Czy warto szukać pracy w Szwajcarii?

Od 1 maja Polacy mogą bez ograniczeń podejmować pracę w Szwajcarii. Otwarcie tamtejszego rynku pracy prowokuje do dyskusji o kolejnej fali emigracji zarobkowej. Szwajcaria kusi bowiem wysokimi zarobkami i wysokim standardem życia. Trzeba mieć jednak świadomość, że znalezienie tam pracy nie będzie wcale łatwe.

W rankingu Bloomberga, przedstawiającym państwa o najlepszych warunkach zatrudnienia, Szwajcaria zajmuje dopiero 24. miejsce. Jednak pod względem takich czynników jak średnie zarobki i wskaźnik aktywności zawodowej znajduje się w czołówce rankingu, zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), wskaźnik aktywności zawodowej w Szwajcarii wyniósł w 2012 roku 68 proc. Najwyższy był w grupie osób pomiędzy 25. a 54. rokiem życia i wyniósł 90 proc. W Polsce dla tej grupy wskaźnik wyniósł niespełna 85 proc.

Wykres 1. Wskaźnik aktywności zawodowej w Szwajcarii i Polsce w poszczególnych grupach wiekowych (w proc.)

Szwajcaria może pochwalić się również wysokim wskaźnikiem zatrudnienia, który wynosił w 2012 roku nieco ponad 65 proc., podczas gdy w Polsce było to w tym samym czasie niespełna 51 proc.

Wykres 2. Wskaźnik zatrudnienia w Szwajcarii i Polsce w latach 2004-2012 (w proc.)

W 2012 roku stopa bezrobocia w Szwajcarii wyniosła 4,2 proc., co daje jej jeden z najlepszych wyników w Europie. Warto również zauważyć, że na przestrzeni ostatnich lat wskaźnik ten jest stabilny i w zasadzie nie zmienia się w znaczny sposób.

Wykres 3. Stopa bezrobocia w Szwajcarii i Polsce w latach 2004-2012 (w proc.)

Stopa bezrobocia wśród młodych jest dwukrotnie wyższa niż wśród ogółu ludności, zarówno w Szwajcarii, jak i Polsce. W obu krajach najniższą wartość tego wskaźnika zanotowano w 2008 roku. Niestety różnica między Szwajcarią i Polską była ogromna i wyniosła ponad 10 pp. W Szwajcarii prawie nie istnieje problem pozostawania bez pracy powyżej roku. Stopa bezrobocia długotrwałego wynosi tam 1,5 proc. W Polsce zaś ok. 6 proc.

Rozważając poszukiwania pracy w Szwajcarii, trzeba też wziąć pod uwagę różnego rodzaju bariery. Przede wszystkim należy pamiętać, że poza dominującym językiem niemieckim w Szwajcarii funkcjonują jeszcze: francuski, włoski i retoromański. W zależności od rodzaju instytucji wymagana jest znajomość różnych języków oraz różny poziom zaawansowania.

Według danych Eurostatu, liczba wolnych miejsc pracy w 2013 roku w Szwajcarii wyniosła 201 tysięcy. Dla porównania: w Niemczech było to 3,7 mln, w Wielkiej Brytanii 2,1 mln. Sami Szwajcarzy nie są pozytywnie nastawieni do otwarcia rynku pracy, a w referendum przeprowadzonym w lutym 2014 roku opowiedzieli się za ograniczeniem napływu imigrantów.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

- - - - -

Szwajcarskie minimum najwyższe na świecie?

Szwajcarzy zadecydują w niedzielę w referendum o podwyżce płacy minimalnej do 22 franków za godzinę, czyli do kwoty ponad 75,50 zł (a niemal 18 euro). Jeśli zwolennicy podwyżki zwyciężą, Szwajcaria stanie się państwem z najwyższą ustawową płacą minimalną na świecie.  

Do tej pory najniższe wynagrodzenie nie było w Szwajcarii regulowane ustawowo, w większości branż ustalane jednak było przez zbiorowe porozumienia regulujące warunki pracy. Układy zbiorowe zawierały z pracodawcami (lub z organizacjami zrzeszającymi pracodawców) organizacje związkowe.

Stawki minimalne obowiązujące w poszczególnych branżach wynegocjowane były na dość wysokich poziomach - wynosiły od 17,60 franka za godzinę dla sprzątaczki w Szwajcarii niemieckojęzycznej, do niemal 25 franków dla pracowników niewykwalifikowanych w budownictwie lądowym - podaje ambasada polska w Bernie.

Stawka 22 franki za godzinę pracy, czyli 4000 franków miesięcznie dla zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin, to 60 proc. szwajcarskiego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Dla Polaków wynik niedzielnego referendum może być szczególnie istotny ze względu na niedawne otwarcie szwajcarskiego rynku pracy dla obywateli naszego kraju.

rynekpracy.pl
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »