IT: Co powinni umieć informatycy i dlaczego branża IT narzeka na brak pracowników?

Jakie umiejętności są pożądane w branży IT? Na co zwracają uwagę pracodawcy, by zdobyć wymarzonego pracownika i jakie są ich sposoby na rekrutację tych, którzy w dany moment nie szukają pracy?

Polscy pracodawcy coraz częściej mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Problem dotyka w dużym stopniu sektora IT. Jak skutecznie rekrutować najlepszych specjalistów i jakich umiejętności poszukuje się w tej branży?

Według analizy ofert pracy opublikowanych w ostatnim czasie w serwisie GoldenLine.pl, branża IT była jedną z kluczowych, w których najczęściej poszukiwano osób do pracy. Pod względem liczby zamieszczonych ogłoszeń dominowała w aż 6 województwach. Przed pracodawcami rekrutującymi specjalistów z branży IT stoi obecnie największe wyzwanie - jak znaleźć pracowników, którzy najczęściej nie poszukują w danym momencie pracy?

Reklama

Od rekrutacji pasywnej do rekrutacji kandydatów pasywnych

Używanie tradycyjnych narzędzi rekrutacyjnych, takich jak oferty pracy publikowane na portalach ogłoszeniowych czy rekrutacyjnych, w prasie czy mediach społecznościowych jest w przypadku branży IT często niewystarczające. Takie działania docierają tylko do grupy osób, która aktywnie poszukuje pracy. Programiści, zwłaszcza ze sporym doświadczeniem, raczej nie zaliczają się do tego grona. Coraz rzadziej sprawdzają się więc w ich przypadku rekrutacje pasywne. - W przypadku poszukiwania pracowników z branży IT warto korzystać z nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych, jak np. wyszukiwarka kandydatów. Dzięki niej rekruter może wyszukać najbardziej odpowiednich dla niego kandydatów, spośród profili założonych w serwisie - mówi Pakita Łowczyńska, HR Director w GoldenLine.pl. - Wyszukiwarka Kandydatów pozwala szczegółowo określić kompetencje poszukiwanego przez nas pracownika. Zawęża to wyszukiwanie tylko do kandydatów spełniających nasze wymagania i umożliwia kontakt tylko z wybranymi - dodaje Łowczyńska. Takie narzędzia rekrutacyjne dostarczają także wielu dodatkowych informacji, które mogą interesować pracodawcę, np. obecne i poprzednie miejsca pracy, realizowane projekty czy obsługiwani klienci. Znalezieni za pomocą wyszukiwarki kandydaci są dla wielu firm atrakcyjną grupą - pracują na takich samych lub podobnych stanowiskach, na które rekrutują pracodawcy, posiadają wiedzę i kwalifikacje poparte doświadczeniem i nie ubarwiają CV, aby znaleźć pracę. Z danych GoldenLine.pl wynika, że w ostatnim roku ilość aplikacji składanych przez osoby posiadające aktualnie zatrudnienie podwoiła się. Kandydaci pasywni mogą okazać się wręcz idealnymi kandydatami na oferowane przez firmy stanowiska.

Cenne umiejętności

GoldenLine.pl przeanalizował frazy - słowa kluczowe, które w ostatnim czasie rekruterzy szukając pracowników wpisywali do dostępnej w serwisie Wyszukiwarki Kandydatów. Wśród wszystkich wpisywanych haseł, w pierwszej 20-ce znalazło się aż 12 związanych z branżą IT.  Były to: java, php, .NET, c++, tester, python, c#, javascript, IT, ios, SAP i sql; - Są to słowa związane z wysokospecjalistycznymi umiejętnościami branżowymi, głównie językami programowania - informuje Pakita Łowczyńska z GoldenLine.pl.

Narzędzia do szukania kandydatów pasywnych są coraz chętniej wykorzystywane przez firmy i rekruterów. W ostatnim roku z wyszukiwarki kandydatów w Goldenline.pl korzystano ponad 1,2 mln razy. Takie rekrutacje zaczynają być już standardem w branży IT. Coraz częściej wykorzystywane są także przy rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne lub wyższe managerskie.

Źródło: GoldenLine

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »