Inżynier nie zawsze poszukiwany

Sobota, 29 września 2012 (06:00)

Osoby z tytułem inżyniera to, obok informatyków, najbardziej poszukiwani specjaliści na rynku pracy. Jednak tak jak wielu jest różnych specjalistów IT, tak inżynier inżynierowi nierówny. Portal Pracuj.pl postanowił sprawdzić, na jakich specjalistów z wykształceniem technicznym jest rzeczywiście największy popyt.

Zdjęcie

Zawód kierownika budowy znalazł się w 2011 roku na liście zawodów deficytowych ministerstwa pracy /© Panthermedia
Zawód kierownika budowy znalazł się w 2011 roku na liście zawodów deficytowych ministerstwa pracy
/© Panthermedia
W Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności* możemy znaleźć ponad 80 zawodów inżyniera, w tym (obok najbardziej popularnych inżynierów różnego rodzaju budownictwa) inżyniera awioniki, inżyniera klinicznego, inżyniera ogrodnictwa.

W grupie tej znajduje się też coraz częściej poszukiwany przez pracodawców inżynier sprzedaży, który oprócz specjalistycznej wiedzy z danego obszaru powinien mieć umiejętności sprzedażowe. Warto wiedzieć, że tytuł inżyniera często posiadają też osoby pracujące w obszarze IT, na przykład zajmujące się sieciami komputerowymi.

Reklama

Większość osób po studiach inżynierskich szuka jednak pracy w działach technologicznych, a jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, od początku tego roku do końca lipca pracodawcy opublikowali ponad 31 tys. takich ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń dla osób z wykształceniem technicznym można było znaleźć w kategorii Inżynieria/Konstrukcje/Technologie; było ich w sumie ponad 20 tys. Ponad 7 tys. ofert opublikowano w kategorii Budownictwo/Geodezja, a nieco więcej niż 3 tys. w kategorii Nieruchomości.

Najmniej poszukiwano specjalistów z zakresu geologii, hydrologii i tektoniki, ofert dla nich było w sumie zaledwie dwieście. Co ciekawe jednak, największe zapotrzebowanie na pracowników tych specjalizacji odnotowano na początku tego roku, a wśród rekrutujących firm były przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się poszukiwaniem złóż gazu.

Zdjęcie

/Pracuj.pl
/Pracuj.pl

Wśród aktualnych ofert dostępnych na Pracuj.pl najwięcej propozycji skierowanych jest do inżynierów serwisu, inżynierów spawalnictwa, inżynierów elektryków, inżynierów budowy i inżynierów procesu.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Inżynierskie pensje nierówne

Pensje osób z dyplomem inżyniera różnią się znacząco w zależności od branży, w której pracują. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, prowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzeń w działach technicznych w 2011 roku wyniosła 3800 zł brutto.

Należy jednak dodać, iż jedna czwarta pracowników osiągała pensje powyżej 5500 zł brutto, a płace kolejnych 25 proc. osób zatrudnionych w omawianym obszarze nie przekroczyły kwoty 2800 zł brutto. Zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia odnotowano w telekomunikacji. Mediana płac wyniosła tu 5000 zł brutto i była dokładnie dwa razy wyższa niż ta zaobserwowana w najgorzej opłacanej gałęzi gospodarki jaką była nauka i szkolnictwo (2500 zł brutto).

Zdjęcie

/Pracuj.pl
/Pracuj.pl

- Do tej pory osoby z wykształceniem technicznym nie miały raczej problemów ze znalezieniem pracy, szczególnie w sektorze IT czy w branży budowlanej. Zawód kierownika budowy znalazł się nawet w 2011 roku na liście zawodów deficytowych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, ale jak pokazują nasze dane, wkrótce ta sytuacja może się zmienić. Z cyklicznego raportu Pracuj.pl - Rynek Pracy Specjalistów - wynika, że w II kwartale tego roku największy spadek liczby ofert pracy, w porównaniu do I kwartału, odnotowano właśnie w budownictwie i nieruchomościach: było ich o prawie 1/4 mniej - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, do której należy serwis Pracuj.pl.

Spadek liczby projektów realizowanych na rzecz firm w branży budownictwa i nieruchomości zaobserwował też Paweł Lisowski, ekspert Experis Engineering, marki specjalizującej się w obsadzaniu stanowisk inżynierskich, należącej do agencji zatrudnienia ManpowerGroup. - Można przypuszczać, że powody takiego stanu rzeczy to kłopoty branży budowlanej, o których ostatnio jest głośno, a także spadek obrotów na rynku nieruchomości - komentuje Lisowski.

Zgodnie z raportem "Niedobór talentów 2012" ManpowerGroup**, inżynierowie znaleźli się na pierwszym miejscu wśród 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. - Głównymi przyczynami trudności w obsadzeniu stanowisk, zarówno inżynierskich, jak i w pozostałych grupach zawodowych, są: brak dostępnych kandydatów (33 proc. odpowiedzi), brak kompetencji twardych lub umiejętności technicznych (33 proc.) oraz brak doświadczenia (24 proc.). Czyli generalnie na rynku pracy brakuje inżynierów z wiedzą i kompetencjami, które są przez pracodawców najbardziej pożądane - dodaje Paweł Lisowski.

* Ostatnia aktualizacja przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miała miejsce w 2010 roku

** Badanie "Niedobór talentów 2012" było realizowane wśród ponad 38 tys. pracodawców na świecie, w tym 750 w Polsce.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:inżynierowie | zarobki | praca
POLECANE zwiń