Eurozasiłek dla Polaka

Każda osoba bezrobotna, która nabędzie prawo do zasiłku w jednym z krajów Unii, EOG lub Szwajcarii i uda się w celu poszukiwania pracy do innego kraju członkowskiego, ma prawo do transferu (eksportu) zasiłku.

Eksport zasiłku dla bezrobotnego polega na tym, że dana osoba otrzyma go w państwie, w którym będzie poszukiwać pracy. Aby skorzystać z możliwości eksportu zasiłku dla bezrobotnych do innego państwa, trzeba spełnić określone warunki. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić bezrobotny przed wyjazdem w poszukiwaniu pracy, jest fakt bycia zarejestrowanym przez przynajmniej 4 tygodnie w ewidencji urzędu pracy państwa członkowskiego wypłacającego świadczenie.

Zasiłek w wysokości ustalonej w kraju, w którym osoba nabyła do niego prawo, przeliczony jest na walutę kraju poszukiwania pracy. Na podstawie formularza E-303 wypłacany jest w tamtejszym urzędzie pracy lub innej właściwej instytucji. Formularz, który jest podstawą do wypłaty zasiłku za granicą określa m.in. wysokość świadczenia i okres przez jaki będzie wypłacane. E-303 w całej Unii wygląda tak samo, pisany jest tylko w różnych językach.

Reklama

Jolanta Białkowska

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »