Kiedy pracodawca może odwołać z urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracownika. Z uwagi na jego przeznaczenie powinien być wykorzystany w naturze. Dlatego odwołanie z urlopu jest ściśle regulowane przez przepisy. Prawo pracy dopuszcza "zakłócenia" w wykorzystaniu urlopowego wypoczynku tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Urlop nie musi skończyć się w terminie

Kiedy wniosek urlopowy zostanie zaakceptowany przez pracodawcę, pracownik może już zacząć przygotowania do wypoczynku. Często polega on na wyjeździe na zorganizowane wczasy lub wycieczkę. Jednak niezależnie od tego, jak i gdzie pracownik spędza urlop, może go zaskoczyć niespodziewany telefon od pracodawcy wzywający do powrotu na stanowisko pracy. Nie będzie to polecenie bezprawne, jeżeli spełnione zostaną określone warunki. Przesłanki odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego zawiera art. 167 Kodeksu pracy. Jak wynika z tego przepisu, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko w sytuacji, gdy:

  • obecność w zakładzie pracy danego pracownika jest niezbędna (inny pracownik nie może go zastąpić),
  • konieczność stawienia się pracownika w zakładzie jest następstwem okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu.

Wymienione przesłanki przerwania urlopu nie stwarzają pracodawcy zbyt wielu możliwości "ściągnięcia" pracownika z wypoczynku. Jest to konsekwencją przyjęcia, że pracownik ma prawo do niezakłóconego urlopu wypoczynkowego. Odwołanie pracownika z urlopu jest odstępstwem od tej zasady, stąd powinno występować wyjątkowo, wskutek okoliczności, na które pracodawca nie miał wpływu.

Pracodawca nie może wykorzystywać instytucji odwołania z urlopu do celów niezgodnych z art. 167 K.p. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 9 lutego 1967 r. (sygn. akt III PZP 22/66) uznał działanie pracodawcy odwołującego pracownika z urlopu w celu dokonania wypowiedzenia za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

To pracodawca każdorazowo ocenia, czy zaistniała w zakładzie pracy sytuacja uzasadnia odwołanie pracownika z urlopu. Takie okoliczności jak awaria urządzenia, które tylko pracownik przebywający na urlopie może naprawić, czy ważne spotkanie służbowe, w czasie którego jego obecność jest niezbędna, uzasadnia skorzystanie z art. 167 K.p. Forma odwołania nie jest określona przez przepisy prawa pracy. Może to więc być forma ustna, w większości wypadków poprzez telefoniczne zawiadomienie. Pracodawca może jednak na taką okoliczność sporządzić pismo.

Za zakłócenie urlopu trzeba zapłacić

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego jest niewątpliwie przykrą niespodzianką dla wypoczywającego pracownika. Częściową rekompensatą tej niedogodności jest obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów, jakie pracownik poniósł w związku z powrotem do pracy. Jednak nie dotyczy to wszystkich urlopowych wydatków, ale tylko takich, które pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem pracownika z urlopu (art. 167 § 2 K.p.).

Przepisy Kodeksu pracy nie precyzują, co należy rozumieć pod sformułowaniem kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem z urlopu. Na pewno można do nich zaliczyć koszty powrotu z urlopu. Wydaje się również, że w tej kategorii wydatków można uwzględnić poniesione już przez pracownika koszty pobytu w ośrodku wczasowym czy na kwaterze, w zakresie niewykorzystanym przez niego z powodu odwołania. Wydatki, których zwrotu żąda pracownik, powinny być udokumentowane, m.in. rachunkami. Mogą być one dołączone do wniosku o zwrot kosztów w związku z odwołaniem z urlopu.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w naszym serwisie

Przykład pisma w sprawie odwołania z urlopu
Wydawnictwo Publikacji Prawniczych
"Paragraf" sp. z o.o.
ul. Patronacka 22,
Poznań
Poznań, dnia 8 czerwca 2010 r.
Pan
Tomasz Barwicki
w/m

Zawiadamiam, że zgodnie z art. 167 § 1 Kodeksu pracy odwołuję Pana z urlopu wypoczynkowego z dniem 10 czerwca 2010 r. i wzywam do niezwłocznego stawienia się w zakładzie pracy. Przyczyną odwołania z urlopu jest niespodziewana zmiana terminu spotkania zarządu spółki, na którym, z uwagi na zajmowane stanowisko i tematykę, niezbędna jest Pana obecność.
Marian Topolewski
prezes zarządu

Przykład wniosku o zwrot kosztów
Tomasz Barwicki
ul. Kombatantów 16/2
Poznań
Poznań, dnia 11 czerwca 2010 r.
Pan
Marian Topolewski
prezes zarządu

Wniosek o zwrot kosztów odwołania z urlopu wypoczynkowego

W dniu 10 czerwca 2010 r. zostałem odwołany z urlopu wypoczynkowego w związku z koniecznością udziału w spotkaniu zarządu spółki. W związku z wykonaniem powyższego polecenia poniosłem następujące koszty:

  • powrotu do kraju liniami lotniczymi LOT - 2.500 zł,
  • wykupionych wczasów w wymiarze 4 dni, które nie zostały wykorzystane w związku z odwołaniem z urlopu - 800 zł.

Wnoszę o zwrot powyższych kosztów przez pracodawcę.

Załączniki:

  • bilet lotniczy,
  • rachunek (faktura) na zakup wczasów,
  • zaświadczenie ośrodka wczasowego o koszcie 4 dni niewykorzystanego pobytu.
Tomasz Barwicki

Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm).

autor: Agata Barczewska
Gazeta Podatkowa Nr 673 z dnia 2010-06-21

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »