Jak załatwić pracę po znajomości?

W internecie i w gazetach nie ma ciekawych ofert pracy? Spróbuj ją znaleźć przez sieć osobistych kontaktów! Wydaje ci się, że nie masz znajomości? Masz je i możesz mieć ich jeszcze więcej!

Nie wstydź się braku pracy

Aby znaleźć pracę z polecenia trzeba rozszerzyć swoją sieć kontaktów, wyjść poza ścisłe grono rodziny i znajomych. Odśwież stare znajomości. Sprawdź, co robią twoi znajomi z liceum i osoby, które już skończyły twoją uczelnię. Możesz poprosić ich, żeby poinformowali cię, jeżeli rozpocznie się proces rekrutacyjny w "ich" firmach. Zareklamuj się, powiedz, w czym jesteś dobry. Staraj się zachować przy tym pozytywną energię. Przygnębienie schowaj do kieszeni. Większość osób była lub będzie w podobnej sytuacji.

Weź udział w nieoficjalnej rekrutacji

Niektóre ogłoszenia o pracę nie trafiają do gazet czy internetu. Firmy, zanim ogłoszą rekrutację na dużą skalę, rozpuszczają wici wśród pracowników i ich znajomych. Po co wydawać środki na ogłoszenia, skoro można znaleźć kogoś kompetentnego w łatwiejszy sposób? Nieformalna rekrutacja to dla firm oszczędność czasu i pieniędzy. Czasem nawet wynagradzają pracowników za polecenie swojego znajomego o wysokich kwalifikacjach, który pomyślnie przeszedł proces rekrutacji (tzw. "referral program"). Obecny pracownik poleci drugą osobę tylko, jeżeli będzie pewny jej umiejętności. Nie zaryzykuje swojej pozycji, proponując rozmowę kwalifikacyjną komuś, kto zupełnie nie nadaje się na dane stanowisko. Nieoficjalna rekrutacja często praktykowana, jeżeli firma poszukuje freelancerów na zlecenia. Dla ciebie to świetna okazja do zdobycia doświadczenia.

Reklama

Zareklamuj się w sieci

Internet daje nieograniczone możliwości do zareklamowania własnej osoby. Dzięki niemu możesz też poszerzyć sieć własnych kontaktów. W swoim profilu na portalach społecznościowych wpisz np. "Doświadczony grafik otwarty na współpracę". Takie sformułowanie zrobi lepsze wrażenie niż "Szukam pracy", pokaże cię nie jako desperata, który weźmie każdą pracę, ale jako specjalistę otwartego na nowe możliwości.

Dobrym sposobem jest zapisanie się do grup tematycznych związanych z dziedziną, w której szukasz pracy i aktywne włączanie się w dyskusję na forach. Wykaż się wiedzą. Wyróżnij się ciekawymi spostrzeżeniami. W takich debatach biorą udział ludzie z branży, specjaliści od promocji firmy w portalach społecznościowych, ale także i menedżerowie. Może ktoś cię zauważy? W Internecie działają także różnego rodzaju grupy networkingowe, służące rozwijaniu sieci kontaktów. Znajdziesz w nich informacje o spotkaniach poszczególnych grup "w realu".

Wykorzystaj kontakty biznesowe

Doskonałą metodą na poszerzenie kontaktów są targi pracy. Zostawione podczas nich CV i zebrane wizytówki mogą przełożyć się konkretne oferty. Jeszcze łatwiejszy start będziesz mieć, jeżeli organizowałeś takie wydarzenie z ramienia organizacji studenckiej. Zapewne kontaktowałeś się z firmami, które prezentowały się na targach, przekazywałeś im informacje i negocjowałeś stawki. Wykorzystaj zdobyte namiary i przypomnij się właściwym osobom już po zakończeniu studiów.

Możesz wybrać się też na otwarte konferencje, z branży, która cię interesuje. Przedstaw się prelegentowi, który zrobił na tobie najlepsze wrażenie i przekaż mu swoje CV. Pracodawcy doceniają taką inicjatywę. Więcej możliwości daje ci udział w spotkaniach networkingowych, o których możesz dowiedzieć się z Internetu. Spotkania mają najczęściej formę śniadania biznesowego. Każdy z uczestników, po wpłacie niezbyt wygórowanego wpisowego, może zjeść posiłek w towarzystwie lokalnych biznesmenów z różnych branży. Będziesz mieć szansę przedstawienia się na forum wszystkich obecnych (uwaga! Prezentacja trwa zazwyczaj ok. 1 minuty, więc dobrze zastanów się, co chcesz powiedzieć) i porozmawiania w kuluarach, a czasem nawet wzięcia udziału w warsztatach. Wydrukuj sobie, nawet domowym sposobem, wizytówki i wpisz na nich swoje wykształcenie, zawodowe zainteresowania i oczywiście dane kontaktowe.

Bądź otwarty na ludzi. Nie bój się odezwać, jeżeli usłyszysz w pociągu ciekawą rozmowę biznesmenów. Nic nie tracisz, a możesz zyskać. Im więcej osób wie o twoich kwalifikacjach i zdolnościach, tym większa szansa na znalezienie pracy.

Anna Tomczyk

Polecamy: Rozliczenie podatkowe 2010

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »