​Gdy praca uzależnia...

Jest chorobą ludzi młodych i ambitnych, najczęściej zajmujących wysokie stanowiska lub będących na początku swojej kariery. Według badań CBOS, dotyka co dziesiątego Polaka. Pracoholizm to choroba, której nie można lekceważyć. Uzależnienie od pracy to również problem i wyzwanie dla pracodawcy.

Pracoholizm, chyba jako jedyne z uzależnień, wiąże się ze społecznym przyzwoleniem, a nawet aprobatą. Zdaniem większości ludzi nie ma nic złego w pracowitości czy dążeniu do zawodowego sukcesu. Prawdziwą trudność stanowi odróżnienie osoby ambitnej od tej, która bez pracy nie może normalnie funkcjonować.

Przyczyny

Lucyna Golińska w swojej książce "Pracoholizm. Uzależnienie czy pasja" upatruje początków kształtowania się uzależnienia w perfekcjonizmie, nadmiernej ambicji i ilości czasu, który poświęcamy pracy. Proces ten wiąże się również z wymaganiami stawianymi przez współczesny rynek. - Coraz częściej pracownicy otrzymują zadania z nieprzekraczalnym (nierzadko nierealnym do wykonania w godzinach pracy) terminem. Łączy się to z presją czasu i otoczenia, wzmacnia stres i strach przed porażką. Nadmierne wystawianie się na takie sytuacje prowadzi wprost do pracoholizmu - tłumaczy Natalia Burtan z HRwizard. 

Reklama

By osiągnąć sukces, trzeba stać się pracoholikiem? Dołącz do dyskusji! 

Ma to szczególnie duży wpływ na osoby o zaniżonej samoocenie, których poczucie własnej wartości zależy od sukcesów w życiu zawodowym. Według Barbary Killinger, autorki książki "Pracoholicy: szkoła przetrwania" czynników sprzyjających powstawaniu uzależnienia można również szukać w dzieciństwie i tzw. miłości warunkowej, czyli takiej, która zależna była od spełniania pokładanych w dziecku oczekiwań. Przyczyn kształtowania się pracoholizmu jest wiele więcej: kłopoty rodzinne, trudna sytuacja finansowa czy presja ze strony pracodawcy. Istotnym jest, aby symptomy szybko zauważyć i odpowiednio na nie zareagować.

Objawy

Sporadyczne zabieranie pracy do domu czy zostawanie po godzinach to normalne praktyki przy dzisiejszym tempie pracy. Problemy zaczynają się wtedy, gdy stają się one codziennością. Przyczyną takiego stanu rzeczy wcale nie musi być nadmiar obowiązków. Paradoksalnie, pracoholicy są mniej wydajni i efektywni od osób ze "zdrowym" podejściem do życia zawodowego, a praca w domu jest wewnętrznym przymusem. Osoby dotknięte pracoholizmem porzucają wszystkie inne zainteresowania, zaniedbują rodzinne obowiązki. - W każdej firmie współpracownicy dzielą się swoimi wspomnieniami z weekendu czy opowiadają o swoich dzieciach. 

Jeżeli zauważymy, że ktoś notorycznie w czasie wolnym kończy swoje projekty lub nie mówi o niczym innym, niż pracy, powinno stanowić to dla nas sygnał ostrzegawczy - mówi Natalia Burtan. Bardzo ważną rolę we wczesnym wykryciu problemu odgrywa rodzina. Oni najwcześniej są w stanie wykryć pierwsze oznaki pracoholizmu, takie jak trudności ze zorganizowaniem sobie czasu wolnego, brak uwagi poświęcanej domowym obowiązkom czy niechęć do wszystkich zajęć niezwiązanych z pracą. W takim przypadku nie można się wahać i powinno się zwrócić na te kwestie uwagę pracodawcy.

Skutki

Osoby dotknięte pracoholizmem są mniej efektywne, a wykonywane zadania nie są dla nich źródłem zadowolenia i spełnienia. Według Marylin Machlowitz osoby uzależnione od pracy tracą poczucie własnej wartości, przez co niemal całkowicie rezygnują z potrzebnego odpoczynku i relaksu. Często spowodowane jest to tym, że obowiązki takiej osoby przekraczają jej kompetencje. Nie mogąc poradzić sobie z natłokiem zadań pracoholik rzuca się w wir pracy, co przy braku balansu pomiędzy życiem zawodowym a osobistym szybko prowadzi do wypalenia. Tutaj pomocne mogą okazać się elektroniczne systemy, które analizując umiejętności kandydata dopasowują do niego stanowisko i zakres wykonywanych zadań. Rozdzielają one obowiązki, nie pozwalając na zbytnie obciążenie pracowników. Jednym z takich programów jest HRwizard (HRwizard to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1). 

Wbrew powszechnej opinii, godziny spędzane w pracy przez pracoholika są bezproduktywne. Stawianie się w firmie o wyznaczonej godzinie to dla uzależnionego przymus, którego zignorowanie skutkować może zespołem odstawienia, podobnym jak w przypadku np. hazardu. Nie można również zapominać o konsekwencjach dla współpracowników takiej osoby. Ma ona bardzo wysokie wymagania co do innych, a każdy, nawet najmniejszy błąd może prowadzić do konfliktów w zespole. Psuje się atmosfera w miejscu pracy, przez co spada efektywność całej grupy.

Pracoholizm to choroba, która dotyka głównie ludzi młodych i ambitnych. Obowiązkiem pracodawcy czy HR-owca jest zdiagnozowanie niepokojących objawów i szybka reakcja. Swoje pierwsze kroki powinno skierować się wtedy do psychologa. Należy skontaktować się z rodziną takiej osoby. To ona najbardziej cierpi i to ona ma największy wpływ na powodzenie leczenia. Przymusowe urlopy nie rozwiążą problemu - mogą go jedynie dodatkowo powiększyć. Przede wszystkim pracoholizmu nie można lekceważyć. Warto również pamiętać o starej, greckiej maksymie - lepiej zapobiegać, niż leczyć i zdawać sobie sprawę z tego, że to co w jednej chwili pracodawcę cieszy, w następnej może mocno zaszkodzić.

- - - - -

HRwizard to narzędzie dla Działów HR przedsiębiorstw. Wspomaga ono proces rekrutacji, oceny i utrzymania pracowników. Dodatkowo jest źródłem cennych informacji o rynku pracy. HRwizard to niższe koszty rekrutacji zewnętrznej i wewnętrznej. Dzięki e-usłudze można pozyskać z rynku pracy najlepszych ludzi. Ponadto narzędzie HRwizard pozwala utrzymać zadowolenie pracowników podpowiadając, jakie stanowisko w firmie jest dla nich najbardziej odpowiednie. Usługa umożliwia automatyzację wielu pracochłonnych procesów biznesowych. HRwizard to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »