GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 14,0 procent

Stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 14,0 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2013 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia wyniosła 2.260,7 tys. osób.

Z danych GUS na koniec stycznia 2014 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 269,2 tys. osób wobec 230,2 tys. osób przed miesiącem i 317,9 tys. osób przed rokiem - podał w poniedziałek GUS. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w styczniu br. 269,2 tys. wobec 230,2 tys. miesiąc wcześniej .Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia wyniosła 2.260,7 tys., czyli była wyższa o 4,8% niż przed miesiącem, a w ujęciu rocznym spadek wyniósł 1,5%. Na początku miesiąca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 13,4%. W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 13,8% na koniec 2014 r., jednak premier DonaldTusk liczy, iż stopa bezrobocia może spaść do poniżej 13,0% w grudni ub.r.

Reklama

W grudniu stopa bezrobocia wynosiła 13,4 procent. Styczeń jest tradycyjnie jednym z najtrudniejszych miesięcy na rynku pracy w roku, głównie przez czynniki sezonowe - tłumaczy spodziewane złe wyniki Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,8% r/r w styczniu 2014 r., a stopa bezrobocia wyniosła 14 procent - podał Główny Urząd Statystyczny w najnowszym komunikacie. Prognozy dziesięciu ekonomistów wahały się od 2,5% do 6,2% wzrostu, przy średniej na poziomie 4,36% (wobec 5,8% r/r miesiąc wcześniej). GUS podał wcześniej, że w całym 2013 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3% wobec wzrostu o 5,6% w 2012 r.

Kurtek: Bezrobocie na koniec roku wyniesie ok. 13 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o poniedziałkowych danych GUS, zgodnie z którymi sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 21,3 proc. Stopa bezrobocia wyniosła 14 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2013 r.:

"Choć tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w styczniu było niższe od zanotowanego w grudniu, należy uznać je za solidne. Wzrost sprzedaży o blisko 5 proc. rok do roku już na początku roku dobrze wróży kolejnym miesiącom. Z danych szczegółowych wynika, że w styczniu nastąpił wzrost sprzedaży w kategorii +pojazdy mechaniczne+ o 8,8 proc. rok do roku. To oznacza, że możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą nie miały bardzo dużego przełożenia na tę kategorię w tym akurat miesiącu. Również sezonowe wyprzedaże oraz zmiana aury (nadejście 'prawdziwej' zimy) nie przełożyły się w styczniu istotnie na wzrost sprzedaży w kategorii 'odzież i obuwie'.

W styczniu nastąpił dość znaczny wzrost stopy bezrobocia, do 14 proc., przy czym jest to poziom i tak niższy od zanotowanego w styczniu 2013 r. (stopa bezrobocia osiągnęła wówczas 14,2 proc.). Skoki bezrobocia na początku roku nie są ogólnie żadnym zaskoczeniem. Powodują je czynniki sezonowe. W lutym stopa bezrobocia może jeszcze nieznacznie wzrosnąć, od marca powinna jednak już spadać i na koniec roku możliwe, że znajdzie się w okolicach 13 proc., a może nawet poniżej.

Opublikowane w poniedziałek dane nie będą miały wpływu na marcową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Przynajmniej do czerwca będą one utrzymywane na obecnym poziomie. Po publikacji niższego od oczekiwań styczniowego wskaźnika CPI możliwe jest także, że Rada Polityki Pieniężnej w marcowym komunikacie nie wskaże, w jakim horyzoncie zamierza zmienić prowadzoną politykę pieniężną. Prawdopodobnie dopiero w kwietniu lub maju, kiedy dostępnych będzie już więcej danych inflacyjnych, Rada Polityki Pieniężnej zmieni komunikat. Nadal spodziewam się, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie pod koniec br."

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »