Jak znaleźć satysfakcjonującą pracę?

Sprawdź, jaki jest twój typ osobowości! To klucz do znalezienia satysfakcjonującej pracy.

Musimy zastanowić się, kim jest w rzeczywistości bohater tego tekstu. Tak. Mówimy właśnie o tobie, a raczej o twojej osobowości - wybuchowej mieszance zachowań, postrzegania świata i emocji. To bomba zegarowa, którą każdy konstruuje w zaciszu swojej świadomości. O jej rozbrojenie pokusił się psycholog, dr John L. Holland, autor słynnej teorii sześciu typów osobowości zawodowych.

Złota zasada Hollanda

Ludzie poszukują takiego środowiska pracy, które umożliwia im realizację własnych umiejętności, wyrażanie wartości, cech charakteru, preferowanych ról oraz będzie zgodne z ich postrzeganiem samego siebie. Jakim zatem typem osobowości zawodowej jesteś?

Reklama
  • Realistyczny

  • Posiadasz kompetencje manualne, mechaniczne, elektryczne lub techniczne. Liczy się wyłącznie praktyczne zastosowanie jakiegoś przedmiotu. Jesteś cichy, nieśmiały, dokładny i szczery. W przyszłości prawdopodobnie zostaniesz inżynierem, mechanikiem lub project managerem.
  • Badawczy

  • Lubisz wiedzieć, jak funkcjonują zjawiska, co się za nimi kryje, jaka jest przyczyna i skutek, analizujesz. Jesteś szczegółowy, pedantyczny, introwertyczny i racjonalny. W przyszłości prawdopodobnie będziesz biologiem, chemikiem, dentystą lub biotechnologiem.
  • Artystyczny

  • Nie lubisz rutyny. Lubisz tworzyć. Oryginalnie interpretujesz otaczające cię przedmioty. Jesteś ekspresyjny, intuicyjny, niezależny i impulsywny. W przyszłości czeka cię sława architekta, projektanta mody lub grafika.
  • Społeczny

  • Lubisz pomagać, uczyć lub doradzać. Potrzebujesz zespołu, z którym osiągasz wspólne cele. Jesteś otwarty, przyjacielski, ciepły, miły i wyrozumiały. W przyszłości prawdopodobnie zostaniesz nauczycielem, konsultantem lub pracownikiem socjalnym.
  • Przedsiębiorczy

  • Uwielbiasz planować i skupiasz się tylko na celu, jaki masz osiągnąć. Doceniasz, kiedy twoimi pomysłami zarażasz innych. Jesteś energiczny, pewny siebie, towarzyski, ambitny i nie boisz się wyzwań. W przyszłości zostaniesz szefem kuchni, prawnikiem lub managerem ds. sprzedaży.
  • Konwencjonalny

  • Lubisz jasno określone reguły gry. Dokładnie, krok po kroku zmierzasz do celu. Nie uznajesz braku zasad. Lubisz porządek. Jesteś zorganizowany, konformistyczny, rozważny i posłuszny. W przyszłości czeka na ciebie praca na stanowisku analityka danych, księgowego lub planisty.

Druga złota zasada Hollanda

Każda osoba posiada cechy każdego typu zawodowego w zróżnicowanym natężeniu.

Dla mocarzy i słabeuszy

W lustrze Hollanda można przeglądać się w nieskończoność. Trzeba jednakże uważać, by nie zakochać się w którymś z odbić. Powyższe sześć typów zawodowych posiada obok mocnych stron, także i te słabe. I o nich należy pamiętać.

Zapoznaj się z "logistyczną" metodą, tzw. analizą SWOT, która okaże się pomocnym drogowskazem podczas poszukiwania swojej kariery. SWOT to skrótowiec - zlepek czterech angielskich słów: Strenghts (silne strony), Weaknesses (słabe strony), Opportunieties (szanse), Threats (zagrożenia). Weź teraz swoją osobowość w krzyżowy ogień pytań:

  1. silne strony - to twoje atuty, pozytywne zjawiska, które pomogą ci złapać pracodawcę na wędkę, np. wykształcenie, biegła znajomość kilku języków obcych, świetna znajomość programów graficznych.
  2. słabe strony - zdecydowanie pomniejszają twoją wielkość, ale czynią cię świadomym zawodnikiem.
  3. szanse - trampolina sukcesu. Szansą może okazać się świetnie rokująca firma lub przyszłościowe studia.
  4. zagrożenia - negatywne zjawiska, które są niezależne od twoich działań. Przykładem może być aktualny kryzys lub wysokie bezrobocie.

SWOT łączy dwa aspekty: zewnętrzny oraz wewnętrzny, interpretowane zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Dlatego silne strony zestawiaj zawsze z szansami, a słabe z zagrożeniami.

I jesteśmy na mecie

To znaczy, chcieliśmy powiedzieć - na starcie. Przed tobą tak naprawdę pierwszy rzut kostką. I początek gry o pracę.

Jakub Jański

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »