Firmy nie wiedzą, jak ustalać wykazy stanowisk

Piątek, 10 kwietnia 2009 (06:00)

Pracodawcy muszą w tym roku przeprowadzić badanie każdego stanowiska pracy, na którym jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Taki obowiązek nałożyła na nich obowiązująca od stycznia ustawa o emeryturach pomostowych.

W praktyce oznacza, że do grudnia konieczne będzie przeprowadzenie oceny ryzyka około 300 tys. miejsc pracy. Badanie takie przeprowadzone przez akredytowane laboratorium może kosztować nawet 1000 zł.

Od 1 stycznia 2010 r. płatnicy składek będą prowadzić wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. - To na firmie spoczywa obowiązek zakwalifikowania pracownika jako wykonującego prace w szczególnych warunkach - wyjaśnia prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Tłumaczy, że powinna to zrobić na podstawie oceny ryzyka zawodowego. W przygotowanym przez nią wykazie mają się znaleźć prace, które posiadają odpowiedniki w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych.

Reklama

Ustawa zakłada, że pracownicy, którzy nie znajdą się na liście przygotowanej przez płatnika, będą mogli złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jak nas poinformowała Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy, przepisy dotyczące PIP będą obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. - Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania procedur kontrolnych i wyjaśniania wszystkich kwestii - mówi Danuta Rutkowska.

Może to dodatkowo utrudnić przygotowanie wykazów. Nie wiadomo więc, czy pracodawcom uda się w terminie przygotować listy.

- Pracodawcy w hutach już rozpoczęli przygotowanie takich wykazów stanowisk. Okazuje się jednak, że mogą być z tym poważne problemy - mówi Andrzej Węglarz, przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego.

Bożena Wiktorowska, "Gazeta Prawna"

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:pracodawcy | firmy | stanowiska
POLECANE zwiń