każdego projektu z nowym, świeżym podejściem.

Komunikatywność - zrozumiałe przekazywanie obowiązków i umiejętne rozwiązywanie trudnych sytuacji jest kluczowe do powodzenia projektu. W tym celu project manager powinien nie tylko jasno mówić o celach i zadaniach, ale także uważnie słuchać.

Motywowanie - budowanie pozytywnej atmosfery w zespole i wiara w cele projektu są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Grupa, której członkowie dobrze się rozumieją, działa efektywniej. Aby właściwie zarządzać zespołem, należy poznać słabe i mocne strony członków projektu i przydzielać im zadania zgodne z predyspozycjami.

Zarządzanie konfliktem - to umiejętność zrozumienia odmiennych potrzeb i wartości wyznawanych przez członków zespołu i odbiorcę projektu, a następnie - poszukiwanie kompromisu. Szacunek dla różnych opinii i obiektywizm kierownika projektu w ocenie każdej sytuacji pozwoli utrzymać dobre relacje w zespole.

Przywództwo - członkowie zespołu oczekują określenia konkretnej wizji i ścieżki realizacji projektu. Lider to osoba z dużym autorytetem i poważaniem wśród współpracowników. Potrafi zachęcić do pracy i służy radą w trudnych sytuacjach.

Dominika Pietrzyk

Karieraplus.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »