Jeden GIP dwa wyjaśnienia - czyli o zamieszaniu związanym z zaległym urlopem

Z ostatnich doniesień prasowych wynikało, że Państwowa Inspekcja Pracy jest zdania, że nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów zaległych nie dotyczą urlopów niewykorzystanych w 2011 r. Interpretacja wydawała się co najmniej dziwna, dlatego o wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy GIP i MPiPS.

Z ostatnich doniesień prasowych wynikało, że Państwowa Inspekcja Pracy jest zdania, że nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów zaległych nie dotyczą urlopów niewykorzystanych w 2011 r. Interpretacja wydawała się co najmniej dziwna, dlatego o wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy GIP i MPiPS.

Zamieszanie w wyjaśnieniach GIP

Od 1 stycznia 2012 roku ulegają zmianie przepisy dotyczące wykorzystywania urlopów tzw. zaległych. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami (art. 168 Kodeksu pracy) urlopu niewykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, pracodawca miał obowiązek udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, tj. do 31 marca. Po zmianach zaległy urlop będzie można wykorzystać do końca września następnego roku kalendarzowego.

O problemach związanych z nowymi przepisami pisaliśmy w tekście: Wykorzystanie zaległego urlopu w 2012 r. - wątpliwości praktyczne. Zaprezentowaliśmy w nim stanowisko, zgodnie z którym urlop zaległy z 2011 pracownicy będą mogli wykorzystać do 30 września 2012 r.

Reklama

Niedawno prasa doniosła jednak, że Główny Inspektorat Pracy stoi na stanowisku, że nowe przepisy będą dotyczyły dopiero urlopów nabytych i niewykorzystanych w 2012 r. bowiem prawo nie działa wstecz. Ponieważ taka interpretacja budzi bardzo duże wątpliwości co do prawidłowości, zwróciliśmy się do GIP o jej zweryfikowanie i potwierdzenie. Jest to tym bardziej ważne, że za nieudzielenie urlopu zaległego we właściwym terminie inspekcja nakłada na pracodawców kary.

Z udzielonej odpowiedzi wynika, że rzeczywiście inspektorat takie zdanie wyraził, wskazując, że regulacja będzie dotyczyła urlopów z 2012 roku, które będą mogły być wykorzystywane do 30 września 2013 roku. Obecnie jednak Departament Prawny GIP wyjaśnia, że stoi na innym stanowisku. Poniżej zamieszczamy stanowisko w tej sprawie nadesłane w dniu dzisiejszym.

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców /Dz.U. nr 232, poz. 1378/ nie zawiera przepisów przejściowych, które dawałyby podstawę do stosowania po dniu 31 grudnia 2011 r. przepisu art. 168 Kodeksu Pracy w dotychczasowym brzmieniu.

W związku z powyższym, zgodnie z informacją Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, należy przyjąć, że urlop niewykorzystany do końca 2011 r. powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września 2012 roku.

Jednocześnie należy podkreślić, że wiążącej interpretacji powyższego przepisu może dokonać wyłącznie sąd.

Rzecznik Prasowy GIP

MPiPS zgodne w interpretacjach

Zgodne w interpretacjach jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jego zdaniem Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyraża pogląd, iż do urlopu zaległego z 2011 r. należy stosować przepisy art. 168 Kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2012 r. Uzasadniając stanowisko, urząd wskazuje, że w świetle zasad wynikających z Kodeksu pracy, urlopem zaległym na dzień 1 stycznia 2012 r. będzie urlop, do którego pracownik nabył prawo w 2011 r. i nie ma możliwości wykorzystania go w tym roku kalendarzowym.(stanowisko nadesłane do redakcji 7.12.2011 r.).

Ekspert kadrowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »