Helgoland - oferta na lato

Na Morzu Północnym, 70 km od wybrzeży Niemiec, leży Helgoland. To mała wyspa o powierzchni 1,7 km kw., którą zamieszkuje zaledwie 1200 osób. Lecz nawet po sezonie nie brakuje tam ofert pracy w branży turystycznej.

Nie jest to jednak wyspa dla DJ-ów ani ekstrawaganckich barmanów szukających pracy w głośnych klubach i dyskotekach. Helgoland w żadnej mierze nie słynie z tego rodzaju rozrywek. Ta maleńka wysepka, którą można obejść dookoła w ciągu półgodzinnego spaceru, jest raczej oazą spokoju dla pragnących wyciszenia turystów. Z jej uroków korzystają nie tylko Niemcy, ale również Anglicy i Duńczycy. Wśród gości nie brakuje też Norwegów oraz Szwedów.

Oferty pracy

Przeglądając internet z aktualnymi ogłoszeniami pracy na wyspie znaleźliśmy kilkanaście ofert dla pracowników branży hotelarskiej i gastronomii. Jak widać, nawet po sezonie nie brakuje tam zajęcia w turystyce. Taka sytuacja wróży dobre perspektywy na pracę w okresie letnim. Warto zaznaczyć, że część ofert dotyczy już pracy w przyszłym sezonie. Odnosi się to w szczególności do branży hotelarskiej. Większość pracodawców zapewnia zatrudnienie od marca do września.

Reklama

Poszukiwani są głównie recepcjoniści, pokojówki, sprzątaczki, a także pracownicy gastronomii. Wśród tych ostatnich największym wzięciem cieszą się kucharze, pomocnicy kuchni oraz pracownicy cateringu. Nie brakuje też zajęcia dla kelnerów. Oferty pracy dostępne są głównie w hotelach, pensjonatach, ośrodkach SPA, schroniskach młodzieżowych i restauracjach.

Na większość stanowisk wymagana jest dobra lub komunikatywna znajomość języka niemieckiego i angielskiego. W przypadku kelnerów i kucharzy niezbędne jest też kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie.

Dubaj Morza Północnego

Szansę na wielki rozwój turystyczny wyspy miała dać budowa ogromnego mostu, łączącego Helgoland z sąsiadującą wyspą Duene (powierzchnia: 0,7 km kw.). Znajduje się na niej lotnisko i plaże. Plan był prosty. Na obu wyspach i łączącym je terenie miał powstać turystyczny raj. Hotele, kurorty, parki rozrywki i plaże, wszystko to zapewniłoby nowe miejsca pracy i rozwój wyspiarskiej gospodarki.

Mieszkańcy Helgolandu odrzucili te pomysły. W specjalnie zorganizowanym referendum 583 osoby wypowiedziały się przeciwko powiększeniu wyspy, a 482 za. Przeciwnicy projektu ostrzegali, że Helgoland przestanie być oazą spokoju na Morzu Północnym. Pomimo sceptycznego nastawienia części mieszkańców, baza hotelowa na wyspie ulega systematycznej rozbudowie. Każdego roku przybywa kolejnych ośrodków, a co za tym idzie nowych miejsc pracy.

Jak dotrzeć

Na Helgoland można się dostać drogą morską. Na wyspę regularnie kursują promy z Hamburga, Wede i Cuxhaven. W sezonie letnim rejs dzienny katamaranem Hamburg - Helgoland - Hamburg, wzdłuż dolnego biegu Łaby, kosztuje około 70 euro. W przypadku podróży w jedną stronę cena biletu będzie odpowiednio niższa. Prom wypływa z centrum miasta przy St. Pauli-Landungsbrucke 3. Bilety można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej.

Najtańsze na wyspie noclegi ze śniadaniem zaczynają się już od 25 euro. Doba w hotelu, w pokoju jednoosobowym kosztuje około 40 euro. Najtańszym rozwiązaniem na początek jest nocleg na polu kempingowym. W zależności od wynajętej powierzchni jest to koszt 7-18 euro. W okresie od 1 maja do 15 października istnieje też możliwość wynajęcia malutkiego drewnianego domku letniskowego bungalowdorf. Ten najmniejszy czteroosobowy kosztuje niewiele ponad 140 euro za pierwszą noc i 100 euro za każdą następną.

W przypadku pracy w hotelach i pensjonatach istnieje duża szansa na zakwaterowanie na miejscu. W takich przypadkach pracodawcy potrącają koszty z tym związane z wypłaty.

Maciej Sibilak

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »