Emerytury pomostowe na Radzie Dialogu Społecznego

Przedstawiciele związków zawodowych domagają się pilnego rozwiązania problemu osób pracujących w szkodliwych warunkach. Uważają, że stopniowe wygaszanie emerytur pomostowych to błąd. Emerytury pomostowe dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają przestać być wypłacane od 2040 roku.

Wiesława Taranowska z OPZZ podkreśliła, że wygaśnięcie świadczeń nie zlikwiduje pracy w szkodliwych warunkach. - Pomostówki powinny być więc elementem ciągłym w systemie ubezpieczeń społecznych - uważa wiceprzewodnicząca związku.
Jak jednak mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, Polski nie stać na wczesne emerytury. Stąd osoby, które pracują w trudnych warunkach, powinny mieć możliwość przekwalifikowania się. Grzegorz Baczewski dodał, że jest wiele zawodów, w których nie można liczyć na to, że dopracuje się do wieku emerytalnego, wykonując dokładnie te same obowiązki.

Reklama

Ze względu na trendy demograficzne, zapotrzebowanie na pracowników w różnych zawodach będzie rosnąć, dlatego trzeba się zastanowić nad programem przekwalifikowania i zmiany miejsca pracy dla osób, które zatrudnione są w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.
Problemem emerytur pomostowych zajmował się dzisiaj zespół problemowy do spraw ubezpieczeń Rady Dialogu Społecznego. Z opiniami pracodawców i związków zawodowych w tej sprawie ma się zapoznać rząd.


Informacyjna Agencja Radiowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »