Kindergeld i Elterngeld

Polacy zatrudnieni w Niemczech oprócz zasiłku rodzinnego mają też prawo do zapomogi rodzicielskiej wypłacanej przez rok od narodzin dziecka.

Kwota tego drugiego świadczenia wynosi maksymalnie 1800 euro (ok. 7164 zł) miesięcznie.

Niemiecka zapomoga rodzicielska Elterngeld przysługuje młodym rodzicom zaraz po narodzinach dziecka. Świadczenie to wypłacane jest przez 12 miesięcy. Pieniądze trafiają na konto tego z rodziców, który poświeci się wychowaniu dziecka i zrezygnuje na ten czas z pracy zarobkowej.

Od 1 stycznia br. wysokość tego świadczenia wynosi 65 proc. dotychczas uzyskiwanego wynagrodzenia. Pracownik, którego dochód nie przekracza 1200 euro miesięcznie może liczyć na jeszcze wyższy procentowo zasiłek. I tak np. osoba zarabiająca 980 euro otrzyma świadczenie w wysokości 68 proc. ostatniego wynagrodzenia. W przypadku płacy na poziomie 700 euro będzie to już 82 proc. Wysokość zasiłku nalicza się na podstawie 12 ostatnich miesięcy zatrudnienia w odniesieniu do zarobku netto.

Reklama

Do 1800 euro miesięcznie

Minimalna kwota świadczenia wynosi 300 euro miesięcznie, a maksymalna 1800 euro. W przypadku rodzin wielodzietnych będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej może być ona jeszcze wyższa. Świadczenie to wypłacane jest przez okres dwunastu miesięcy.

Wniosek o zapomogę należy złożyć najpóźniej, kiedy dziecko ma trzy miesiące. Odpowiednie druki dostępne są w szpitalach ze stacjami porodowymi oraz w ubezpieczalniach społecznych. Przyznawaniem i wypłatą świadczenia zajmują się Jugendamty.

Na pieniądze z tytułu świadczenia rodzicielskiego nie mogą już liczyć osoby pozostające na zasiłku socjalnym (tzw. Hartz IV). Jeszcze w 2010 roku otrzymywały 300 euro. Z zapomogi rodzicielskiej, oprócz pracowników firm, mogą korzystać również osoby prowadzące za Odrą działalność gospodarczą. Warto wiedzieć, że Elterngeld wliczany jest do podstawy opodatkowania całego rocznego dochodu.

Dla kogo Kindergeld

Polacy zatrudnieni w Niemczech mają też prawo do zasiłku rodzinnego. Świadczenie to przyznawane jest przez Niemiecki Urząd Rodzinny (Familienkasse) także na dzieci mieszkające w Polsce, do ukończenia przez nie 25. roku życia, jeśli nadal uczęszczają do szkoły lub studiują.

O zasiłek ten mogą się ubiegać osoby zatrudnione legalnie w Niemczech na podstawie umowy o pracę. Dotyczy to również Polaków podlegających obowiązkowi podatkowemu w Niemczech wynikającego z posiadania miejsca zamieszkania za Odrą lub prowadzenia w tym kraju własnej działalności gospodarczej. W tym ostatnim przypadku składki trzeba też opłacać w Niemczech.

Prawo do pobierania tego zasiłku mają również pracownicy sezonowi, ale pod warunkiem, że składki na ich ubezpieczenie są odprowadzane do krajowej, niemieckiej kasy ubezpieczeniowej. Dotyczy to również osób prowadzących własne firmy.

184 euro miesięcznie

Niemiecki zasiłek na dzieci wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie 190 euro, natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko jest to kwota w wysokości 215 euro miesięcznie. Rozpatrywaniem podań o pieniądze zajmuje się Niemiecki Urząd Rodzinny Familienkasse.

Zasiłek na dzieci wypłacany jest wstecz od momentu zameldowania wnioskodawcy na terenie Niemiec (maksymalnie do czterech lat), a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do uzyskiwania pieniędzy na dzieci. Do uzyskania pieniędzy z Kindergeld, niezbędne jest decyzja ROPS, (Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej), poświadczająca że w czasie za jaki staramy się o zasiłek w Niemczech nie pobieraliśmy świadczeń w Polsce.

Z prawa do Kindergeld praktycznie wyłączone są osoby, które wyjechały na saksy korzystając z płatnego urlopu lub mają w Polsce zarejestrowaną działalność gospodarczą. W ich bowiem przypadku składki ubezpieczeniowe są odprowadzane do kasy ZUS, a więc mają prawo wyłącznie do polskiego zasiłku na dzieci.

Maciej Sibilak

Sprawdź: PROGRAM PIT 2010

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »