Humanistom z analitycznymi umiejętnościami łatwiej na rynku pracy

Z analizy ogłoszeń umieszczonych na portalu Pracuj.pl, wynika, że pracodawcy zaczynają wymagać od potencjalnych pracowników umiejętności, które często wykraczają poza podstawowy obszar ich specjalizacji. Od programistów wymagane są umiejętności miękkie, od humanistów zaś znajomość narzędzi analitycznych i wybranych programów komputerowych.

Jak wynika z analizy ogłoszeń umieszczanych na Pracuj.pl, wykształcenie wyższe, znajomość języka angielskiego, dobra organizacja pracy, umiejętność obsługi programów MS Office i znajomość specyfiki danej branży to niektóre z najpopularniejszych wymagań, jakie przyszłym pracownikom stawiają pracodawcy.

W IT z umiejętnościami miękkimi

Z treści ogłoszeń publikowanych przez pracodawców dla programistów wynika, że oprócz umiejętności informatycznych muszą się oni wykazać umiejętnościami miękkimi. Przykładowo, od architekta IT wymagana jest umiejętność budowania pozytywnych relacji biznesowych i zdolność do zarządzania zespołem. Starszy programista PHP powinien z kolei wykazywać się komunikatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Starszy programista JAVA zaś musi umieć pracować w zespole, być otwartym i komunikatywnym, a Lead Database Engineer powinien posiadać umiejętności przywódcze.

Reklama

- Projekty informatyczne to praca nad tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych mających za zadanie realizację bardzo konkretnych celów biznesowych. Dobry poziom komunikacji i argumentacji swoich decyzji, współpraca z innymi członkami zespołu, zrozumienie potrzeb biznesowych przez zespół deweloperski, są to niezbędne czynniki zapewniające sukces projektu - komentuje Marta Matusiak, menadżer zespołu ds. Projektowania w Grupie Pracuj.

W III kwartale br. na Pracuj.pl opublikowano ponad 14 tys. ofert pracy dla pracowników IT. Ponad połowa ogłoszeń skierowanych była do programistów. Regularnie rośnie zapotrzebowanie na architektów IT (ponad 2500 ofert pracy w III kwartale.)

Humaniści z umiejętnościami analitycznymi

Z kolei znajomość narzędzi analitycznych, programów komputerowych do zarządzania treścią i programów graficznych to wymagania, z którymi muszą się zmierzyć osoby po studiach humanistycznych pracujące w takich branżach jak PR, marketing czy HR. Przykładowo, znajomość zagadnień SEM i SEO to coraz częstsze warunki stawiane marketerom. Od Specjalisty ds. PR bardzo często wymagana jest umiejętność pracy z narzędziami analitycznymi takimi jak Google Analitycs. Specjalista ds. Social Media powinien wykazywać  się umiejętnością obsługi programów graficznych (np. Photoshop, Corel, Indesign, Illustrator). Specjalista ds. Marketingu powinien znać narzędzia do wysyłki kampanii e-mail marketingowych, Google Analytics i umieć zarządzać stronami internetowymi poprzez platformy CMS.

 Ciekawym przykładem innowacyjnego rozwiązania, mającego za zadanie wesprzeć humanistów na rynku pracy, jest projekt "Łamigłówki dla Nomada", stworzony przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. Jego założeniem jest wsparcie przede wszystkich absolwentów studiów humanistycznych i społecznych poprzez umożliwienie im zdobycia kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Multimedialne kursy będą przekazywać wiedzę z obszaru nauk ścisłych, zarządzania wiedzą czy przedsiębiorczości. Wśród oferowanych absolwentom kursów znajdują się między innymi: "Specyfika systemów informatycznych" czy "Narzędzia informatyczne w tworzeniu multimediów".

- Opracowując listę kursów realizowanych w projekcie wzięliśmy pod uwagę zarówno potrzeby pracodawców, jak i możliwości i preferencje absolwentów studiów humanistycznych bądź społecznych. Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują na potrzebę zapełnienia luki kompetencyjnej w zakresie takich zagadnień jak podstawy informatyki, komunikowanie się przy użyciu nowych technologii rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji oraz zarządzanie wiedzą. Potwierdza to duża popularność kursów "Projektowanie relacyjnych baz danych" oraz  "Systemy wspomagania pracy grupowej", które są w czołówce najchętniej wybieranych kursów na platformie NOMAD - wyjaśnia Anna Muniak, kierownik projektu.

 Projekt "Łamigłówki dla Nomada - metoda uczenia przez całe życie na miarę XXI wieku" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pracuj.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »