Do Anglii jadą i 50-latkowie!

Nie masz na Wyspach znajomych, którzy służyliby pomocą? A może nie znasz wystarczająco dobrze angielskiego? Jeśli mimo to chcesz podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, pomyśl, czy nie wykupić wyjazdu w ramach programu. I pamiętaj: to propozycja nie tylko dla studentów. Coś dla siebie znajdą nawet 50-latkowie!

Na początek małe wyjaśnienie. Programy oferowane przez polskich pośredników można podzielić w zasadzie na cztery grupy: Au-Pair (opieka nad dziećmi), Work UK (praca dla kobiet i mężczyzn w wieku 18-50 lat), Internship UK (praktyki i staże) oraz Work&Study (praca połączona z nauką). Dziś przyjrzymy się trzem ostatnim opcjom.

Work UK

To propozycja dla najszerszej grupy. Zarówno ze względu na preferowany wiek kandydatów (18-50 lat), jak i rodzaje oferowanej pracy. Wybierać można spośród różnych stanowisk w hotelach, barach i restauracjach (Hospitality Training), parkach rozrywki (Amusement Parks), na farmach i przy zbiorach owoców (Agriculture Programme), w fabrykach i magazynach (Manufacturing Programme), na lotniskach (Airport Experience) oraz w... szkołach (Teach UK to propozycja dla nauczycieli i absolwentów pedagogiki).

Reklama

Wśród ofert znajdują się także takie dla osób nie znających języka angielskiego, jak i takich, które radzą sobie z nim naprawdę dobrze. Wynagrodzenie zaczyna się od 5,35 Ł za godzinę (brutto) i niekiedy sięga nawet 9-10 Ł (w przypadków osób wykwalifikowanych i z doświadczeniem w fabrykach, hotelach lub restauracjach). Wysokość wynagrodzenia zależna jest także od tego, czy pracodawca gwarantuje nocleg i wyżywienie (tak jest najczęściej w przypadku pracy w hotelastwie i gastronomii oraz na farmach). Wtedy może proponować zakwaterowanie i wyżywienie za darmo, ale jednocześnie niższą płacę, lub płaci wg normalnych stawek, co miesiąc potrąca z pensji określoną kwotę. Koszt uczestnictwa w programie to wydatek rzędu 1500-2500 zł.

Work&Study

To połączenie pracy i nauki języka. Najczęściej oferty pochodzą z branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej. Możesz także wybrać opiekę nad osobami chorymi lub starszymi (propozycje zarówno dla opiekunów, rehabilitantów, jak i pielęgniarek).

Zdobycie doświadczenia zawodowego, to nie jedyny atut tego programu. Drugim jest podszkolenie umiejętności językowych na kursach. Chętni mogą wybierać zajęcia na różnym poziomie zaawansowania, także zakończone egzaminem w celu uzyskania certyfikatu The University of Cambridge International Examination. Na początku pobytu osoby bez wcześniejszego doświadczenia przechodzą szkolenie.

Średnie wynagrodzenie dla stażystów to ok. 200 Ł tygodniowo. Koszt uczestnictwa w programie to 300-1000 Ł (w zależności od czasu trwania, długości i intensywności kursu językowego). Górna granica wieku uczestników to 30 lat.

Internships

To praktyki zawodowe - płatne (Internship UK, International Work Trial) i bezpłatne (Professional English Programme) - dla studentów. Na wyjazd mają także szansę absolwenci, od warunkiem, że od czasu zrobienia dyplomu nie minęło więcej niż pięć lat. Praktyki mogą trwać od pięciu tygodni do 12 miesięcy. Większość biur prowadzi rekrutację przez cały rok. To dokąd trafisz, będzie zależało od twoich zainteresowań i kierunku studiów. Doświadczenie zawodowe możesz zdobywać m.in. w zakresie finansów, marketingu, administracji i informatyki (IT, web designing). To najczęściej wybierane oferty. Niektóre biura podejmują się znalezienia praktyki dla konkretnego kandydata, specjalizującego się w zupełnie innej dziedzinie.

Za udział w programie musisz zapłacić. W zależności od biura i wybranej przez ciebie opcji (z zakwaterowaniem lub bez, pobyt długo- lub krótkoterminowy) musisz liczyć się z kosztami rzędu 1000-3500 zł (płatne w ratach). Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie oraz transport do Wielkiej Brytanii i wyżywienie.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli wybierzesz praktyki płatne, będziesz dostawał kieszonkowe w wysokości 100-300 Ł tygodniowo. W przypadku staży bezpłatnych, możesz poświęcać na nie tylko np. cztery dni w tygodniu, a resztę czasu poświęcić na zarabianie (pracy szukasz sam).

Co wybrać?

Wszystko zależy od tego ile masz lat, jakie wykształcenie i doświadczenie oraz na jak długo i w jakim celu chcesz jechać. Jedno jest pewne: wyjazdy w ramach programów (z wyjątkiem praktyk zawodowych) nie są raczej propozycją dla osób nieźle znających angielski, mających jakieś pieniądze, które przeznaczą na utrzymanie się przez pierwsze tygodnie w Wielkiej Brytanii i tych, którzy mają już na Wyspach znajomych, na pomoc których mogą liczyć.

To raczej propozycja dla tych, którzy jadą po raz pierwszy i są zdani tylko na siebie. Oraz tych, którzy nie znają angielskiego. Udział w programie daje bowiem gwarancję, że na miejscu będzie czekała obiecana praca i dach nad głową. Nie trzeba zatem tracić czasu na ich znalezienie. Co z kolei jest szczególnie ważne dla tych, którzy mogą wyjechać tylko na kilka, kilkanaście tygodni. Jeśli jednak chcesz zostać na Wyspach dłużej, potraktuj uczestnictwo w programie jako aklimatyzację i szansę na nawiązanie kontaktów. Później łatwiej będzie ci załatwić coś na własną rękę. Powodzenia!

Tomasz Michalski

Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »