Jakie płace Polaków? Płace i podwyżki według badania Raport Płacowy

Piątek, 12 grudnia 2008 (13:03)

Kończący się roku sprzyja podsumowaniom i stawianiu pytań o kondycję naszego rynku pracy. W obliczu ciągłych informacji o kryzysie finansowym zastanawiamy się co się stanie z naszą płacą. Wiadomo już, że w części firm są dokonywane, bądź planuje się zwolnienia, co na to rynek?

Zdjęcie

/AFP
/AFP
Na pewno zostanie zasilony bezrobotnymi, którzy będą musieli odnaleźć się w nowej sytuacji. W całym tym szumie medialnym, warto zwrócić uwagę na dane, których autorami są sami przedsiębiorcy, a takie prezentowane są w najnowszej edycji badania wynagrodzeń Advisory Group TEST Human Resources. Z ostatniego Raportu Płacowego wynikają dwie bardzo ciekawe tendencje.

Po pierwsze, płace nadal rosną, nie są to być może wzrosty tak spektakularne jak w jeszcze rok temu, ale utrzymuje się tendencja wzrostowa. Bardzo dobrze widać to na poniższym wykresie, który porównuje wynagrodzenia na poszczególnych poziomach stanowisk (styczeń do lipca 2008 roku).

Reklama

Wykres 1. Średnia płaca całkowita dla poziomów stanowisk

Zdjęcie

/Informacja prasowa
/Informacja prasowa

źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources

Jest to o tyle dobra informacja, że wracający na rynek pracy bezrobotni, będą mogli liczyć na wyższą pensję, aniżeli na początku tego roku.

Drugą tendencją wyłaniającą się z ostatniego badania jest hamujące tempo podwyżek, co jest już wyraźnym sygnałem, że firmy przygotowują się na gorszy okres. Jak długo on potrwa? Nad tym zastanawiają się najtęższe głowy świata finansów i mimo stawianych przez nich prognoz, trudno jest stwierdzić jednoznacznie, jak długo potrwa ów kryzys. Dlatego słusznym rozwiązaniem wydaje się być przypatrywanie się firmom, które najbliżej rynku mogą zadziałać najszybciej. Poniżej w tabelce zostały przedstawione podwyżki planowane na rok 2009 na poszczególnych poziomach.

Tabela 1. Podwyżki zrealizowane w roku 2008

Pracownicy szeregowi	  10,72 proc.
Specjaliści	      10,73 proc.
Kierownicy	       9,23 proc.

źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources

Tabela 2. Podwyżki planowane na rok 2009

Pracownicy szeregowi	  7,09 proc.
Specjaliści	      6,85 proc.
Kierownicy	      6,54 proc.

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources

W badaniu Raport Płacowy, edycja Wiosna 2008 wzięły udział 173 firmy (zarówno przedsiębiorstwa z kapitałem polskim, jak i zagranicznym). Dane pochodzą bezpośrednio z firm uczestniczących w badaniu. Raport Płacowy przeprowadzamy od końca lat 90, dwa razy do roku - edycja wiosenna i jesienna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Informacja prasowa
Więcej na temat:zarobki
POLECANE zwiń