Gap year - czyli o tym, że podróże kształcą

Na całym świecie coraz większą popularność zdobywa idea gap year - roku przerwy przed lub po studiach - najczęściej połączona z podróżowaniem. W Polsce niewielu studentów decyduje się na tak radykalny krok. Jednak może być on niesamowitą szansą oraz ważnym punktem w CV.

Czym dokładnie jest gap year i dlaczego warto z niego skorzystać? Jest to roczna przerwa w nauce poświęcona na wolontariat, pracę za granicą lub podróżowanie. Wyjazd ma miejsce zazwyczaj między szkołą średnią a studiami, licencjatem a magistrem albo po uzyskaniu dyplomu magistra.

Jak podaje Wikipedia: "Gap year jest uważany za kontynuację idei Grand Tour (niezbędnego elementu wykształcenia młodego arystokraty) opartej na wierze w poznawcze wartości podróży". Obecnie jest to przede wszystkim szansa na wyjazd życia, który będzie miał pozytywny wpływ również podczas przyszłego poszukiwania pracy.

Reklama

Za granicą, głównie w Europie Zachodniej, idea rocznych przerw jest niesamowicie popularna - ocenia się, że w samej Wielkiej Brytanii w 2012 r. gap year planowało ponad 2,5 mln osób . Obecnie popularność takich wyjazdów rośnie również w Europie Wschodniej i w Stanach Zjednoczonych.

Praca, wolontariat czy zwiedzanie?

W ramach gap year możliwości są ogromne: kursy na instruktorów narciarstwa czy nurkowania, wolontariat w Australii, Afryce, Azji (nauczanie języka, pomaganie dzieciom lub osobom starszym itd.), trenowanie ulubionego sportu w grupie pasjonatów.

Aby nie być gołosłownymi, na stronie gapyear.com znaleźliśmy takie oferty: nauczyciel języka w Nepalu, opieka nad dziećmi na Sri Lance, pomoc dziennikarska w Bangladeszu, trener piłki nożnej w Ekwadorze. Jeżeli jednak nie jesteś zainteresowany wolontariatem lub pracą, to możesz poświęcić wyjazd na zwiedzanie ciekawych miejsc i dogłębne poznawanie kultury danego kraju.

Po co wyjeżdżać?

Gap year po liceum pozwoli na sprawdzenie się w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych, co może mieć zbawienny wpływ na wybór studiów. Jeżeli masz już za sobą pierwsze lata na uczelni, a okazuje się, że kierunek edukacji rozmija się z twoimi zainteresowaniami, możesz udać się w roczną podróż, dzięki której zyskasz wiele czasu na przemyślenia.

Dodatkowo, praca bądź wolontariat pozwolą ci na przeanalizowanie twoich możliwości i predyspozycji. Gap year wpisany w CV będzie dla pracodawcy pozytywnym sygnałem, że jesteś osobą otwartą na wyzwania, pełną zapału i - co najważniejsze - niezależną.

Poza bardzo ciekawą pozycją w CV i sygnałem, że wyzwania i samodzielna praca nie są ci obce, podczas gap year poznasz wiele ciekawych osób, zbierzesz ogrom inspirujących historii i doświadczeń oraz w praktyce będziesz szlifować język obcy. Często czas spędzony na wyjeździe pozwala przemyśleć swoje wybory i znaleźć właściwą drogę zawodową.

Zalety i wady

Jednak zanim wyjedziesz, musisz wiedzieć, jakie korzyści ma ci dać gap year, co chcesz zobaczyć, które państwa odwiedzić i na czym się skoncentrować. Jak każda ryzykowna decyzja, ta o wyjeździe posiada też swoje wady, które musisz wziąć pod uwagę, rozważając taki wyjazd.

Minusami mogą być między innymi tęsknota za domem, stres i wydatki oraz psychiczne poradzenie sobie z faktem, że przyjaciele są rok do przodu na studiach. Często po powrocie świeżo upieczeni podróżnicy wcale nie chcą wracać na studia, bo po takiej przerwie chęci do nauki mogą się zmniejszyć.

Istnieje też ryzyko kontuzji bądź zachorowania, zwłaszcza w egzotycznych krajach, w których opieka medyczna nie jest tak rozwinięta. I na koniec najmniej prawdopodobna możliwość - wyjazd może okazać się rozczarowaniem - nie rozwiniesz się, pogoda nie pozwoli na podróżowanie trasą, którą zaplanowałeś, a tubylcy nie będą aż tak gościnni.

Jeżeli możliwe wady i niedogodności wyjazdu nie zniechęcają cię, to znaczy, że możesz zacząć się szykować na przygodę życia. Wszyscy, którzy nie zdążyli skorzystać z gap year, mają szansę na sabbatical, czyli roczną przerwę dla profesjonalistów... ale o tym innym razem.

Karieraplus.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »