Emerytury pomostowe na Radzie Dialogu Społecznego

Wtorek, 7 czerwca 2016 (14:57)

Przedstawiciele związków zawodowych domagają się pilnego rozwiązania problemu osób pracujących w szkodliwych warunkach. Uważają, że stopniowe wygaszanie emerytur pomostowych to błąd. Emerytury pomostowe dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mają przestać być wypłacane od 2040 roku.

Zdjęcie

Polski nie stać na wczesne emerytury... /123RF/PICSEL
Polski nie stać na wczesne emerytury...
/123RF/PICSEL
Szwed: Zmiany na rynku pracy dopiero jesienią

O tym, czy potrzebna jest nowa ustawa o rynku pracy, czy wystarczy znowelizować obecne przepisy zdecydujemy na jesieni - powiedział w czwartek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Ocenił, że za nową ustawą opowiadają się m.in. urzędy pracy i przedsiębiorcy. czytaj więcej

Wiesława Taranowska z OPZZ podkreśliła, że wygaśnięcie świadczeń nie zlikwiduje pracy w szkodliwych warunkach. - Pomostówki powinny być więc elementem ciągłym w systemie ubezpieczeń społecznych - uważa wiceprzewodnicząca związku.
Jak jednak mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, Polski nie stać na wczesne emerytury. Stąd osoby, które pracują w trudnych warunkach, powinny mieć możliwość przekwalifikowania się. Grzegorz Baczewski dodał, że jest wiele zawodów, w których nie można liczyć na to, że dopracuje się do wieku emerytalnego, wykonując dokładnie te same obowiązki.

Ze względu na trendy demograficzne, zapotrzebowanie na pracowników w różnych zawodach będzie rosnąć, dlatego trzeba się zastanowić nad programem przekwalifikowania i zmiany miejsca pracy dla osób, które zatrudnione są w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.
Problemem emerytur pomostowych zajmował się dzisiaj zespół problemowy do spraw ubezpieczeń Rady Dialogu Społecznego. Z opiniami pracodawców i związków zawodowych w tej sprawie ma się zapoznać rząd.

Reklama

Po pięćdziesiątce też możesz dobrze zarabiać /Dostarczył infoWire.pl


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń