Ile czasu marnujemy w pracy? Podsumowanie badania Sedlak & Sedlak

Niedziela, 21 lipca 2013 (05:00)

Większość z nas przyznaje, że marnuje czas w pracy. Zazwyczaj kiedy nie pracujemy, korzystamy z komputera w celach prywatnych – wynika z przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak przy współpracy z portalem INTERIA.PL.

Zdjęcie

Ile czasu marnujemy w pracy? /123RF/PICSEL
Ile czasu marnujemy w pracy?
/123RF/PICSEL

Praca w sztywno wyznaczonych godzinach, od 8 do 16 lub też od 9 do 17, staje się już passé. Pracodawcy coraz częściej decydują się zatrudniać zadaniowo. Od pracownika wymagają wtedy dobrze i terminowo wykonanych obowiązków. Okazuje się bowiem, że wiele prac, szczególnie tych kreatywnych i koncepcyjnych, bardzo trudno wykonuje się w sposób ciągły. Elastyczny czas pracy i możliwość pracy w dogodnych godzinach wpływają na zwiększenie efektywności grafików, programistów, specjalistów ds. reklamy czy dziennikarzy.

Udogodnienia te przyczyniają się również do ograniczenia negatywnego (przynajmniej w oczach pracodawców) zjawiska - marnowania czasu pracy na sprawy osobiste.

Czy marnujemy czas w pracy?

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania, większość ankietowanych (63 proc.) nie ma poczucia, że marnuje czas w pracy. Zaledwie 13 proc. zdecydowanie przyznaje, że załatwia swoje osobiste sprawy w godzinach pracy, a 14 proc. osób na pytanie, czy ma poczucie, że marnuje czas w pracy, odpowiedziało "raczej tak".  

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

Badanych, którzy przyznali się do marnowania czasu w pracy, zapytaliśmy, ile godzin pracy tygodniowo przeznaczają na sprawy prywatne. Odpowiedzi okazały się bardzo różne. Niemal 26 proc. badanych odpowiedziało 4-5 godzin, kolejne 25 proc. - 2-3 godziny. Niepokojące jest to, że całkiem duża grupa osób, bo 20 proc. wszystkich ankietowanych marnujących czas w pracy, na sprawy osobiste przeznacza więcej niż 10 godzin tygodniowo. Przy 5-dniowym tygodniu pracy daje to co najmniej dwie godziny dziennie.

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

Internet, kawa, plotki...

W jaki sposób ankietowani marnują czas w pracy? To pytanie dostarczyło bardzo ciekawych informacji. Aż 6 proc. osób korzysta z Internetu w celach prywatnych. 49 proc. robi sobie dodatkowe (pozaregulaminowe) przerwy na posiłek, kawę, herbatę. Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi znalazły się również prywatne rozmowy telefoniczne (38 proc. badanych) oraz plotki (34 proc.). Kategoria "inne" okazała się bardzo bogata i mocno zróżnicowana. Warto wspomnieć o takich powtarzających się odpowiedziach, jak: zajmowanie się sprawami nieleżącymi w zakresie moich obowiązków, gry, niepotrzebna praca administracyjna, czytanie książek czy gazet, załatwianie tzw. spraw na mieście. 

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

Czytamy wiadomości i sprawdzamy pocztę

Powyższe wyniki wskazują, że winą za marnowanie czasu w pracy należałoby obarczyć... Internet. 27 proc. osób przegląda strony internetowe w celach prywatnych przez maksymalnie godzinę tygodniowo. Największa grupa badanych (35 proc.) wskazała odpowiedź 2-3 godziny w tygodniu, a 14 proc. - 4-5 godzin. Niemal ¼ ankietowanych korzysta z internetu w celach prywatnych przez więcej niż sześć godzin w tygodniu.

Osoby surfujące po sieci w celach osobistych korzystają głównie z portali informacyjnych (77 proc. badanych), poczty elektronicznej (57 proc.), portali społecznościowych (34 proc.) oraz sklepów internetowych (26 proc.). 

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

Czy marnowanie czasu w pracy to coś złego?

Marnowanie czasu pracy jest niewłaściwe, ale czasami jest uzasadnione. Tak twierdzi ponad połowa (57 proc.) badanych Polaków. Równocześnie 26 proc. osób uważa, że marnowanie czasu jest normalne - wszyscy tak robią. Zaledwie 18 proc. osób na prośbę o ustosunkowanie się do marnowania czasu w pracy na sprawy osobiste odpowiedziało, że zjawisko to jest zawsze niewłaściwe.

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

¾ Polaków pracuje po godzinach

W badaniu postanowiliśmy również sprawdzić, czy Polacy pracują po godzinach. Okazuje się, że aż 75 proc. osób zaznaczyło odpowiedź twierdzącą.

Aż 64 proc. Polaków wypracowuje do 5 nadgodzin tygodniowo. Daje to średnio 1 dodatkową godzinę pracy dziennie. Nieco ponad 1/5 badanych spędza w pracy od 6 do 10 godzin nadliczbowych w tygodniu więcej niż wynika to z umowy o pracę. 15 proc. Polaków wypracowuje więcej niż 10 godzin nadliczbowych tygodniowo. 

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

Zbyt dużo pracy, specyfika pełnionej roli oraz charakter biznesu - to najczęściej wskazywane odpowiedzi na pytanie, dlaczego pracuje Pan/Pani po godzinach? Odpowiedzi te zaznaczyło odpowiednio 41 proc., 33 proc., 30 proc. naszych badanych. 

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

Z naszych analiz wynika, że 23 proc. osób, które pracują w nadgodzinach, ma poczucie, że marnuje czas w pracy. Fakt ten potwierdza, że nie zawsze konieczność dłuższego zostania w biurze jest spowodowana nadmiarem pracy. Warto zastanowić się, czy ograniczenie zajmowania się sprawami prywatnymi w normalnych godzinach pracy nie skróci naszego całkowitego czasu pracy? Jeśli bowiem nie będziemy marnować czasu w pracy, to może uda nam się wrócić do domu o "uczciwej" porze?

Zdjęcie

. /rynekpracy.pl
.
/rynekpracy.pl

O badaniu

Badanie "Czy marnujesz czas w pracy?" zostało przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak przy współpracy z portalem INTERIA.PL. Ankietowani wypełniali ankietę on-line w okresie 11 kwietnia - 10 czerwca 2013 roku. W badaniu wzięło udział 1954 Polaków, z czego 61 proc. stanowili mężczyźni, a 65 proc. legitymowało się wykształceniem wyższym. 

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Gabriela Jabłońska, Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:praca | Polska | czas pracy
POLECANE zwiń