GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 14,0 procent

Poniedziałek, 24 lutego 2014 (10:19)
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 lutego 2014 (11:23)

Stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 14,0 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2013 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia wyniosła 2.260,7 tys. osób.

Zdjęcie

Bezrobocie ma się dobrze /123RF/PICSEL
Bezrobocie ma się dobrze
/123RF/PICSEL

Z danych GUS na koniec stycznia 2014 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 269,2 tys. osób wobec 230,2 tys. osób przed miesiącem i 317,9 tys. osób przed rokiem - podał w poniedziałek GUS. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w styczniu br. 269,2 tys. wobec 230,2 tys. miesiąc wcześniej .Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia wyniosła 2.260,7 tys., czyli była wyższa o 4,8% niż przed miesiącem, a w ujęciu rocznym spadek wyniósł 1,5%. Na początku miesiąca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 13,4%. W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 13,8% na koniec 2014 r., jednak premier DonaldTusk liczy, iż stopa bezrobocia może spaść do poniżej 13,0% w grudni ub.r.

W grudniu stopa bezrobocia wynosiła 13,4 procent. Styczeń jest tradycyjnie jednym z najtrudniejszych miesięcy na rynku pracy w roku, głównie przez czynniki sezonowe - tłumaczy spodziewane złe wyniki Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ.

Reklama

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,8% r/r w styczniu 2014 r., a stopa bezrobocia wyniosła 14 procent - podał Główny Urząd Statystyczny w najnowszym komunikacie. Prognozy dziesięciu ekonomistów wahały się od 2,5% do 6,2% wzrostu, przy średniej na poziomie 4,36% (wobec 5,8% r/r miesiąc wcześniej). GUS podał wcześniej, że w całym 2013 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3% wobec wzrostu o 5,6% w 2012 r.

Kurtek: Bezrobocie na koniec roku wyniesie ok. 13 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o poniedziałkowych danych GUS, zgodnie z którymi sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 21,3 proc. Stopa bezrobocia wyniosła 14 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2013 r.:

"Choć tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w styczniu było niższe od zanotowanego w grudniu, należy uznać je za solidne. Wzrost sprzedaży o blisko 5 proc. rok do roku już na początku roku dobrze wróży kolejnym miesiącom. Z danych szczegółowych wynika, że w styczniu nastąpił wzrost sprzedaży w kategorii +pojazdy mechaniczne+ o 8,8 proc. rok do roku. To oznacza, że możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą nie miały bardzo dużego przełożenia na tę kategorię w tym akurat miesiącu. Również sezonowe wyprzedaże oraz zmiana aury (nadejście 'prawdziwej' zimy) nie przełożyły się w styczniu istotnie na wzrost sprzedaży w kategorii 'odzież i obuwie'.

W styczniu nastąpił dość znaczny wzrost stopy bezrobocia, do 14 proc., przy czym jest to poziom i tak niższy od zanotowanego w styczniu 2013 r. (stopa bezrobocia osiągnęła wówczas 14,2 proc.). Skoki bezrobocia na początku roku nie są ogólnie żadnym zaskoczeniem. Powodują je czynniki sezonowe. W lutym stopa bezrobocia może jeszcze nieznacznie wzrosnąć, od marca powinna jednak już spadać i na koniec roku możliwe, że znajdzie się w okolicach 13 proc., a może nawet poniżej.

Opublikowane w poniedziałek dane nie będą miały wpływu na marcową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Przynajmniej do czerwca będą one utrzymywane na obecnym poziomie. Po publikacji niższego od oczekiwań styczniowego wskaźnika CPI możliwe jest także, że Rada Polityki Pieniężnej w marcowym komunikacie nie wskaże, w jakim horyzoncie zamierza zmienić prowadzoną politykę pieniężną. Prawdopodobnie dopiero w kwietniu lub maju, kiedy dostępnych będzie już więcej danych inflacyjnych, Rada Polityki Pieniężnej zmieni komunikat. Nadal spodziewam się, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie pod koniec br."

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń