Domatora zatrudnię

Próżno szukać pojęcia telepracy w Kodeksie pracy. Tymczasem zainteresowanie tą formą zarobkowania wciąż rośnie. Stąd też rząd - wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu - przedłożył w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, który ma na celu stworzenie podstaw prawnych wykonywania pracy w formie telepracy.

Obecnie projektem zajmuje się Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach. Losy noweli nie są zatem jeszcze przesądzone. Determinacja ekipy rządzącej zdaje się jednak dobrze wróżyć projektowi. Zwłaszcza, że ta forma zarobkowania ma być m.in. jednym z instrumentów polityki prorodzinnej. Podstawą do proponowanych zmian ustawowych jest projekt Porozumienia krajowych partnerów społecznych dotyczących telepracy (patrz: uzasadnienie do ustawy, www.sejm.gov.pl). Sprawdźmy zatem jakie rozwiązania w tej kwestii przewidują projektodawcy.

Całkiem nowy rozdział K.p.

Dział drugi ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) otrzyma zupełnie nowy rozdział: Warunki zatrudniania pracowników w formie telepracy. Uregulowania tam przewidziane to przede wszystkim:

  • definicja telepracy i telepracownika,
  • sposób wprowadzania telepracy u danego pracodawcy,
  • formy "stawania się" telepracownikiem oraz zasady odstępowania od wykonywania pracy w przedmiotowej formie,
  • zakres dodatkowych informacji przekazywanych telepracownikowi przez pracodawcę,
  • obowiązki pracodawcy i telepracownika,
  • dodatkowa umowa określająca wzajemne zobowiązania stron,
  • ustawowe gwarancje dla telepracownika związane z jego statusem.

Definicje ustawowe

Telepracownikiem będzie pracownik, który regularnie wykonuje pracę poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem tychże środków. Cechą szczególną telepracownika będzie zatem miejsce wykonywania pracy oraz sposób przekazywania pracodawcy jej efektów.

Definicja telepracy zaś wskazuje na cechy wyróżniające przedmiotowy sposób wykonywania pracy od jego klasycznej postaci. Telepracą będzie bowiem regularne wykonywanie pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Wprowadzanie telepracy

Daleko idący głos we wprowadzaniu telepracy w zakładzie będzie miał związek zawodowy (związki zawodowe) lub przedstawiciele pracowników. Stosowanie przedmiotowej organizacji pracy będzie wymagać zawarcia między pracodawcą a zakładową organizacją związkową (zakładowymi organizacjami związkowymi) porozumienia określającego warunki korzystania z takiej formy wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. Jeżeli porozumienie nie zostanie zawarte w oznaczonym terminie, warunki stosowania telepracy będzie określał regulamin.

W przypadku niewystępowania w zakładzie związków zawodowych, pracodawca będzie obowiązany ustalić warunki stosowania telepracy w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy.

Uzyskanie statusu telepracownika

Ustalenie wykonywania pracy w formie telepracy będzie mogło następować bądź na etapie zawierania umowy o pracę, bądź w trakcie zatrudnienia. W pierwszym przypadku umowa o pracę, poza obligatoryjnymi jej elementami, będzie musiała określać także warunki wykonywania umówionego rodzaju pracy, charakterystyczne dla telepracy. Drugi będzie wymagał zawarcia porozumienia stron, przy czym bez znaczenia będzie kto wystąpi z inicjatywą.

Uwaga! Pracodawca nie będzie związany ewentualnym wnioskiem pracownika, choć zgodnie z proponowanym brzmieniem przepisu - powinien w miarę możliwości uwzględnić ten wniosek.

Projektowane zmiany wyłączają możliwość powierzenia pracownikowi wykonywania pracy w formie telepracy na podstawie jednostronnego polecenia, o którym mowa w art. 42 § 4 Kodeksu pracy (czasowe powierzenie innej pracy na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku).

Utrata przedmiotowego statusu

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje możliwość zaprzestania wykonywania pracy w formie telepracy, skutkującego powrotem pracownika do poprzednich warunków zatrudnienia. Z takim wnioskiem będzie mógł wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Powyższe będzie oczywiście dotyczyło sytuacji, gdy pracownik stał się telepracownikiem w trakcie zatrudnienia. Przywrócenie poprzednich warunków będzie oznaczało powrót do pracy wykonywanej w pierwotnej formie.

Wniosek taki byłby wiążący dla drugiej strony stosunku pracy, jedynie w przypadku złożenia w okresie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy. Złożenie przez telepracownika wniosku po upływie 3 miesięcy nie byłoby dla pracodawcy wiążące, a pracodawca miałby go uwzględnić jedynie w miarę posiadanych możliwości. Z kolei pracodawca, po upływie 3-miesięcznego terminu, mógłby przywrócić poprzednie warunki wykonywania pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego dokonanego w trybie art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy.

Uzupełnienie informacji dodatkowej

Pisemna informacja o warunkach zatrudnienia kierowana do pracownika w terminie 7 dni od zawarcia umowy o pracę będzie musiała, w przypadku telepracy, uwzględniać także co najmniej:

  • jednostkę organizacyjną pracodawcy, w strukturze której znajduje się stanowisko pracy telepracownika,
  • osobę lub organ, o których mowa w art. 31 Kodeksu pracy, odpowiedzialnych za współpracę z telepracownikiem oraz upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy.

W przypadku zaś ustalenia wykonywania pracy w formie telepracy w trakcie zatrudnienia, stosowne uzupełnienie informacji będzie musiało być przekazane najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika wykonywania pracy w omawianej formie.

Pozostałe zagadnienia

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wprowadzić uregulowania z omawianego zakresu, określi również obowiązki stron stosunku pracy, a także wprowadzi pewne gwarancje dla telepracownika związane z jego statusem. Powyższa tematyka - jako że dość rozległa - będzie przedmiotem odrębnego omówienia.

Jolanta Rogacewicz

Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »