Jakie naprawdę jest pokolenie korporacji?

Kreatywny zespół, który przenosi góry czy stado szczurów biegnące w wyścigu? Jacy naprawdę jesteście - młodzi pracownicy dużych firm, elita Pokolenia Y?

Pokolenie Korporacji

O to właśnie pytał Magazyn Exclusive Info w pierwszym ogólnopolskim badaniu Pokolenie Korporacji. Wsparcie zapewnił zespół ekspertów firmy HRK S.A, który opatrzył raport komentarzem z punktu widzenia specjalistów rynku pracy.

Poprzez badanie Pokolenie Korporacji chcemy pomóc wam zrozumieć wasze mocne i słabe strony, szanse oraz zagrożenia na ścieżce kariery. Z kolei pracodawcom pragniemy pomóc lepiej wykorzystać możliwości, jakie otwieracie przed nimi. Próby opisania Pokolenia Y podejmowało już wiele firm doradczych oraz instytucji. Zawsze jednak patrzyli na was jedynie jako na potencjalnych pracowników czy konsumentów. My postanowiliśmy dać Wam możliwość przemówienia we własnej sprawie. W naszym badaniu skupiliśmy się na kwestiach takich, jak rodzina, czas wolny, ścieżki kariery, środowisko pracy czy wasza samoocena.

Reklama

Jacy naprawdę jesteście?

Portret polskiego Pokolenia Korporacji ma wiele cech typowych dla ogółu Pokolenia Y. Są to między innymi realizm i bezpośredniość połączone z twórczym potencjałem oraz indywidualizmem. Jednak musimy przyznać, że duża część Waszych odpowiedzi bardzo nas zaskoczyła. Poniżej redakcja Magazynu Exclusive Info zebrała garść najciekawszych spostrzeżeń, które przedstawiamy jako listę wskazówek, zarówno dla was, jako pracowników, jak i dla waszych przełożonych i firm, w których pracujecie. Zaprezentowaliśmy je w formie konkretnych przykładów zaczerpniętych z korporacyjnej codzienności.

Częsta zmiana miejsca pracy to fakt powszechnie znany. Podkreślanie przez was ambicji przedsiębiorczych także nie jest dla nas zaskoczeniem. Jednak to, że blisko połowa z was nie poprzestaje jedynie na myśleniu o własnym biznesie, lecz podejmuje konkretne działania w tym kierunku, to już coś, co zdecydowanie was wyróżnia.

Jakie są więc przyczyny tej ruchliwości na polu zawodowym, która dla Waszych rodziców była czymś niezwykłym? Do szukania nowych możliwości niekoniecznie pociąga Was niezadowolenie z pracy. Chodzi raczej o rozczarowanie grupą współpracowników i samym sobą. Samokrytycyzm i szczera ocena sytuacji to wasz kolejny wyróżnik.

Nie oznacza to jednak malkontenctwa. Dostrzegacie słabe strony, lecz mimo tego większość z Was jest zadowolona z możliwości, jakie otwiera przed wami praca w korporacji. Poważnie traktujecie wartości firmy i jesteście gotowi do podejmowania wyzwań. Jednocześnie potrzebujecie uznania ze strony przełożonych. Oczekujecie, że wasze zaangażowanie zostanie docenione.

Kolejny ważny sygnał jaki nam przekazaliście, to rola czasu, którego potrzebujecie dla swoich najbliższych oraz dla siebie. Czas wolny jest priorytetem i swego rodzaju świętością. Jeśli nadmiar obowiązków zawodowych zaczyna go ograniczać, to konsekwencją będzie rozpoczęcie poszukiwań nowego pracodawcy.

W jaki sposób można byłoby zatem zmienić waszą obecną sytuację tak, byście byli w pełni zadowoleni z warunków panujących w waszej firmie?

Zmiana pracy - temat tabu

Jeżeli zastanawiacie się nad zmianą pracy, nie powinniście obawiać się reakcji ze strony przełożonego. Wręcz przeciwnie - ważne byście mieli możliwość swobodnego porozmawiania z nim na ten temat. Skoro tajemnicy nie stanowi wysoka rotacja pracowników, to otwarte komunikowanie swoich planów z pewnością pomoże w cywilizowany sposób nią zarządzać. Skoro sami jesteście poddawani programom naprawczym, powinniście oczekiwać tego samego ze strony pracodawcy w obszarach wymagających zmiany.

Z waszych wypowiedzi przebija także frustracja, że pracodawcy nie wykorzystują w pełni Waszego potencjału. Oczekujecie, że będziecie traktowani jak równorzędni partnerzy do dyskusji. Tymczasem, w praktyce liczą się tylko umiejętności wymagane na danym stanowisku, a nie osoba jako całość. A przecież każdy pracownik, nawet najniższego szczebla, dysponować może cennym doświadczeniem. Jeśli więc czujecie, że macie pomysł na wprowadzenie innowacji w firmie lub widzicie konieczność naprawy pewnych kwestii, zapytajcie pracodawcę, jaki jest oficjalny kanał zgłaszania tego typu spraw. W takiej sytuacji, rozmowa z bezpośrednim przełożonym może być niewystarczająca. Jest tak zwłaszcza, gdy komunikat nie dotyczy bezpośrednio Waszej pracy, lecz odnosi się do kwestii całego projektu lub większej liczby pracowników.

Czas ważny jak pieniądze

Nie samą jednak pracą człowiek żyje. Wy powiedzieliście nawet więcej - to praca powinna być dodatkiem do prawdziwego życia. Wolny czas dla rodziny i czas wyłącznie dla siebie są dla Was równie ważne, co dochód rozporządzalny, pozostały po opłaceniu bieżących wydatków.

Co to oznacza w praktyce? Przecież terminy naglą, a pracy zawsze jest mnóstwo. Może warto byłoby zacząć np. od zorganizowania w firmie kącika do prywatnych rozmów telefonicznych? Przecież telefon od własnego dziecka, jeśli akurat zadzwoni w godzinach pracy, odbierzecie zawsze. Tak samo kwestią wyposażenia nowego mieszkania lub załatwienia sprawy w urzędzie, czy Wasz szef tego chce czy nie, i tak będziecie się zajmować w godzinach pracy. Jeżeli trzeba będzie w tym celu biegać z komórką po korytarzach lub kryć się w kuchni, przyczyni się to tylko do pogłębienia poczucia udziału w wyścigu szczurów.

Pracodawca powinien zrozumieć, że jeżeli pozwoli Wam żyć nie tylko pracą, będziecie wobec niego nie tylko lojalni, lecz Wasza współpraca będzie także znacznie bardziej efektywna.

Podsumowując, mimo oczywistych negatywnych stron korporacyjnego świata, jesteście ludźmi pozytywnie nastawionymi do wykonywanej pracy lub przynajmniej próbującymi poradzić sobie z problematyczną sytuacją. Jeżeli uda Wam się przekuć narzekania w partnerski dialog z pracodawcą, może wyniknąć z tego niemała rewolucja w korpo-świecie i to paradoksalnie bez ofiar. Przecież coraz więcej menedżerów to właśnie ludzie z Waszego pokolenia, a więc otwarci, realistyczni, ale też nierzadko wizjonerzy i zajawkowicze. Z pewnością odkryjecie też, że nawet, niezależnie od generacji, zdecydowana przewaga przełożonych jest nastawiona na współpracę i twórcze rozwiązywanie problemów. Czy zatem można powiedzieć, że będzie dobrze? No cóż, o tym zdecydujcie sami!

Justyna Zajdel, Szymon Wachal

- - - - - -

Badanie Pokolenie Korporacji rozpoczęło systematyczne monitorowanie relacji pracodawców z ich pracownikami. Koncentrujemy się na kwestii równowagi między karierą, a życiem poza pracą. Projekt dotyczy przedstawicieli Pokolenia Y związanych z firmami outsourcingowymi, centrami usług oraz centrami finansowymi, a także z branży doradczej, IT oraz FMCG.

Magazyn Exclusive Info, jako pierwsze medium tworzone przez ludzi z korporacyjnego świata dla nich samych, pomaga komunikować się pracodawcom i zatrudnianym przez nich przedstawicielom Pokolenia Y. Badanie Pokolenie Korporacji pozwala wypowiedzieć się pracownikom w sposób podmiotowy, a następnie konfrontuje ich punkt widzenia z pracodawcami, aby wyciągnąć na tej podstawie wnioski i wskazać praktyczne rekomendacje. Dzięki temu obie strony mogą w końcu skutecznie się komunikować.

Streszczenie badania znajdziesz tutaj

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Exclusive info
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »